CORSAIR 8GB Vengeance 2400MHz RAM Overclock

BIOS üzerinden XMP açmanız gerekiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Spotter Belleklerde maalesef XMP yer almıyor. Eğer varsa anakartta hazır profilleri denemeli, yoksa frekans ve gecikme dengesini optimuma getirene kadar denemeli.

Ayrıca yapmışken 3200MHz falan yapın. 2666MHz olması gerektiğini kim söyledi size?

@Spotter Belleklerde maalesef XMP yer almıyor. Eğer varsa anakartta hazır profilleri denemeli, yoksa frekans ve gecikme dengesini optimuma getirene kadar denemeli.

Ayrıca yapmışken 3200MHz falan yapın. 2666MHz olması gerektiğini kim söyledi size?
Ben konuyu yanlış anlamışım kusura bakmayın. 2400 MHZ bir RAM için 3200 MHZ OC biraz fazla olur ve sistem stabilitesini bozar diye düşünüyorum. Ek olarak CL değerlerini çok üst seviyelere çıkarır.

AMD Ryzen Master adlı uygulama üzerinden stabil olana kadar voltaj ve frekans ayarlaması yapın. Ek olarak orada bulunan MHz değerini 2 ile çarpmanız gerek. Örneğin 3000MHz bir RAM 1500 MHz gözükecektir. Gerçek değer için 2 ile çarpmanız gerek. 1500x2 = 3000MHz.

1582716563333.png

@Spotter RAM'e bağlı tam olarak. Mesela benim de bir RAM'im 2400MHz ancak 3933MHz'e kadar çıkabiliyor ve CL18 gibi düşük sayılabilecek bir değerde stabil kalıyor. Ryzen Master programı iş yapacaktır ancak ben BIOS üzerinden yapılmasını öneririm. Değer deneme amaçlı Ryzen Master kullanışlı olabilir ve zamandan tasarruf sağlar ancak hatırladığım kadarıyla değerler restarta kadar korunuyor. Kalıcı olması için BIOS'a girilmeli, eğer otomatik olarak yazabiliyorsa değerleri BIOS'a sıkıntı yok. Bu amaçla kullanmadım programı açıkçası :)

@Spotter RAM'e bağlı tam olarak. Mesela benim de bir RAM'im 2400MHz ancak 3933MHz'e kadar çıkabiliyor ve CL18 gibi düşük sayılabilecek bir değerde stabil kalıyor. Ryzen Master programı iş yapacaktır ancak ben BIOS üzerinden yapılmasını öneririm. Değer deneme amaçlı Ryzen Master kullanışlı olabilir ve zamandan tasarruf sağlar ancak hatırladığım kadarıyla değerler restarta kadar korunuyor. Kalıcı olması için BIOS'a girilmeli, eğer otomatik olarak yazabiliyorsa değerleri BIOS'a sıkıntı yok. Bu amaçla kullanmadım programı açıkçası :)
Ryzen Master üzerinden stabiliteyi yakalayıp BIOS üzerinden uygulanabilir. Katılıyorum. Ek olarak HyperX Predator RGB 2933MHz RAM'e sahibim. CL16 gibi bir değeri mevcut. En fazla ve stabil olarak kullanabileceğim CL değeri ve MHz değeri ne kadar olabilir?

@Spotter Belleklerin çiplerine bakmak gerek, yine de sadece genel yorum yapabiliriz. Overclock aralığını etkileyen birçok etken var. HyperX Predator serisi genel olarak bu konuda başarılı, hatta rekor kırmıştı maksimum DDR4 frekansı açısından, sonra rekorunu elinden aldılar gerçi.

Resmi örnek olması için başka bir yerden buldum. Benim Profile 1 de 2133, Profile 2 de 2400 yazıyordu. DRAM Frequency yazan yere tıklayıp 2667 seçtim ve onayladım. BIOS da 2667 olarak gözüküyor başka bir ayar yapmadım sıkıntı çıkar mı? Örneğin voltaj değeri seçmedim ama BIOS da 2666 Mhz 1.340 olarak gözüküyordu. 2400Mhz de ise 1.200 voltaj değeri gözüküyor.
örnek.JPG

BIOS da voltaj değerini nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum. OC işinde yeniyim ilk defa yapmaya çalışıyorum. Otomatik voltajda sıkıntı olur mu?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı