Corsair H150i Elite Capellix 360mm vs. ASUS ROG LC360

Tabii anlatayım. H150i Elite Capellix 360mm beyaz olanından var.

İşlemcim 10850k. Hani şu "90 - 100 derecede çalışıyor(!)" dedikleri işlemci, yersen. 🤣🤣

Oda sıcaklığım 22 - 23 derece. Kasam Corsair iCUE 5000X RGB beyaz.

Setupta böyle:

Eki Görüntüle 1169056

İşlemcim boşta Elite Capellix'in fanları ve pompası Quite (sessiz) modda iken 29 derecede sabit çalışıyor. Oyunlarda da tüm ayarlar ultrada ve varsa DX12 açık iken 2K'da maksimum 51 - 52 dereceyi görüyor. Ki bu oyunlar GTA 5, BF 5, Snowrunner vs.

Fanları ve pompayı Extreme moda alınca işlemci boşta 27 - 28 derecelerde çalışıyor. Oyunlarda 48 - 49 derecelere ulaşıyor maksimum. Üstelik pompa sesini duymuyorum. Extreme modda çok zayıf ve ince bir ses geliyor ama pompanın sürekli Extreme modda çalışmasına sebep olacak bir iş yapmıyorum. Kaldı ki (Variable Speed) denilen bir modda da tutabiliyorsun, o otomatik olarak kendisi ayarlıyor hızını.

Üstelik setupıma bakarsan radyatöre fan hava üflemiyor. Fan odadaki serin havayı içeri çekiyor. Corsair'de bunu öneriyor zaten.

Şimdi sana Asus daha iyi diyen arkadaşlarına bir sor bakayım Elite Capellix kullanmışlar mı? Deneyimlemişler mi? Yoksa internetten okudukları çoluk çocuk yorumlarına inanarak mı Elite Capellix almasaydın demişler? Sıvı soğutucu AIO'ların diğer rakipleriyle olan yabancı testlerini ve videolarını mı seyretmişler?

Dikkat edersen yazımın başından beri ben diğer markalara iyi ya da kötü diye atıfta bulunmadım. Neden? Çünkü sahip olmadığım ve deneyimlemediğim bir şey için kimseyi yönlendiremem. Peki illa bir ürüne sahip olup kullanmak mı gerekiyor? Tabii ki hayır. Ancak araştırmalarım sonucu bilgi edindiğim bir şey var ise bilgimi nedenleriyle karşı tarafa söylerim. Araştırma yapma zahmetine katlanmadan Youtube'da seyrettiği iki video ile "fikir" sahibi olan arkadaşlarından bence uzak dur. 😉
İşte gerçek bir yorum iki gündür aklımı erittiler yok şu yok bu bu yorumdan sonra corsair h150 capellixin kutusunu açıyorum. Yukarılarda kasamın görseli var overtake bi kasa üste sığr mı yoksa karşıyamı atsam

@NoRDen

Ben, Corsair tüm AIO'ları için "önce" dışarıdan havanın içeri çekilmesini önerdiği için 5000X RGB aldım. Çünkü gördüğün gibi yan tarafa takabiliyorsun ve kendi fanları içeri doğru hava çekiyor.

Senin kasanın açıkçası 2 yeri var. Ya yukarıda duracak ya önde duracak. Ben senin yerinde olsam öne takarım.

Çünkü illa benimki gibi bir setup yapman gerekmiyor ve bilgisayarın içinde oluşan sıcak havanın ısısıyla radyatör soğutmak başka bir şey, direk dışarıdan odanın daha serin olan havasını içeri çekerek soğutması başka bir şey.

@NoRDen

Ben, Corsair tüm AIO'ları için "önce" dışarıdan havanın içeri çekilmesini önerdiği için 5000X RGB aldım. Çünkü gördüğün gibi yan tarafa takabiliyorsun ve kendi fanları içeri doğru hava çekiyor.

Senin kasanın açıkçası 2 yeri var. Ya yukarıda duracak ya önde duracak. Ben senin yerinde olsam öne takarım.

Çünkü illa benimki gibi bir setup yapman gerekmiyor ve bilgisayarın içinde oluşan sıcak havanın ısısıyla radyatör soğutmak başka bir şey, direk dışarıdan odanın daha serin olan havasını içeri çekerek soğutması başka bir şey.
Hocam discordunuz falan var mı ya da nerden ulaşabilirim size ayrıca yardımlarından ve önerilerinden ötürü @Uchiha Shisui teşekkür ederim

@OceanWraith
Bulamadım ben link atma şansınız var mı
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

53:50'den itibaren gösteriyor. Sadece sen kasanda ön tarafa montajlayacaksın, onun dışında fanları takma ve yerleştirme tipi aynı.

Yeni konular

Geri
Yukarı