Core i3 9100F ve GT710 Arşiv bilgisayarı toplama

Bütçe
3.000 TL

Humanizm

Decapat
Merhabalar, uzun bir süredir arşiv yapmak için ikinci bir masaüstü bilgisayarı toplamayı düşünüyorum. Müzik, film ve oyun arşivine yönelik olacağı için monitör ile birlikte 3.000'e kadar bütçe ayırdım. Ana bilgisayarıma virüs bulaşınca format atmak zorunda kalmıştım ve sıkıntılı olmuştu. En azından indirmeleri bu sistem ile gerçekleştireceğim. Kısa bir araştırma sonucu da şöyle bir sistem düşünüyorum:
- Intel Core i3 9100F 3.6GHz 6MB önbellek 4 çekirdek 1151 14NM işlemci.
- ASUS Prime H310M-F r2.0 2666MHz(OC) DDR4 soket 1151 VGA mATX.
- Crucial 8 GB Ballistix sport LT gray DDR4 2666MHz.
- Corsair Carbide serisi SPEC-05 550W midt ATX siyah oyuncu kasası
- Toshiba 1TB P300 64MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 harddisk.
- Crucial 120GB BX500 serisi SATA 6.0Gb/s 3D nand SSD.
- MSI GeForce GT710 2 GB GDDR3 64 Bit NVIDIA DX12 ekran kartı
- LG 22" 22MK400H-B 1MS 75Hz VGA HDMI FreeSync 1920x1080 FHD Gaming monitör.
= 3.200 TL civarı ediyor.
Ama birkaç şeyi merak ediyorum. 1. sistemin ayrı bir ekran kartına ihtiyacı var mıdır yoksa işlemci üzerinden görüntü alabilir miyim? (Oyun açmayacağım) 2. kasa ve PSU konusunda çok kararsız kaldım, acaba daha uygun fiyata ısınması az olan kasa ve az ses çıkaran kaliteli PSU öneriniz var mıdır veya bu iyi midir? 3. disklerin güvenliği yeterli midir? SSD için ise M.2 olan SSD'lerden mi takayım (öyle olursa anakartı 1 tık yükselteceğim) cevaplarınızı bekliyorum, ve de farklı bir öneriniz olursa değerlendiririm. Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
9100F olduğu için işlemcinin içinde ekran kartı olamaz. İ3-9100 alabilirsin. Bu arada GT 710 almak saçma olur onun yerine işlemciden görüntü alırsın. R3 2200G de alabilirsin Intel den daha ucuz fiyatta. Normal SSD yeterlidir eğer okuma/yazma hızını çok takmıyorsanız. Kasanın soğutması yetersiz olabilir çünkü sadece arkada egzoz fanı var. Bu arada müzik,film ve oyun arşivleyeceksen daha ucuza sistem toplayabilirsin.

1TB HDD eklersin güzel olur. Soğutmaya takmıyorsan (ki sistemi zorlayacak şeyler yapmazsan) bu kasa yeterlidir. PSU'da yeterli gelir. Çünkü sistemi yük altında tutmayacaksın anlaşılan. Linkteki PC'yi almanı öneriyorum.

2 ay önce 515 TL'ye almıştım. Güzel midir dersen kaliteli monitördür bunu önerebilirim.

Son düzenleme:
Anladığım kadarı ile sistemi sadece download sistemi olarak kullanacaksınız doğru mu anladım? Eğer öyle ise bu sistem dediğiniz işler için çok üst seviye kalıyor. Bence daha eski sistem toplayın derim.

Son düzenleyen: Moderatör:
9100F olduğu için işlemcinin içinde ekran kartı olamaz. İ3-9100 alabilirsin. Bu arada GT 710 almak saçma olur onun yerine işlemciden görüntü alırsın. R3 2200G de alabilirsin Intel den daha ucuz fiyatta. Normal SSD yeterlidir eğer okuma/yazma hızını çok takmıyorsanız. Kasanın soğutması yetersiz olabilir çünkü sadece arkada egzoz fanı var. Bu arada müzik,film ve oyun arşivleyeceksen daha ucuza sistem toplayabilirsin.

1TB HDD eklersin güzel olur. Soğutmaya takmıyorsan (ki sistemi zorlayacak şeyler yapmazsan) bu kasa yeterlidir. PSU'da yeterli gelir. Çünkü sistemi yük altında tutmayacaksın anlaşılan. Linkteki PC'yi almanı öneriyorum.

2 ay önce 515 TL'ye almıştım. Güzel midir dersen kaliteli monitördür bunu önerebilirim.

Öncelikle aydınlattığınız için teşekkür ederim. İşlemci kalitesi bakımından Intele yönelmiştim fakat R3 2200G de kaliteli bir işlemciymiş. Monitör olarak LG'ye kesin karar kıldım. Fakat Kasa - PSU olarak ne seçebilirim? Masa altına koyacağım (kasa görüntüsü önemsiz) ve bu konuda temel prensibim sorun çıkartmayacak PSU ve yalıtımı iyi olan bir kasanın olması. Sistemi indirme dışında kullanmayacağım zaten. Önerileriniz için teşekkür ederim sistemi AMD üzerinden toplayacağım büyük ihtimal. Ve de önerdiğiniz site güvenilir midir?

Son düzenleme:
Bize soracak değilsin tabi baştan söyleyeyimde, bu sistem arşiv için çok fazla iyi bence gerek yok o kadar para vermeye.İyi bir antivirüs ve sağlam bir ekstra hdd işini görür kanımca

İndirme işlemi için kullanılacak bir bilgisayar için hem donanım olarak hem de bütçe olarak çok fazla bence. Abartı olmuş sanki. İkinci el donanımlardan oluşturacağınız bir sistem bile yeterli. Oyun oynanmayacak nasıl olsa. Boşa masraf ediyorsunuz bence. İkinci el DDR2 anakart, ram ve anakarta uyumlu bir işlemci alarak sistemi oluşturun derim ben.

Öncelikle aydınlattığınız için teşekkür ederim. İşlemci kalitesi bakımından Intele yönelmiştim fakat R3 2200G de kaliteli bir işlemciymiş. Monitör olarak LG'ye kesin karar kıldım. Fakat Kasa - PSU olarak ne seçebilirim? Masa altına koyacağım (kasa görüntüsü önemsiz) ve bu konuda temel prensibim sorun çıkartmayacak PSU ve yalıtımı iyi olan bir kasanın olması. Sistemi indirme dışında kullanmayacağım zaten. Önerileriniz için teşekkür ederim sistemi AMD üzerinden toplayacağım büyük ihtimal. Ve de önerdiğiniz site güvenilir midir?
Teknobiyotik güvenilir bir site ordan 2017 de G4560 işlemci almıştım sorunsuzdu. Bu sende kasa ve termal macun aldım bir sıkıntı çıkmadı. Teknobiyotik den alabilirsin. Linkini attığım PC'yi mi alacaksınız ? O sistemi alırsan şöyle yapmanı öneririm.

Screenshot_20200118_193502_com.android.chrome.jpg

1797 TL'ye geliyor. Dediğim gibi o kasadaki güç kaynağı 400w. Senin işini görür fakat istersen resimdeki gibi 500w yapabilirsin. Birde +40 TL vererek Dark Diamond kasa olarak değiştirirsen iyi olur en azından kasada 1 tane fan olmaz ekstra masraf yapmazsın.
1 TB HDD eklendiğinde de 2093 TL'ye geliyor.
Ayrıca linkini attığım monitörü de Teknobiyotik den aldım. Endişe etmene gerek yok 2-3 gün sürer kargoda.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı