Corsair RM850X bağlantıları nasıl yapılmalı?

ZAFER ABİ

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar PC toplamaya çabalıyorum.
PSU Corsair RM850X siyah.
Anakart MAG B550 tomahavke.
Kasa MSI MPG velox 100R.
Bir sürü kablo ve ben kablolardan boğulmak üzereyim.
Yardımlarınızı bekliyorum nasıl bunları bağlayacağım birbirine ben?

24 pin anakart kablosunun 24 pin ucunu anakarta, 18+10 olan diger ucunu PSU'daki uygun delige sokacaksin.

Uzerinde PCI-e yazan kablonun 8 pin ucunu PSU'ya, 6+2 pin ucunu ise ekran kartina takacaksin. Ekran kartin 2x8 pin baglantiya sahipse 2. bir PCI-e kablosunu da yine ayni sekilde 8 pin ucunu PSU'ya, 6+2 pin ucunu ise ekran kartina baglayacak sekilde takacaksin.

EPS12V veya CPU yazan kablonun da yine 8 pin ucunu PSU'ya, 4+4 ucunu ise anakarttaki 8 pin bosluguna takacaksin. Elindeki anakart tek 8 pinden guc aldigi icin 2. bir CPU/EPS12V kablosunu baglamana gerek yok.

Kasada SATA baglantili bir donanim varsa, SATA kablosunun bir ucunu SATA/Peripheral yazan yere sokacaksiniz, diger ucunu ise SATA baglantisi isteyen donanima sokacaksiniz.

Kirmizi isaretledigim birinci paragraf.
Yesil isaretledigim ikinci ve ucuncu paragraf.
Mavi isaretledigim dorduncu paragraf.

F7B2B265-1BF7-4D83-8CDF-BE58078381ED.jpeg

24 pin anakart kablosunun 24 pin ucunu anakarta, 18+10 olan diger ucunu PSU'daki uygun delige sokacaksin.

Uzerinde PCI-e yazan kablonun 8 pin ucunu PSU'ya, 6+2 pin ucunu ise ekran kartina takacaksin. Ekran kartin 2x8 pin baglantiya sahipse 2. bir PCI-e kablosunu da yine ayni sekilde 8 pin ucunu PSU'ya, 6+2 pin ucunu ise ekran kartina baglayacak sekilde takacaksin.

EPS12v veya CPU yazan kablonun da yine 8 pin ucunu PSU'ya, 4+4 ucunu ise anakarttaki 8 pin bosluguna takacaksin. Elindeki anakart tek 8 pinden guc aldigi icin 2. bir CPU/EPS12V kablosunu baglamana gerek yok.

Kasada SATA baglantili bir donanim varsa, SATA kablosunun bir ucunu SATA/Peripheral yazan yere sokacaksiniz, diger ucunu ise SATA baglantisi isteyen donanima sokacaksiniz.

Kirmizi isaretledigim birinci paragraf.
Yesil isaretledigim ikinci ve ucuncu paragraf.
Mavi isaretledigim dorduncu paragraf.

Eki Görüntüle 1689783

Ekran kartım.

ASUS GeForce RTX 3060 Ti​

2x8 soket var.

1677946810106.jpeg

CPU yazan yerlerden 1 tane 8'li kullansam yeterli.
PCI-e yazan yerlerden yan yana olanları kullansam olur mu?
Yukarıdaki olan yer boş kalsa olur?
Yanlışım varsa lütfen düzeltir misiniz bendeki PSU'nun arkasında bu şekilde ibareler var.

Dosya Ekleri

• 1677946596254.jpeg
    1677946596254.jpeg
    356,4 KB · Görüntüleme: 10
Hocam bir de kasanın arka kapağını açtım RGB kasa olduğu için iğne uçlu soketler var fotoğraf atayım en iyisi.
Onlar PSU'da olmaz hocam. Fotoğrafını at tam cevap veririm yine.

Onlar 3 pin 5V ARGB başlığı.

Eki Görüntüle 1689870

Şu kontrolcü 3 pin 5V ARGB kontrolcüsü ise oraya tak o kabloları.

Eki Görüntüle 1689871

Şunu da PSU'dan gelen SATA girişine takacaksın.

Sanırsam ben yanlış anlamışım kusura bakma hocam zaten fotoğrafta takılı onlar yerine, şöyle söyleyeyim fandan gelen bir soket o karta takılı takılı olduğu konnektörden ek bir kablo daha cıkmış (PCIe kablosunun yanındaki ek çıkan kablo gibi düşün) onlar boşta kalacak sanırsam yedek RGB kablosu gibi sizin dediğiniz büyük soketi PSU'dan gelen SATA kablosuna takarsam yanında birleşik gelen diğer ucunuda anakarta takarsam herhalde olacaktır?
Belki de yanlış düşünüyorum.

Sanırsam ben yanlış anlamışım kusura bakma hocam zaten fotoğrafta takılı onlar yerine, şöyle söyleyeyim fandan gelen bir soket o karta takılı takılı olduğu konnektörden ek bir kablo daha cıkmış (PCI-e kablosunun yanındaki ek çıkan kablo gibi düşün) onlar boşta kalacak sanırsam yedek RGB kablosu gibi sizin dediğiniz büyük soketi PSU'dan gelen SATA kablosuna takarsam yanında birleşik gelen diğer ucunuda anakarta takarsam herhalde olacaktır?
Belki de yanlış düşünüyorum.

Bir de şu soket çıkışlarını daha anlaşılır biçimde yapsalar keşke modüler alsaymışım ya tam modüler benım neyıme uğraş dur böyle.

1677950446740.jpeg

PSU yani güç kaynağının soket bölümü şu an bende bu şekilde doğru mudur acaba yanlışsa söyler misiniz?

1677951278500.jpeg

SATA/PATA yazan yerden pata tarafına taktım belki de bilemiyorum yanlış bağlamak istemiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı