Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance Pro vs. HyperX 16 GB (2x8GB) Fury RGB 3600MHz

Bütçe
1000-1300
Bu markayı hiç duymadım güvenilir mi? Birde neden hyperx ve Corsair nasıl bir çip çıkacağı belirsiz oluyor açıklar mısın?
Corsair, kingston, gskill, adata, team, pny yada aklıma gelmeyen herhangi bir marka hiç biri gerçek üretici değildir yani tek başına ram üretmezler, üretemezler. Piyasada 3 ana üretici vardır samsung, micron ve hynix bunlar kullandığımız ramlerin kalbi olan çipleri üretirler. Yukarıda saydığım ve sizin genel olarak ''ram üretiyor'' olarak bildiğiniz markaların hepsi bu 3 ana üreticiden çip almadan ram yapamazlar. Crucial markasına gelecek olursak bu 3 markadan biri olan micron'un alt markasıdır ve yukarıda saydığım tüm o markalardan bana göre çok daha güvenilirdir. Hangi çip çıkacağı olayı da ayrı bir mevzu ama kısaca özetleyecek olursak; aldığın corsair bir marka ramin içinde micron çip de çıkabilir, hynix çip de bu tamamen şans işi. Yada kingston alırsın samsung çip çıkar aynı rami bir başkası alır micron çıkar ve bu çipler kalite kalitedir yani her markanın alt, orta ve üst seviye çipleri vardır. Kaliteli olunca ne oluyor dersen çok daha yüksek hızlara çok daha düşük voltajla ve çok daha düşük gecikmelerde ulaşırlar bu da özellikle Ryzen gibi sistemlerde direk performansı etkiler.

Özetle ram olayı biraz karışıktır. Markadan ziyade markanın kullandığı çipe göre tercih yapın. Corsair Dominator Platinum Diamond Titanium RGB gibi saçma sapan isimlere, RGB ye kanmayın içerisinde çok kıytırık bir çip olabilir. Diğer tarafta çok basit bir ram vardır ama içinde en iyi çiplerden birini barındırıyordur.

Corsair, Kingston, G.Skill, Adata, Team, PNY ya da aklıma gelmeyen herhangi bir marka hiçbiri gerçek üretici değildir yani tek başına RAM üretmezler, üretemezler. Piyasada 3 ana üretici vardır Samsung, Micron ve Hynix bunlar kullandığımız RAM'lerin kalbi olan çipleri üretirler. Yukarıda saydığım ve sizin genel olarak "RAM üretiyor" olarak bildiğiniz markaların hepsi bu 3 ana üreticiden çip almadan RAM yapamazlar. Crucial markasına gelecek olursak bu 3 markadan biri olan Micron'un alt markasıdır ve yukarıda saydığım tüm o markalardan bana göre çok daha güvenilirdir. Hangi çip çıkacağı olayı da ayrı bir mevzu ama kısaca özetleyecek olursak; aldığın Corsair bir marka RAM'in içinde Micron çip de çıkabilir, Hynix çip de bu tamamen şans işi. ya da Kingston alırsın Samsung çip çıkar aynı RAM'i bir başkası alır Micron çıkar ve bu çipler kalite kalitedir yani her markanın alt, orta ve üst seviye çipleri vardır. Kaliteli olunca ne oluyor dersen çok daha yüksek hızlara çok daha düşük voltajla ve çok daha düşük gecikmelerde ulaşırlar bu da özellikle Ryzen gibi sistemlerde direk performansı etkiler.

Özetle RAM olayı biraz karışıktır. Markadan ziyade markanın kullandığı çipe göre tercih yapın. Corsair Dominator Platinum Diamond Titanium RGB gibi saçma sapan isimlere, RGB'ye kanmayın içerisinde çok kıytırık bir çip olabilir. Diğer tarafta çok basit bir RAM vardır ama içinde en iyi çiplerden birini barındırıyordur.

Cevabın için teşekkür ederim. Ben İtopya'dan aldım diğer parçaları yine oradan almak istiyorum açıkçası hem güvenilir hem de kargo hızı ve paketlemede başarılı bu yüzden RAM de oradan almayı düşünüyorum ama orada Crucial markasınin ramlerini bulamadım o yüzden HyperX Corsair ya da G.Skill markalarından birini seçmek zorundayım.
Hyperx furry RGB 2x8 3600 cl17 vs Corsair vengeance pro RGB 2x8 3200 cl16 bu ikisinden hangisi iyi sizce fiyatları aynı

Yeni konular

Geri
Yukarı