Core i3 8100 ve RX 570 PUBG Darboğaz

qhmetsen

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Trader
Selamlar sistemim;
Intel Core i3 8100 3.60GHz
B360M PRO-VH Anakart
MSI RX570 Armor 4 GB OC
Corsair 16 GB RAM
Rampage Core X3 KASA
TRANSCENT 550-450mb/s SSD

Ekran kartında ve işlemcide Cooler Master'in 80TL'lik termal macununu kullanıyorum.
PUBG oynadığımda ekran kartı 76-82 derece arasında takılıyor, işlemci de 80-82 derecelere ulaşıyor.
Bazı arkadaşlar i3 8100 ile 1060 6 GB beslediğini ve gram darboğaz olmadan oynadığını söylüyor fakat işlemci kullanımım oyun başında 80 90'larda takılıyor ve sürekli drop yiyorum. Yere indikten 30 40 saniye sonra kasma düzeliyor ama sürekli anlık doplar yaşıyorum ne yapabilirim yardım edin lütfen

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyuna girdiğin de ısı değerlerini kontrol et, İşlemci ve ekran kartı fan hızlarını yükselt belirli bir düzey de çalışsın ısındığı içinde drop yiyor olabilirsin.

Oyunu oynarken AfterBurner ile işlemci, ekran kartı kullanımları gibi değerleri paylaşırsanız iyi olur. 1080P'de doku, rötuş ve kenar yumuşatmayı yüksek/ultra yapıp ölçeklemeyi 100 civarı tutun. Kalan ayarları çok düşük yapın. FPS'yi ise sınırsız seçin.

Anladığım kadarıyla kasanın sirkülasyonu çok iyi değil çünkü birebir aynı ekran kartını kullanıyorum ve 65 derece civarlarında geziyor. İşlemci sıcaklığın ise sağlıklı bir değerde değil. Macun bir yana iyi bir soğutucu da alman gerekiyor.

Anlık droplar eğer darboğaz yoksa HDD veya SSD kaynaklı da olabiliyor kaplamaların yüklenmesinden dolayı. RAM'iniz az olsaydı onu da dahil edecektim ancak RAM kaynaklı olamaz.

Darboğaz olduğunu düşünmüyorum çünkü I3 4160 ve RX570 ile birlikte 60FPS sabit oynayabiliyordum. Her ne kadar işlemci %90-100 kullanılsa da ekran kartı da %99 sabitti.

@Finisterre 16 GB RAM'i olduğunu belirtmiş.

Bu fan ayarlarında 65 dereceyi geçmemesi gerek.
1579817575611.png

Dostum ekran kartının Armor modelinde ısınma gayet normal. Ayrıca ekran kartlarının en başında kartla birlikte gelen termal macunu her zaman daha iyidir. Ev kullanıcıları genelde ekran kartı termal macununu değiştirmez.

Oyun içi değerleri atar mısınız screenshot olarak, bu sayede kesin bilgi verebiliriz.
Ekran Görüntüsü (11).png

Üstteki resim 1080p en düşük, alttaki resim 1080p ultra (ekran ölçeği 100)
Ekran Görüntüsü (12).png

Oyunu oynarken AfterBurner ile işlemci, ekran kartı kullanımları gibi değerleri paylaşırsanız iyi olur. 1080P'de doku, rötuş ve kenar yumuşatmayı yüksek/ultra yapıp ölçeklemeyi 100 civarı tutun. Kalan ayarları çok düşük yapın. FPS'yi ise sınırsız seçin.

Anladığım kadarıyla kasanın sirkülasyonu çok iyi değil çünkü birebir aynı ekran kartını kullanıyorum ve 65 derece civarlarında geziyor. İşlemci sıcaklığın ise sağlıklı bir değerde değil. Macun bir yana iyi bir soğutucu da alman gerekiyor.

Anlık droplar eğer darboğaz yoksa HDD veya SSD kaynaklı da olabiliyor kaplamaların yüklenmesinden dolayı. RAM'iniz az olsaydı onu da dahil edecektim ancak RAM kaynaklı olamaz.

Darboğaz olduğunu düşünmüyorum çünkü I3 4160 ve RX570 ile birlikte 60FPS sabit oynayabiliyordum. Her ne kadar işlemci %90-100 kullanılsa da ekran kartı da %99 sabitti.

@Finisterre 16 GB RAM'i olduğunu belirtmiş.

Bu fan ayarlarında 65 dereceyi geçmemesi gerek.
Eki Görüntüle 491096
1080p doku rötüş kenar yumuşatma ultra diğerleri en düşük, ölçek 100 fps sınırsız yaptım
pubg ssd de kurulu, ssd ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Herhalde kasa sirkülasyonundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. kasanın önünde 3 adet fan var egzoz fanı yok. Ayrıca 200tl bandında işlemci soğutucu önerir misiniz? Veya işlemciyi satıp az ekleyip 9400f mi almalıyım
Ekran Görüntüsü (13).png

Son düzenleme:
Ortada sıkıntı yaratacak kadar bir darboğaz görünmüyor. Ayarlarınıza göre FPS’niz normal durumda. Yalnız görüntüler antrenman modunda çekilmiş. Erangel, Miramar gibi hem büyük hem de 100 kişinin olduğu haritalarda o işlemci kullanımı biraz daha artabilir ve takılmaya sebep olabilir.

