Corsair CX750 RX 5700 XT kartından sonra ses çıkarmaya başladı

BlahMadal

Decapat
Yaklaşık bir hafta önce Radeon 5700 XT satın aldım. Ekran kartını taktığım günden beri güç kaynağı sağlıksız sesler çıkarmaya başladı. Bobin sesine benzemiyor, biraz mekanik biraz elektronik bir ses. İlk başlarda sadece oyun oynarken çıkıyordu fakat artık bilgisayar boştayken bile sesler gelmeye başladı. Daha kötüsü, oyun oynarken bilgisayarda anlık takılmalar olmaya başladı. Bu takılmalar çok kısaydı ve sadece biraz rahatsız ediciydi, fakat bügün The Witcher 3 oynarken oyun takıldı ve oyundan attı. Bu durum canıma tak etti, ekran kartı aldım ama rahatça kullanamıyorum.

Takılma sorunlarının genelde HDD'ler yüzünden kaynaklandığını biliyorum ama diskimde bad sector olduğunu sanmıyorum. Testini yapacağım. Güç kaynağını açıp fan rulmanlarına bisiklet zincirinde kullandığım yağı damlattım ama seste bir değişme olmadı. RAM'lerimde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum çünkü ekran kartı almadan önce takılma ve ses sıkıntım olmadı. Userbenchmark RAM puanım %97, ilk aldığımda yaptığım testte de aynı puanı almıştı. Ekran kartı V-Sync açıkken genelde 67 derecenin üzerine çıkmıyor. V-Sync'i açtığımda güç kaynağının çıkardığı ses azalıyor. İşlemci 49-54 arası değişiyor oyun oynarken. Ayrıca ekran kartım 2x8 güç pini kullanıyor. Son olarak sürücüden kaynaklı bir takılma sorunu olduğunu düşünmüyorum çünkü hem Windows 10'da Radeon 19.12.2 sürücülerini ve arch Linux'te mesa sürücülerini denedim, The Witcher 3 ve GTA V oynarken yine takılmalar var. Umarım güç kaynağım ekran kartıma zarar vermemiştir. Sizin bu konu hakkındaki düşüncelerinizi almak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

i7 8700K @ 3.7GHz.
G.Skill Sniper X 2x8GB 3200MHz.
ASUS TUF Z370-PLUS GAMING.
ASUS ROG STRIX 5700XT.
Corsair CX750 (yaklaşık 4 yıllık)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı