Corsair 240GB SSD mi SanDisk 500 GB mı?

8 yıl kullandığım Corsair Force GS SSD ile şu an kullandığım MP510 yazılım arayüzü hiç değişmedi. Sadece bu yönünü eksi olarak görebiliyorum. Bu arada bu yazılımla işimiz yok. Bir SSD'yi aldığında varsa firmware update yapmak için kullanıyorsun. S.M.A.R.T. verilerine bakabiliyorsunuz. Yazılım stabil. Çökme, donma gibi olaylar yaşamadım. Sırf arayüzünü değiştirmedi diye SSD kötülemek garip. Ona bakarsan Nvidia'nın yazılım arayüzü de kendimi bildim bileli aynı.
Başka bir SSD önerirken daha objektif olursak insanlara daha fazla yardım etmiş oluruz.
MP510'un Firmware'ı berbat. Özelleştirilmemiş klasik Phison FW'si olduğu için diğer E12 kullanan PNY XLR8 CS3030 ve Seagate Barracuda 510'a göre çok daha geride bir SSD. Ayrıca yazılım gayette önemli bir şey. Açtığında keyifle kullanabileceğin bir yazılım yoksa bir zahmet SSD üretmesinler. SMART ekranında daha satıcıya özgü SMART değerlerini göstermiyor. Fazlaca eksiği olan bir yazılım. Sağlık değeri bile gözükmüyor daha.

Ki bizim MP510'da eleştirdiğimiz nokta FW. Kontrolcüye özel bir FW falan yazmamış adamlar. Phison'un kendi FW'si kötü. Kontrolcüyü çok kısıtlıyor. Bu yüzden misal Seagate alıyor kontrolcüyü dibine kadar özelleştirip, çok daha iyi hale getiriyor. Başka firmalarda aynı şekilde kontrolcüyü özelleştirip daha iyi hale getiriyor. Corsair aynı SSD yazılımını güncellemeye üşendiği gibi, kontrolcüye FW yazmaya da üşeniyor. İCUE gibi yazılımları gayet enfesken neden SSD Toolbox yazılımı berbat anlamıyorum. Ben böyle ilgisiz bir firmanın kimse kusura bakmasın ama SSD'lerini ne öneririm ne de alırım. :)

Bu arada 240-250 GB oyun için yetersiz kalır. Ben sadece C: sürücüsü olarak kullanmak, OBS veya Shadowplay kaydı için kullanıyorum. Oyunlar için 1 TB'lık Samsung M2 SATA 860 Evo kullanıyorum. Arşiv için 1 TB HDD yetiyor.
Aşağıdaki incelemedeki performans testlerinde CS3030 ile MP510'u karşılaştırabilirsiniz. Değişik testler var ilerleyen saylalarda:
PNY XLR8 CS3030 1TB SSD Review - KitGuru
Fiyat olarak yüksek kapasiteli ve uygun fiyata hangisini alsan üzmez.

Son düzenleme:
Alan olarak sıkıntım yok. Bir kaç tane fps oyunu yükleyeceğim. Ek olarak 240gb lık bir tane daha ssd im var zaten hali hazır da.
Bu arada 240-250 GB oyun için yetersiz kalır. Ben sadece C: sürücüsü olarak kullanmak, OBS veya Shadowplay kaydı için kullanıyorum. Oyunlar için 1 TB'lık Samsung M2 SATA 860 Evo kullanıyorum. Arşiv için 1 TB HDD yetiyor.
Aşağıdaki incelemedeki performans testlerinde CS3030 ile MP510'u karşılaştırabilirsiniz. Değişik testler var ilerleyen saylalarda:
PNY XLR8 CS3030 1TB SSD Review - KitGuru
Fiyat olarak yüksek kapasiteli ve uygun fiyata hangisini alsan üzmez.

Geri
Yukarı