Corsair RAM'ler 6000MHz çalışmıyor

veriyolu

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 6000 MHz RAM'lerim default olarak 4800 MHz çalışıyor. BIOS'tan 6000 MHz ayarladigimda sıkıntı olmuyor ama PC yeniden başlattığımız da tekrardan 4800 MHz dönüyor ya da ekran bazen hiç gelmiyor. Sistem bileşenlerini buraya yazıyorum.

Aynı problem bende de var. Aynı RAM'leri aldım bende anakartım 7600MHz'e kadar destekliyor ama XMP açtığımda BIOS failure hatası veriyor ve 4800MHz'e değerlerine geri dönüyor.

Acaba BIOS güncel olmadığı için mi bu hatayı alıyoruz? Sizin BIOS'unuz güncel mi peki?

Yanıtın için teşekkürler, BIOS sürümüm görselde gördüğün gibi güncel.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    49,9 KB · Görüntüleme: 5
Ramleriniz expo desteklimi peki, benimkiler expo destekli değiller galiba. İnternette okuduğum bazı konularda expo destekli olması gerektiğinden bahsetmişler. Ama buda saçma, çünkü ramler 6000 mhz adı altında niye satılıyor o zaman. Anlayamadım gitti. Büyük ihtimallede bu sıkıntı yeni bir sıkıntı, bu yüzdende çoğu kişi konu hakkında bilgi sahibi değil😅

Ramleriniz expo desteklimi peki, benimkiler expo destekli değiller galiba. İnternette okuduğum bazı konularda expo destekli olması gerektiğinden bahsetmişler. Ama buda saçma, çünkü ramler 6000 mhz adı altında niye satılıyor o zaman. Anlayamadım gitti. Büyük ihtimallede bu sıkıntı yeni bir sıkıntı, bu yüzdende çoğu kişi konu hakkında bilgi sahibi değil😅

Yanlış bilmiyorsam EXPO destekli RAM'ler AMD sistemler için geçerli yani Intel sistemlerinde kullanılan RAM'lerde aranan bir özellik değil.

Sisteminizin bileşenlerini öğrenebilirmiyim sakıncası yoksa?

Sistemi yeni topladım, çoğu şeyi çok şükür hallettim ama bir XMP kaldı. 2-3 gündür ona kafa yoruyorum delireceğim en sonunda 😅. Tüm parçalar araştırdığım kadarıyla birbiriyle uyumlu, RAM'ler doğru slota takılı (2-4), BIOS güncel ama XMP açınca BIOS failure veriyor ve ayarları eski haline getirip reboot atıyor.

*Parçalarımın desteklediği RAM frekansları.
Anakart: 4800MHz (7600 O.C.)
İşlemci: 5600MHz.
RAM: 6000MHz.

Modelleri öğrenmek istersen: Anakart, RAM, İşlemci

Merhaba tekrardan, BIOS'um güncel değilmiş onu fark ettim, şimdi BIOS'umu güncelledim ama hala XMP profilleri bilgisayarımı açmıyor. DDR5 booster gibi bir seçenek vardı onun ile 5600'e çıkarmayı başardım. 5600 üstündeki DDR5 booster profillerini seçsemde maksimum değeri 5600'e kadar çıkartıyor. Yani 6000'lik profili seçtiğimde değerleri hala 5600'de tutmaya devam ediyor sanırım işlemcimin desteklediği kadar kullanabileceğim.

Bu arada MHz değerlerini 5600'e çıkarttıktan sonra başlangıçta bir sürü Steam pencereleri açılmaya başladı ve Windows pın'imi iptal etti.

Son düzenleme:
Sistemi yeni topladım, çoğu şeyi çok şükür hallettim ama bir XMP kaldı. 2-3 gündür ona kafa yoruyorum delireceğim en sonunda 😅. Tüm parçalar araştırdığım kadarıyla birbiriyle uyumlu, RAM'ler doğru slota takılı (2-4), BIOS güncel ama XMP açınca BIOS failure veriyor ve ayarları eski haline getirip reboot atıyor.

DDR5 yeni oldugun icin sıkıntılı baya, okudugum baskabir kişi bu problemi çözmüş

Merhaba tekrardan, BIOS'um güncel değilmiş onu fark ettim, şimdi BIOS'umu güncelledim ama hala XMP profilleri bilgisayarımı açmıyor. DDR5 booster gibi bir seçenek vardı onun ile 5600'e çıkarmayı başardım. 5600 üstündeki DDR5 booster profillerini seçsemde maksimum değeri 5600'e kadar çıkartıyor. Yani 6000'lik profili seçtiğimde değerleri hala 5600'de tutmaya devam ediyor sanırım işlemcimin desteklediği kadar kullanabileceğim.

Bu arada MHz değerlerini 5600'e çıkarttıktan sonra başlangıçta bir sürü Steam pencereleri açılmaya başladı ve Windows pın'imi iptal etti.
Büyük ihtimalle dediğiniz gibi, işlemcinin max desteklediği mhz ile alakalı. Benim 7600x 5200 mhz destekliyor en fazla, o yüzden bende 5200mhz ayarlamaya çalışıcam. Bakalım ne olacak. Geri dönüş yaparım buraya.

Bende 5600 ile yetineceğim şimdilik, size kolaylıklar diliyorum yardıma ihtiyacınız olursa buradayım 😇

Geri
Yukarı