Corsair CV650 PSU voltaj değerleri normal mi?

Makaleler
25
OCCT'den Power testi yapar yapmaz voltaj kanalları çakılmaya başlıyor. Bu PSU için bu değerler normal mi yoksa PSU yorulmaya başladığı için mi bu değerler düşmeye başlıyor? Yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum PSU'yu. Geçen haftalarda sistemde kendi rastgele zamanlarda kapanmalar, donup reset atmalar falan oluyordu. Şu anlık bayağıdır problem yok ancak riske de atmak istemediğimden sormak istiyorum.

Boşta:
1713823758769.png

OCCT Power testini başlatır başlatmaz:
1713823726219.png

Yükteyken regülasyondan kaynaklı ufak tefek voltaj kayıpları olabiliyor ancak bu kadar kayıp normal mi bilemedim. Bir ara 12V kanalını 11.400'lerde falan gördüm, 5V da 4.5'lerde falandı.

PSU'nun tam modeli: Amazon.com.tr

Sistem:
Corsair Vengeance RGB RT 2x16GB 3600 MHz CL16
R5 5600
ASUS ROG STRIX B550-F Gaming
RTX 2080

12v özelinde aldığın değerler normal, 11.6 değeri stabil bir şekilde gözüküyor; sorun yok gibi. 3V kanalı da idare eder cinsten, 5V kanalı beni şüphelendirdi bir tık. Bu modelin ortalama değerleri genelde 12v için 11.5-12, 5V için 4.9-5, 3.3v için 3.2-3.3a civarlarında; kıyas yapabilirsiniz.

CV650 serisi her ne kadar eski sarı etiketli versiyonlardan ziyade yenilenmiş olsa bile benim önerdiğim bir model değil.

12v özelinde aldığın değerler normal, 11.6 değeri stabil bir şekilde gözüküyor; sorun yok gibi. 3V kanalı da idare eder cinsten, 5V kanalı beni şüphelendirdi bir tık. Bu modelin ortalama değerleri genelde 12v için 11.5-12, 5V için 4.9-5, 3.3v için 3.2-3.3a civarlarında; kıyas yapabilirsiniz.

CV650 serisi her ne kadar eski sarı etiketli versiyonlardan ziyade yenilenmiş olsa bile benim önerdiğim bir model değil.

5V daha çok ne için kullanılıyor hocam? Sistem üzerinde yani. Bir de sistem boştayken voltaj değerleri çok dalgalanıyor. Mesela bir şey açıp kapattığım zaman voltajlar anlık düşüyor çıkıyor.

5V daha çok ne için kullanılıyor hocam? Sistem üzerinde yani. Bir de sistem boştayken voltaj değerleri çok dalgalanıyor. Mesela bir şey açıp kapattığım zaman voltajlar anlık düşüyor çıkıyor.

Aslında öyle bir ayrım yapmak doğru değil. Bu kanallar birbiri arasında dönüşümlü olarak kullanılıyor desem daha doğru bir tabir olur. Kısaca USB yuvalarına bağlı cihazlar varsa optik sürücüler diyebilirim 5V kanalından en fazla güç çeken donanımları saymak gerekirse.

2 ihtimal var dalgalı akıma sebep olacabilecek; ya kullanılan kapasitör kalitesine bağlıdır ya da devre elemanları ısındığı takdirde verimlilik açısından sekteye uğruyorlardır. Yapmadıysan fan bakımını yap, hatırladığım kadarıyla o modelin fanı iyi değildi; ses sorunu vardı.

2 ihtimal var dalgalı akıma sebep olacabilecek; ya kullanılan kapasitör kalitesine bağlıdır ya da devre elemanları ısındığı takdirde verimlilik açısından sekteye uğruyorlardır. Yapmadıysan fan bakımını yap, hatırladığım kadarıyla o modelin fanı iyi değildi; ses sorunu vardı.

İçini hiç açmadım. Dışarıdan baktığımda çok toz göremedim ve elimle kontrol ettiğimde de öyle abartı bir ısı ve fan hızı da yok.

İçini hiç açmadım. Dışarıdan baktığımda çok toz göremedim ve elimle kontrol ettiğimde de öyle abartı bir ısı ve fan hızı da yok.

O halde dediğim gibi orta kalite kapasitörlerden kaynaklı akım düşmesi yaşıyorsun yükte iken, yanlış hatırlamıyorsam Tayvan menşei bir marka üretiyordu kapasitörleri; 1. sınıf değil zaten belirtmişsin kapanma vs yaşadığını. Sorun olacağını sanmıyorum bu şekilde kullanmanın.

Temizlik kısmına gelince, en azından saç kurutma makinesinin soğuk ayarıyla tozunu ufaktan al içte birikmiştir bunca yıldır kullanıma bağlı.

CV650 dandik bir model değil. Giriş seviyesinde ideal bir ürün.

Voltaj regülasyonu konusunda anakartın sensörlerine muhtaçsınız, PSU sentetik test edilmediği sürece sağlıklı sonuçlar alamazsınız. Şu hali ile kötü ama gerçek değerler bu olmayabilir.

Bir ara 12V kanalını 11.400'lerde falan gördüm

Çok kötü bir değer. Milim oynasa specification'un altında resmen. CV650 kalitesiz değil. Ya şansınıza iç yapıda bir problem var, ya da anakart sensörleri hatalı ölçüm yapıyor ki bence sebep bu.

CV650 dandik bir model değil. Giriş seviyesinde ideal bir ürün.

Voltaj regülasyonu konusunda anakartın sensörlerine muhtaçsınız, PSU sentetik test edilmediği sürece sağlıklı sonuçlar alamazsınız. Şu hali ile kötü ama gerçek değerler bu olmayabilir.

Çok kötü bir değer. Milim oynasa specification'un altında resmen. CV650 kalitesiz değil. Ya şansınıza iç yapıda bir problem var, ya da anakart sensörleri hatalı ölçüm yapıyor ki bence sebep bu.

@Emir M. Konuyu ifade ederken rastgele sistem de kapanmalar olduğunu belirtmiş, anakarttan ziyade PSU kaynaklı duruyor.

Arkadaşlar bir ürün dandikse dandiktir lamı cimi yok. 1 2 ay içinde o değerler daha da düşecek. :D

Dandik PSU adı altına bu serinin turuncu, sarı etiketli tabir ettiğimiz modelleri koyabilirsiniz; yenilenen.
CP-9020236-EU modelinde bu sorunlar yaşanmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı