Corona mi grip mi?

Testler bu yüzden var. Çocuklar yetişkinlere göre daha hızlı ve kolay atlatıyor genel olarak. Herkesin bu virüse tepkisi farklı. Herkes yıkılıp kalıyor mu sanıyorsunuz? "Şöyle olabilir mi? Böyle olabilir mi?" diye yardımcı olmaya çalışan kişilere karşı atak yapmanıza gerek yok. Hatalısınız, doğrusunu yapıp test yaptırmalıydınız. Bu süreçte başkalarına bulaştırmamış olmanızı umut edelim artık.

Testler bu yüzden var. Çocuklar yetişkinlere göre daha hızlı ve kolay atlatıyor genel olarak. Herkesin bu virüse tepkisi farklı. Herkes yıkılıp kalıyor mu sanıyorsunuz? "şöyle olabilir mi? Böyle olabilir mi?" diye yardımcı olmaya çalışan kişilere karşı atak yapmanıza gerek yok. Hatalısınız, doğrusunu yapıp test yaptırmalıydınız. Bu süreçte başkalarına bulaştırmamış olmanızı umut edelim artık.

Haklısınız hocam helal olsun.

Testler bu yüzden var. Çocuklar yetişkinlere göre daha hızlı ve kolay atlatıyor genel olarak. Herkesin bu virüse tepkisi farklı. Herkes yıkılıp kalıyor mu sanıyorsunuz? "şöyle olabilir mi? Böyle olabilir mi?" diye yardımcı olmaya çalışan kişilere karşı atak yapmanıza gerek yok. Hatalısınız, doğrusunu yapıp test yaptırmalıydınız. Bu süreçte başkalarına bulaştırmamış olmanızı umut edelim artık.

Bir şey yazanlara cevap vermeyeyim mi yani? Kimse şöyle olmuş böyle olmuştur diye yazmadı. Herkes bilmiyoruz yazdı. 5 gündür evdeyim kimseye bulaştırmadım.

2 hafta önce benzer bir durum yaşadım. Annem bizzat sağlıkçı olduğu için tanıdığı corona geçiren doktorlarla konuştuğunda anlamış ki test aslında hiç bir şey. 3 kere corona geçiren bir doktor arkadaşının testi pozitif bile çıkmamış sanırım. En iyi ayırıcı yöntem kandaki lökosit sayısının belirtiler başladıktan bir süre sonra bir anda azalması, CRP tahlilinin ani yükselmesi ve tomografide görülen akciğer tutulumu vs. gibi değerlerdir. Dikkat ediniz kendinize.
Ha şunu da ekleyeyim. Ateş vs. vücuda virüs ya da bakteri girmediği sürece artmaz (Hormonal ve otoimmun bozuklukları vs. saymıyorum). Sadece üşütmeden vs. olmaz tamamen hurafedir. Diğer her şeyini sağlıklı kabul ettiğimiz ortalama bir insanın ateşi genelde hastalık ile çıkar.

2 hafta önce benzer bir durum yaşadım. Annem bizzat sağlıkçı olduğu için tanıdığı corona geçiren doktorlarla konuştuğunda anlamış ki test aslında hiçbir şey. 3 kere corona geçiren bir doktor arkadaşının testi pozitif bile çıkmamış sanırım. En iyi ayırıcı yöntem kandaki lökosit sayısının belirtiler başladıktan bir süre sonra bir anda azalması, crp tahlilinin ani yükselmesi ve tomografide görülen akciğer tutulumu vs. gibi değerlerdir. Dikkat ediniz kendinize.

Ya bir de burada benimle niye test yaptirmadin diye kavga ediyorlar. Yaptırsamda grip mi corona mı anlamayacakmışım.

Yazılacak bir şey kalmamış. Test yaptırmanız gerektiği söylenmiş. Yorumlarınıza bakıyorum, kendinizce grip olduğunu destekleme amaçlı yorumlar yazıyorsunuz gibi. Bilemezsiniz ve kimse de bilemez test yaptırmadığınız sürece. Ben belirti olmadığı halde, pozitif olan biriyle çok kısa süreli de olsa temaslı olmam sebebiyle test yaptırdım ve hiç beklemediğim halde pozitif çıktım. Sorumluluk alıp test yaptırmam belki de başkalarının hayatını kurtardı. Şu an 4. günümdeyim ve hala hafif yorgunluk dışında hiçbir belirtim yok. Normal şartlarda o testi yaptırmasaydım, şu anda benim yüzümden onlarca kişi daha hastalık kapmış olabilirdi. Ya da çok geç olana kadar kendi durumumdan habersiz kalabilirdim. Kendinizi ya da çevrenizi riske atmamak için bu tür durumlarda sağlık kurumlarından destek almanız en doğru hareket olur.

Ben de gitmenizi öneriyorum. Sonuçta olay sadece sizin sağlığınız değil, corona ile mücadele amaçlı halk sağlığını da korumak. Kaldı ki corona hastaları başta çok hafifken ilaç kullanımını ret ederse ya da kandaki pıhtılaşmasını kontrol edip günlük kan sulandırıcı iğne kullanmazsa inme, kalp krizi, akciğere pıhtı atması sorunlarıyla karşılaşabilir. Bence en sağlıklısı gitmek.

Geri
Yukarı