Arkaplanda işlemciyi kullanan uygulama varsa kapatın.

Soğutucu olarak Arctic Freezer 34 önerebilirim. Ayrıca kasada en önemli fan egzoz fandır bana kalırsa. Mutlaka orta halli bir egzoz fan edinin.

Maddi durumunuz el veriyorsa 9400’a geçilebilir ancak o işlemci o ekran kartını taşıyacak güçte.

RX570 için her haritada 60 FPS aldığım ayarlar doku, rötuş ve kenar yumuşatma yüksek, kalan her ayar çok düşük, ölçekleme ise 100. Bu ayarlar işlemci kullanımını aza indirip ekran kartına yüklenmenizi sağlıyor. Aynı zamanda grafikten ödün vermeden 60 FPS stabil verebiliyor. FPS yumuşatma gibi bir ayar olmalı, onu açıp FPS limitini sınırsız yapın. Bir süre oynayıp akıcılığı ve kullanım değerlerini inceleyin.

AMD Radeon ayarlarından PUBG’ye dahil bütün ayarları kapatın. Özellikle Chill ayarı mutlaka kapalı olsun.

Ortada sıkıntı yaratacak kadar bir darboğaz görünmüyor. Ayarlarınıza göre FPS’niz normal durumda. Yalnız görüntüler antrenman modunda çekilmiş. Erangel, Miramar gibi hem büyük hem de 100 kişinin olduğu haritalarda o işlemci kullanımı biraz daha artabilir ve takılmaya sebep olabilir.

Arkaplanda işlemciyi kullanan uygulama varsa kapatın.

Soğutucu olarak Arctic Freezer 34 önerebilirim. Ayrıca kasada en önemli fan egzoz fandır bana kalırsa. Mutlaka orta halli bir egzoz fan edinin.

Maddi durumunuz el veriyorsa 9400’a geçilebilir ancak o işlemci o ekran kartını taşıyacak güçte.

RX570 için her haritada 60 FPS aldığım ayarlar doku, rötuş ve kenar yumuşatma yüksek, kalan her ayar çok düşük, ölçekleme ise 100. Bu ayarlar işlemci kullanımını aza indirip ekran kartına yüklenmenizi sağlıyor. Aynı zamanda grafikten ödün vermeden 60 FPS stabil verebiliyor. FPS yumuşatma gibi bir ayar olmalı, onu açıp FPS limitini sınırsız yapın. Bir süre oynayıp akıcılığı ve kullanım değerlerini inceleyin.

AMD Radeon ayarlarından PUBG’ye dahil bütün ayarları kapatın. Özellikle Chill ayarı mutlaka kapalı olsun.

Kasanın yan yatırıp kapağını açtım, kapağıyla az yelledim ve dediğiniz ayarları yapıp oyuna girdim. bir tek kare oranını yumuşatmak yerine fpsi 74e sınırladım çünkü 75hz monitör kullanıyorum ve kare oranını yumuşat seçeneğini seçtiğimde fps 62ye sabitleniyor. Sonrasında dediğiniz grafik ayarlarını yapıp oyuna girdim ve inanılmaz bir hızla oyuna katıldım. Normalde yükleme ekranında uzun süre bekliyordum. işlemci kullanımı oyun içinde 70 80lerde takılıyor fakat çevreme bir rakip yaklaşınca 100e çıkıyor ve drop yaşıyorum. araba sürerken birkaç saniye drop yaşamak kaza yapmama sebep olabiliyor. Bir süreliğine kasanın içine ekstra öne 3 fan birde egzoz fanı takmayı düşünüyorum. Kasanın sirkülasyonunda sıkıntı varmış fakat sıcaklıkları çok düşürmeme rağmen darboğaz devam ediyor. Ekran kartının voltajını -37ye çekip core clock'u 1340 seviyesine getirdim. memory clock ise normalde 1750 iken 2000 olarak ayarladım. darboğaz belki %5 seviyesinde azaldı ama karşıma ne zaman bir rakip çıksa büyük drop yaşıyorum. herhalde tek çarem daha iyi bir işlemciye geçmek olacak. Desteğiniz için teşekkür ederim hayırlı geceler dilerim.
Ekran Alıntısı.PNG

FPS’yi sınırlamayın. İcabında kare oranını yumuşatmayı da kapatın ama FPS’yi sınırlamayın. İşlemci zaten yetişemiyor siz sınırlayarak daha da işini kolaylaştırıyorsunuz kartın.

Darboğaz olması saçma geliyor çünkü I3 4160 ile kullanmama rağmen anlattığınız kadar darboğaz yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı