İntel Core 2 Duo E7400 overclock nasıl yapılır?

kaplumbaga deden

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba ben işlemciye overclock yapma kararı aldım ama nasıl yapılacağı hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Şuan işlemci 2.80 GHz hızında çalışıyor. Ben 3.00 GHz olsun yeter derim. Sistemde stok soğutucu var ve termal macun sürülü bir şekilde çalışıyor. Lütfen bu işten anlayan kişiler yazsın.

Sistem özellikleri:
  • Gigabyte GA-G31M-ES2L (rev. 1.x) Anakart
  • İntel Core 2 Duo E7400 2.80 GHz İşlemci
  • 2x2 4 GB DDR2 RAM
  • ATİ Radeon HD 3450 512 MB 64 Bit Ekran Kartı
  • 160 GB HDD
Yanlış hatırlamıyorsam 400W PSU var sistemde. Eski olduğu için pek bilmiyorum.

BİOS bu şekilde
P_20190915_152633.jpg

Son düzenleme:
CPU Host Clock Control Enabled
CPU Host Frequency 285
Yaparsan 3 GHz olması lazım.
Aynısını yaptım ve böyle bir hata verdi
P_20190915_180025.jpg sonra bunu kaydettim ve masaüstüne geldiğimde PC özelliklerine geldiğimde halen 2.80 GHz'di işlemci. P_20190915_175924.jpg

Windows halen kaydetmedi sanırım. Önceden de işlemcim E5200'dı sonra E7400 işlemci aldım taktım ve sonra da halen E5200 gözüküyordu. Sonra bilgisayarcı ise "Senin Windows yama olduğu için göstermiyor işlemcini. Format at sonra gözükür." Demişti. Windows yama olduğu için mi 3.00 GHz göstermiyor acaba?

Aynısını yaptım ve böyle bir hata verdi
Eki Görüntüle 438754 sonra bunu kaydettim ve masaüstüne geldiğimde PC özelliklerine geldiğimde halen 2.80 GHz'di işlemci. Eki Görüntüle 438755

Windows halen kaydetmedi sanırım. Önceden de işlemcim E5200'dı sonra E7400 işlemci aldım taktım ve sonra da halen E5200 gözüküyordu. Sonra bilgisayarcı ise "Senin Windows yama olduğu için göstermiyor işlemcini. Format at sonra gözükür." Demişti. Windows yama olduğu için mi 3.00 GHz göstermiyor acaba?
CPU Z programıyla bakacaksın orda stock olarak gösterir.

Ben şimdi bu videodaki gibi yaparsam sıkıntı çıkartır mı? (Tabiki 4.2 GHz yapmayacağım. :))

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Olmazsa BIOS üzeriden bu ayarları Disabled yap.
C1E Support
Max CPUID Value Limit
CPU TM Function
Execute Disable Bit
Bide Core Multipler Ratio ayarını 10.5 yap.

System Voltage Control auto yapmayı dene.
Şimdi denedim maalesef yine olmadı. :(

@Shimada Sensei Siz overclock yapmayı biliyor musunuz? Sizi bir arkadaş overclock ile ilgili bir konu da etiketlemişti yanlış hatırlamıyorsam.
Olmazsa BIOS üzeriden bu ayarları Disabled yap.
C1E Support
Max CPUID Value Limit
CPU TM Function
Execute Disable Bit
Bide Core Multipler Ratio ayarını 10.5 yap.
Maalesef bunları BİOS'da bulamadım.

Son düzenleme:
Ekran Alıntısı.JPG

Anakartım Asus bende ayarlar farklı bu adamdaki anakart sendekinden ingilizcen varsa bir bak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı