Corsair RGB Pro CMW16GX4M2C3200C16 ve CMW16GX4M2Z3200C16 uyumu

matco

Hectopat
Herkese merhabalar.
Parça parça topladığım sistemimin son adımındayım. Heyecana gelip RAM'leri aldım ancak sonradan bir harf kodu ile başka bir RAM gördüm ve bu durum beni işkillendirdi. Bu konuda sizden düşünce ve tavsiye istiyorum.
Aorus Master X570, 3900X, 5700XT sistemim.
Intel sistemimdeki 24 GB(8+8+4+4) RAM'lerim nedenini anlayamadığım bir şekilde bu sistemde kullanamadım. Hepsi takılı BIOS'ta görebiliyorum ancak anakart üzerinde Debug DRAM ışığı yanıyor ve C5 hata kodunu alıyorum. Sadece tek bellek 8 GB çalışıyor. Bu belleklerim 2666 MHz olduğu için bir müddet sonra değiştirecektim. Ancak sadece 8'liği çalıştığı için erken almak zorunda kaldım ve Corsair RGB Pro CMW16GX4M2C3200C16 aldım. Açıkçası çok araştırmadan malum bir sitede indirimde görünce ve yorumları olumlu olunca aldım. Aldıktan sonra tek bir harf fark ile CMW16GX4M2Z3200C16 olduğunu da gördüm. Arada 150 TL'ye yakın fark var. Öğrenmek istediğim ise C3200 ile Z3200 arasındaki fark nedir? Almış olduklarımı iade edip başka bir RAM alınır mı?
Profesyonel değilim, mektebini de okumadım ancak genç yaşlardan beri donanıma ilgim var. O akar, bu uçar, şu efsane gibi yorumlardan ziyade bilgi vererek tavsiye ederseniz sevinirim. Uzun yıllar kullanacağım bir sistem. Sıvı soğutmam yok. Overclocktan anlamıyorum ancak zamanla öğreneceğim, tek eksiğim RAM kaldı.
Simulasyon, CS:GO ve multimedya ağırlıklı kullanıyorum. Genellikle Neo Trident Z tavsiye ediliyor ancak fiyatı fazla geldiği için tercih etmedim. Tavsiye ve bilgi paylaşımları için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
C olanda AMD ve Intel Optimized logoları var. Z olanda ise sadece AMD logosu var. Sen sanırım C olanı kullanıyorsun AMD sisteminde. Benim işlemci de 3600 ve C olanı almayı düşünüyorum. Herhangi bir uyum problemi oldu mu?

Geri
Yukarı