Core 2 Duo E8400 overclock nasıl yapılır?

Arda Saatçi

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar. Eski bir sisteme sahibim ve sistemimi daha iyi bir hale getirebilmek için işlemcim E8400'e overclock yapmak istiyorum. Bunu çok denedim bayağı da araştırdım ama pek bir sonuca varamadım. BIOS sürümüm sanırım bayağı eski bu arada ismi BIOS setup Utility gibi bir şeyydi gri ekran ve lacivert yazılar vardı. Neyse ben işlemcimi 333'den 340'a çıkarmayı başardım ama 350 yaptığımda sistem açıldı fakat oyun vs oynadığımda belli bir süre geçtikten sonra mavi ekran yemeye başladım. 350'nin üstüne çıkmayı bir türlü başaramadım.

Araştırmalarıma göre voltaj arttırmam gerekiyormuş ama BIOS'ta kurcalamadığım yer kalmadı voltaj arttırma yerini bir türlü bulamadım. Ben işlemcimi maksimum verim alma amaçlı yükseltmek istiyorum. 1 veya 2 yıl içinde beni götürse yeter o zamana kadar yeni bir sistem dizeceğim. Aşağıya anakart, işlemci, RAM işlemci hakkında CPU Z bilgilerini resim olarak bırakıyorum yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

20220205_171635.jpg

20220205_171622.jpg

20220205_171612.jpg

20220205_171553.jpg

20220205_172602.jpg

20220205_172723.jpg

Öncelikle selamlar. Eski bir sisteme sahibim ve sistemimi daha iyi bir hale getirebilmek için işlemcim E8400'e overclock yapmak istiyorum. Bunu çok denedim bayağı da araştırdım ama pek bir sonuca varamadım. BIOS sürümüm sanırım bayağı eski bu arada ismi BIOS setup Utility gibi bir şeyydi gri ekran ve lacivert yazılar vardı. Neyse ben işlemcimi 333'den 340'a çıkarmayı başardım ama 350 yaptığımda sistem açıldı fakat oyun vs oynadığımda belli bir süre geçtikten sonra mavi ekran yemeye başladım. 350'nin üstüne çıkmayı bir türlü başaramadım.

Araştırmalarıma göre voltaj arttırmam gerekiyormuş ama BIOS'ta kurcalamadığım yer kalmadı voltaj arttırma yerini bir türlü bulamadım. Ben işlemcimi maksimum verim alma amaçlı yükseltmek istiyorum. 1 veya 2 yıl içinde beni götürse yeter o zamana kadar yeni bir sistem dizeceğim. Aşağıya anakart, işlemci, RAM işlemci hakkında CPU Z bilgilerini resim olarak bırakıyorum yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Eki Görüntüle 1296308

Eki Görüntüle 1296311

Eki Görüntüle 1296318

Eki Görüntüle 1296320

Eki Görüntüle 1296323

Eki Görüntüle 1296325

Sen bu makineye Windows 8.1 Pro 64 Bit kur overlockdan öte performans alırsın

Maalesef işlemciye OC yapma hayalinizi anakart baltalıyor, en azından G31 yonga setli anakart olsaydı bir nebze yapabilirdiniz.

Hiçbir ihtimal yok mu :( tek isteğim düşük sistem gereksinimli oyunları arkadaşlarımla oynayabilmek. (Minecraft, Valorant, LoL)

Var flash kartla temiz Windows 8.1 64 Bit sistem kurmak adımları izleyin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Var flash kartla temiz Windows 8.1 64 Bit sistem kurmak adımları izleyin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videoyu izledim. Şuanda yüklemek istiyorum ama bunu kendim mi yapmalıyım yoksa bilen birisine mi yaptırmalıyım ? Kurulumu yaparken dosyaların silinmeyeceği gibi bi seçenek olmasına rağmen işi batırmaktan korkuyorum sizce ne yapayım ?

Videoyu izledim. Şu anda yüklemek istiyorum ama bunu kendim mi yapmalıyım yoksa bilen birisine mi yaptırmalıyım? Kurulumu yaparken dosyaların silinmeyeceği gibi bir seçenek olmasına rağmen işi batırmaktan korkuyorum sizce ne yapayım?

Korkmadan kendiniz gerçekleştirin adımları ve bu işi öğrenin, bu artık bir gereklilik haline geldi. Batırsanız bile tecrübe edinmiş olursunuz ki ben batıracsğınızı düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı