Corsair RAM 3600MHz'de çalışınca Memtest hatası veriyor

• Konuyu başlatan WoqZ
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 472

WoqZ

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 18CL , 3600 MHZ
SSD veya HDD modeli
Samsung EVO 970 1TB
Ekran kartı
Zotac RTX 3060Ti
Anakart
Asus Prime Z790-P
İşlemci
Intel I9 13900K
Merhaba,
Yaklaşık 2 ay önce yeni bir sistem topladım. Corsair 2x8 3600MHz RAM kullanmaktayım. PC elime geldiğinde direk BIOS'tan RAM MHz'i 2133'ten 3600'e çektim. Windows 11 kullanmayı tercih ettim oyunlarda (özellikle Fortnite) da sık sık crashler almaya başladım. Bütün driverları kontrol ettim Epic Games'e de ulaştım çözüme varamadım tekrar bilgisayarı Windows 10'a çektim.

Nadiren de olsa mavi ekran alıyordum ve önemsemedim. Aldığım crashler başka oyunlarda da olduğunu fark ettim. (DotA 2) gibi ve Memory ile ilgili mavi ekran aldığımı fark ettim. Memtest yapmam önerildi. RAM'ler 3600 MHz de iken Memtest'te 1 tane error almaktayım ben de default ayarlarda tekrar yapmayı denedim ve hiçbir hata almadım testi geçti. Şu an defaulttan sonraki testten sonra yazıyorum. Herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağımı bilmiyorum.
Sorum şu RAM'imi neden 3600 da run edemiyorum?
Testlerim şu şekilde.
3600 MHz sonucu.

memtestFail3600mhz.png

Default ayarlarda.

memtestPassDefault.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
Yaklaşık 2 ay önce yeni bir sistem topladım. Corsair 2x8 3600MHz RAM kullanmaktayım. PC elime geldiğinde direk BIOS'tan RAM MHz'i 2133'ten 3600'e çektim. Windows 11 kullanmayı tercih ettim oyunlarda (özellikle Fortnite) da sık sık crashler almaya başladım. Bütün driverları kontrol ettim Epic Games'e de ulaştım çözüme varamadım tekrar bilgisayarı Windows 10'a çektim.

Nadiren de olsa mavi ekran alıyordum ve önemsemedim. Aldığım crashler başka oyunlarda da olduğunu fark ettim. (DotA 2) gibi ve Memory ile ilgili mavi ekran aldığımı fark ettim. Memtest yapmam önerildi. RAM'ler 3600 MHz de iken Memtest'te 1 tane error almaktayım ben de default ayarlarda tekrar yapmayı denedim ve hiçbir hata almadım testi geçti. Şu an defaulttan sonraki testten sonra yazıyorum. Herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağımı bilmiyorum.
Testlerim şu şekilde.
3600 MHz sonucu.

Eki Görüntüle 1720046

Default ayarlarda.

Eki Görüntüle 1720047
XMP açık değil mi?

Kit olarak aldıysanız ramlerden biri arızalı olabilir. Tek tek aldıysanız uyumsuz olabilir. Xmp açık olsada hata vermemesi gerekiyor. Zaten xmp kapalı test yapmanın bi mantığı yok.

Merhaba,

Testlerim şu şekilde.
3600 MHz sonucu.

Eki Görüntüle 1720046

Default ayarlarda.

Eki Görüntüle 1720047
BIOS sürümünüz güncel değilse güncellemenizi öneririm. Sürüm güncelken de hata almaya devam ediyorsanız ram voltajını 1.35ten 1.38 e falan getirip tekrar deneyebilirisiniz.

Ayrıca çoğu oyunda crash almaktayım bununla alakalı bir fikri olan var mı ? Driverlarım güncel ( eski versiyonlarda da denendi)

Yeni konular

Geri
Yukarı