Corsair 2x4 2400MHZ Ram Sorunu

cinoktahan

Kilopat
Selam. Yeni kasa topladım. Fakat ramlerde bir sıkıntı yaşadım. Ramler 1333MHZ de düzgün çalışıyor. memtest ilede test ettiğimde herhangi bir hata vermiyor. Fakat ramleri anakartın bios'undan XMP seçip, 2400MHZ yapınca ramler sorun çıkartıyor. Ramleri memtest ile 2400MHZ olarak test ettiğimde baya fazla hata veriyor. ramlerin takılı olduğu slotları değiştirdim, ramleri 4gb tek tek takıp, denedim yinede aynı sonuç. Ramlerin anakarttan verdiği voltaji kontrol ettim (Voltage: 1.65V) üstünde yazanla aynı. ram timing e baktim (11-13-13-31) oda aynı yanlış bişi yazmıyor yani. Anakarti eski ayarlarına geri çevirip windows üzerinden asusun kendi programıyla 2400MHZ yaptım ama yine aynı..

Birde anakartta mesela rami 2400MHZ yapınca 4 - 5 kere kendini açıp kapatıyor sonra tam açılıyor. Bu normal mi?

Şimdi kafama takılan sorular:
Ramler mi bozuk?
Ramler anakartıma uygun mu değil?
Anakart mı bozuk? veya Ramleri Anakart mı Bozdu?

Ne yapmalıyım? Yardım ve Önerilerinizi Bekliyorum.

Anakart: Asus Maximus VII Gene
Ram: Corsair Vengeance Pro Series 8GB (2 x 4GB) DDR3 DRAM 2400MHz C11 Memory Kit (CMY8GX3M2A2400C11R)
İşlemci: I74770K

IMG_4557.JPG

IMG_4556.JPG
IMG_4558.JPG

Version 2012 sürümü BIOS kullanıyorsun ve sorunun var ?

İşlem sonrası açıp kapatması normal, test ediyor.
RAMler bozuk olabilir.
Uyumsuz da olabilir.
Anakartında da sıkıntı olabilir.
Yaptığın ayarlarda da hata olabilir.

Sorunu çözemezsen ve değiştirme imkanın olursa test edilen ürünlerden seçim yapmak iyi olur.
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1150/MAXIMUS-VII-GENE/Maximus_vii_gene_Memory_QVL.pdf

Corsair'a ticket attım. Ram'in değişimini yapıcaklar. Verdiğiniz link'e de baktım, Eğer sorunu çözemezsem ordaki ramlerden birtanesini almaya çalışcam. Garip geldi bu anakart her ram'i kabul etmiyor mu ilginc..

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı