Çözüldü Corel Draw 2020 programında renkler bozuldu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Baskı işiyle uğraştığım için aktif olarak programı kullanıyorum. Son 1 haftadır renkler tamamen bozuldu, programı silip yüklemek dışında çoğu şeyi yaptım fakat düzelmedi. Görseldeki gibi bütün objeler sarı renk ayrıca bütün renkler bozuk. Önerebileceğiniz bir şey var mı?

Ekran görüntüsü 2024-02-15 203641.png

Çözüm
Dediğin ayarları görsellerde aktardığım gibi yaptım. Windows ayarından emin değilim fakat program içi ayarı doğru yaptığıma eminim. Herhangi bir değişim maalesef olmadı hocam.
1708111954376.png
1708111887306.png

Monitör ayarı kısmının böyle olanına erişmeye çalış bakalım, HD kısmı başka bir şey olabilir.

Peki Win güncellemesi sonrası mı oldu yoksa başka bir güncelleme mevcut mu? 1 hafta önce bir şey olmadan kendi kendine sistemin artık sepya takılayım demiş değildir herhalde.
Ayarlarda varsayılan ayara dönme seçeneği olması lazım. Onu denediniz mi?

Programı açarken F8 basıldığı zaman tüm program sıfırlanıyor onu yaptım değişim olmadı hocam. Sayfa içerisinde window > color palettes > palette editör var o kısımda reset palette diye çözüm öneriliyor fakat o seçeneğe tıklayamıyorum.

Windows tuşuna tıkla, soldaki dişliye tıkla - Settings/Ayarlar, arama yerine Color management/Renk ayarları(?) yaz, çıkan yerden monitörünle ilgili profil var mı gör, monitör görseli altında tiklenecek Use my settings for this device/Bu aygıt için ayarlarımı kullan'a tıkla. Kapat.

Sonra Corel'a gir, Tools/Ayarlar > Color Management/Renk Ayarları > Default/Geçerli içinde RGB Profile's tıkla muhtelene sRGB xxx yazıyordur, açılan menüden monitörle ilgili profili seç. Kapat, aç.

Viola!

Windows tuşuna tıkla, soldaki dişliye tıkla - Settings/Ayarlar, arama yerine color management/Renk ayarları(?) yaz, çıkan yerden monitörünle ilgili profil var mı gör, monitör görseli altında tiklenecek use my settings for this device/Bu aygıt için ayarlarımı kullan'a tıkla. Kapat.

Sonra Corel'a gir, Tools/Ayarlar > color Management/Renk ayarları > Default/Geçerli içinde RGB profile's tıkla muhtelene sRGB XXX yazıyordur, açılan menüden monitörle ilgili profili seç. Kapat, aç.

Viola!

Dediğin ayarları görsellerde aktardığım gibi yaptım. Windows ayarından emin değilim fakat program içi ayarı doğru yaptığıma eminim. Herhangi bir değişim maalesef olmadı hocam.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-02-16 183714.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-16 183714.png
    19,3 KB · Görüntüleme: 8
  • Ekran görüntüsü 2024-02-16 183840.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-16 183840.png
    5,9 KB · Görüntüleme: 10
1708111954376.png
1708111887306.png

Monitör ayarı kısmının böyle olanına erişmeye çalış bakalım, HD kısmı başka bir şey olabilir.

Peki Win güncellemesi sonrası mı oldu yoksa başka bir güncelleme mevcut mu? 1 hafta önce bir şey olmadan kendi kendine sistemin artık sepya takılayım demiş değildir herhalde.

Çözüm
Eki Görüntüle 2118185Eki Görüntüle 2118182

Bu renk yönetimi ayarları sorunumu çözdü. Son dönemde 1. monitörümde Free Sync açmıştım bununla alakalı mı bilmiyorum ama ayarlar kısmından renk yönetimine girip, 2. monitörün renk ayarına Ekle'ye tıklayıp 1. monitörün ayarlarını ekledim ve varsayılan yaptım ve çözüldü. Yardımınız için teşekkürler hocam.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-02-17 203612.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-17 203612.png
    27,5 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı