Core Performance Boost kapatmak zararlı mı?

Arkadaşlar Core performans Boost kapatmak sisteme zarar verir mi?
Hayır.

Performansta çok büyük bir kayıp olur mu ve en önemlisi işlemci derecesini düşürür mü?
İşlemciye verilen voltaj düşürülerek işlemci temel frekansına sabitlenir. Voltajı düşünce de işlemci sıcaklığında önemli derecede düşüş yaşanır. Oyun vs. performansında çok gözle görülür bir fark olmaz fakat işlemci odaklı render yazılımlarında fark olacaktır.

CPU güçlüyse çok bir fark görmezsiniz, ancak termal anlamda daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Eğer CPU yeterince güçlü değilse, darboğaz yaptığı veya darboğaza yakın olduğu durumlar varsa kapatmanız performansı etkileyebilir.

CPU güçlüyse çok bir fark görmezsiniz, ancak termal anlamda daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Eğer CPU yeterince güçlü değilse, darboğaz yaptığı veya darboğaza yakın olduğu durumlar varsa kapatmanız performansı etkileyebilir.

Hocam ekran kartım ve işlemcim şu ikisi:
RTX 2060 Ventus 6 GB
Ryzen 5 3600.

Bilgisayarın taban hızında, sabit çalışır.
Örneğin işlemci hızın 3.60 GHz'dir. Ne aşağı ne yukarı...

Kapatmak sağlıksızdır.
Tam olarak kapatmak sağlıksızdır diyemeyiz. Örneğin arkadaşın işlemcisi R5 3600. Bu işlemcinin stok soğutucu ile ısındığını herkes bilir. Eğer stok soğutucu ile kullanıyorsa CPB kapatması daha iyi olur. Çünkü ciddi anlamda ısı düşüşü yaşanıyor. Performans kaybı ise max %5-%10 arası olur. Önemli olan aslında bu konuda CPU soğutucusudur.

Tam olarak kapatmak sağlıksızdır diyemeyiz. Örneğin arkadaşın işlemcisi R5 3600. Bu işlemcinin stok soğutucu ile ısındığını herkes bilir. Eğer stok soğutucu ile kullanıyorsa CPB kapatması daha iyi olur. Çünkü ciddi anlamda ısı düşüşü yaşanıyor. Performans kaybı ise max %5-%10 arası olur. Önemli olan aslında bu konuda CPU soğutucusudur.
Ama internet gibi basit işler de bile, en yüksek hızda çalışacak.
Ben kapattığımı unuttum. Deli olmuştum. Bilgisayar boştayken 3.60 hızında sabitti hep. Fanın sürekli hızlı çalışması da ayar ediciydi.

Geri
Yukarı