Core İ5 2400 Overclock Yapabilir miyim?

Utku Koçak

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Sivas
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci (9.Sınıf)
Arkadaşlar bilgisayar almama az kaldı ancak ben bu bilgisayarı satmadan önce son bir şey denemek istiyorum. İşlemci max. yükte 52-53 derece oluyor ( stok fan.), bu değerler oldukça iyi, bundan dolayı 3.1 GHz'den 3.4 GHz gibi küçük bir O.C. işlemi yapmak istiyorum. Belki T2 Mini işlemci soğutucu alırım, o zaman 3.6 gibi bir değer yapabilir miyim? Neyse, sorum şu ki nasıl O.C. yapabilirim, anakart çok kötü (Pegatron IPXSB-H61) ama azar azar arttırarak denemek istiyorum.

Hayır yapamazsın. İntel tarafında O.C. yapmak için işlemcinin sonunda ''k'' harfi olması lazım. Ayrıca İntel Pentium g3258'de O.C. edilebilir.

Hayır yapamazsın. İntel tarafında O.C. yapmak için işlemcinin sonunda ''k'' harfi olması lazım. Ayrıca İntel Pentium g3258'de O.C. edilebilir.

Bildiğim kadarı ile öyle bir kural yok, ''k'' harfi sadece çarpan kilidinin açık olduğu anlamına gelir.

EDİT: Ben fsb değerini arttırmak istiyorum.

K ibaresi olmadığı hiç hız aşırtma yapılamayacağı anlamına gelmez.
Ancak bu FSB değeri ile hız aşırma yapmamız gerektiği anlamına da gelmez.
FSB ile yapabileceğin hız aşırtma miktarı çok sınırlıdır. Belirli bir seviyeden sonra sistem stabil çalışmamaya başlar.

Bu yüzden yapsan yapsan 0,2GHZ'lik bir artış yapabilirsin. Bu işlemi yaptıkran sonra Prime95 ile stabilite testini de mutlaka yapmalısın.
Test esnasında sıcaklıkların kaç dereceye ulaştığını da kontrol etmelisin.

Ben FSB ile Overclock yapılmasını önermiyorum, sana performans katmayacaktır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı