Corsair SP120 ARGB Pro 3'lü fan seti incelemesi

Merhaba Technopat sakinleri.

Bugün sizlerle, Corsair'in yenilediği ve ARGB ile güncellediği SP serisi SP 120 ARGB Pro fan setini inceleyeceğiz.

20200626_124939.jpg

Ürün özellikleri:

specs.PNG

Kutu içeriği:

boxCOnt.PNG

20200626_124919.jpg

Corsair, birkaç sene önce RGB ile renklendirdiği yeni SP120 serisi fanlarını tanıtmıştı. Fanlarda adreslenebilir RGB özelliği yoktu ve 3'lü setin içinden çıkan kontrolcü de direkt iCUE yazılımı ile kontrol edilemiyordu.

Yeni SP 120 ARGB Pro fanlarla Corsair, hem fanlarındaki LED sayısını arttırıp ARGB özelliği ekledi, hem de 3'lü setin içine artık Lighting Node Pro gerektirmeyen ve direkt iCUE uyumlu "Lighting Node Core" kontrolcüyü ekledi. Bu sayede hem fanların aydınlatma ve efekt kapasitesi arttı hem de içinden çıkan kontrolcü sayesinde direkt iCUE ile kullanma fırsatınız oldu. Eski SP serisine göre fan yapısını değiştiren Corsair, daha düşük hızda daha iyi bir performans vaad ediyor. Her fanda 8 adet ARGB LED bulunuyor.

-CO-9050094-WW-Gallery-SP-120-RGB-Pro-03.png

Fanların aydınlatması güzel ve kaliteli. Yaprakların tam şeffaf olmaması sayesinde ışık tüm yapraklara eşit şekilde dağıtılıyor. Ayrıca LED'lerin parlaklığı gerçekten güçlü, gece göz alabilir.

Setin iCUE uyumlu olması çok güzel zira normalde Lighting Node Pro da almanız gerekiyordu ki oldukça pahalıydı bu kontrolcü. Şimdi ise içinden çıkan kontrolcü ile direkt anakartınız üzerindeki USB 2.0 ön panel bağlantısına bağlantısını yapıyorsunuz. Kontrolcü üzerinde 6 adet LED çıkışı bulunuyor, fan hızı kontrol edilemiyor. Kontrolcünün tek olumsuzluğu, bir kontrolcünün yalnızca bir fan tipiyle kullanılabilir olması.

iCUE yazılımı her zamanki gibi kolay ve anlaşılabilir. İlk başta kontrolcüye hangi fan tipini ve fan tipinden kaç tane taktığınızı girmeniz gerekiyor. Sonrasında ise animasyonların daha güzel gözükmesi için fanların yerlerini değiştirmenize ve kalibre etmenize olanak sağlıyor.

iCUE fan conf.PNG

Aydınlatma kısmında ise birçok hazır profil ve animasyon mevcut. Şahsen animasyonların bol olması çok hoşuma gitti. Ayrıca her fan üzerindeki her bir LED'i ayrı ayrı kontrol edebiliyorsunuz, yani seçenekleriniz fazlasıyla var.

iCUE fan rgb.PNG

Fanların kasa önündeki görüntüsü:

20200627_122310.jpg

20200627_122316.jpg

20200627_122321.jpg

Fanlar güzel ve başarılı. Normal kullanımda gayet sessizler, yüksek devirde de kulak tırmalamıyorlar. ML serisini kullanmış biri olarak sessiz bile sayılırlar ama sesleri var yine son devirde. Statik basınç ve CFM değerleri de Air serisi SP fanlara ve kullandığım ML fanlara göre düşük. Ayrıca 4 pinli değil 3 pinli bağlantısı var fanların.

Fanların aydınlatma demosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Technopat incelemesi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sorularınız varsa sorabilirsiniz, iyi sosyaller. :)

Bu güzel hediyesinden dolayı @Yararsız Üye 'a teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 20200626_124931.jpg
    20200626_124931.jpg
    286,8 KB · Görüntüleme: 109
  • -CO-9050094-WW-Gallery-SP-120-RGB-Pro-04.png
    -CO-9050094-WW-Gallery-SP-120-RGB-Pro-04.png
    282,8 KB · Görüntüleme: 100
Son düzenleme:
Corsair'in kendi Hub'ı çıkıyor içinden. ARGB girişleri de ona göre. Yine iCUE yazılımıyla kullanmak mümkün ki anakart üzerine takıp kullanmaktan daha mantıklıdır bana göre. Kaliteli bir model.
MSI hariç diğer anakart ile uyumlu çalıştığını görmedim aynı şekilde farklı marka fanlar ile uyumlu çalıştırmak pek mümkün değil.

Kaliteli olmasına kaliteli ama seçenek olarak sunulması gerekiyor diye düşünüyorum.

Corsair'in yaptığı doğru bana göre zira ürünleri için yazılımsal ve donanımsal desteği fazlasıyla sağlıyor. Şu fanda bile birçok profil var, ki yenilerini oluşturabiliyorsunuz. Dezavantajları Türkiye'deki fiyatı ve LED Hub'a aynı anda tek tip fan bağlanabilmesi.
Corsair iCUE yazılım olarak çok iyi onda hem fikiriz ama diğer parçalar ile uyumlu şekilde çalıştırmak biraz zor.

@JRScarface şöyle bir video buldum, fakat fanı direkt anakarta bağlayabilir misin cidden bilmiyorum.

MSI hariç diğer anakart ile uyumlu çalıştığını görmedim aynı şekilde farklı marka fanlar ile uyumlu çalıştırmak pek mümkün değil.

Kaliteli olmasına kaliteli ama seçenek olarak sunulması gerekiyor diye düşünüyorum.

Corsair iCUE yazılım olarak çok iyi onda hem fikiriz ama diğer parçalar ile uyumlu şekilde çalıştırmak biraz zor.

Evet haklısın. Ben set için konuşmuştum ama tekli alınca RGB'yi bağlamak mümkün değil.

@JRScarface şöyle bir video buldum, fakat fanı direkt anakarta bağlayabilir misin cidden bilmiyorum.

Evet haklısın. Ben set için konuşmuştum ama tekli alınca RGB'yi bağlamak mümkün değil.
Anakart üzerinde corsair rgb girişi falan var ama herhalde bağlanır diye tahmin ediyorum bende. Tekli olarak alsak da ürün içinde kontrolcü mü çıkıyor.

Fanlar güzel ama Asus ekosistemi olan birisini üzebilir gibi duruyor mesela ROG Strix ekran kartı ile uyumlu çalıştığını göremedim.

O kadar şey söyledim ama bu fanların en güzel yanı klavye, mouse gibi ekipmanların Corsair ise tam bir görsel şölen oluyor 😍

Merhaba Technopat sakinleri.

Bugün sizlerle, Corsair'in yenilediği ve ARGB ile güncellediği SP serisi SP 120 ARGB Pro fan setini inceleyeceğiz.

Eki Görüntüle 602018

Ürün özellikleri:

Eki Görüntüle 602029

Kutu içeriği:

Eki Görüntüle 602025

Eki Görüntüle 602016

Corsair, birkaç sene önce RGB ile renklendirdiği yeni SP120 serisi fanlarını tanıtmıştı. Fanlarda adreslenebilir RGB özelliği yoktu ve 3'lü setin içinden çıkan kontrolcü de direkt iCUE yazılımı ile kontrol edilemiyordu.

Yeni SP 120 ARGB Pro fanlarla Corsair, hem fanlarındaki LED sayısını arttırıp ARGB özelliği ekledi, hem de 3'lü setin içine artık lighting Node Pro gerektirmeyen ve direkt iCUE uyumlu "lighting Node Core" kontrolcüyü ekledi. Bu sayede hem fanların aydınlatma ve efekt kapasitesi arttı hem de içinden çıkan kontrolcü sayesinde direkt iCUE ile kullanma fırsatınız oldu. Eski SP serisine göre fan yapısını değiştiren Corsair, daha düşük hızda daha iyi bir performans vaad ediyor. Her fanda 8 adet ARGB LED bulunuyor.

Eki Görüntüle 602026

Fanların aydınlatması güzel ve kaliteli. Yaprakların tam şeffaf olmaması sayesinde ışık tüm yapraklara eşit şekilde dağıtılıyor. Ayrıca LED'lerin parlaklığı gerçekten güçlü, gece göz alabilir.

Setin iCUE uyumlu olması çok güzel zira normalde lighting Node Pro'da almanız gerekiyordu ki oldukça pahalıydı bu kontrolcü. Şimdi ise içinden çıkan kontrolcü ile direkt anakartınız üzerindeki USB 2.0 ön panel bağlantısına bağlantısını yapıyorsunuz. Kontrolcü üzerinde 6 adet LED çıkışı bulunuyor, fan hızı kontrol edilemiyor. Kontrolcünün tek olumsuzluğu, bir kontrolcünün yalnızca bir fan tipiyle kullanılabilir olması.

iCUE yazılımı her zamanki gibi kolay ve anlaşılabilir. İlk başta kontrolcüye hangi fan tipini ve fan tipinden kaç tane taktığınızı girmeniz gerekiyor. Sonrasında ise animasyonların daha güzel gözükmesi için fanların yerlerini değiştirmenize ve kalibre etmenize olanak sağlıyor.

Eki Görüntüle 602023

Aydınlatma kısmında ise birçok hazır profil ve animasyon mevcut. Şahsen animasyonların bol olması çok hoşuma gitti. Ayrıca her fan üzerindeki her bir LED'i ayrı ayrı kontrol edebiliyorsunuz, yani seçenekleriniz fazlasıyla var.

Eki Görüntüle 602024

Fanların kasa önündeki görüntüsü:

Fanlar güzel ve başarılı. Normal kullanımda gayet sessizler, yüksek devirde de kulak tırmalamıyorlar. ML serisini kullanmış biri olarak sessiz bile sayılırlar ama sesleri var yine son devirde. Statik basınç ve CFM değerleri de Air serisi SP fanlara ve kullandığım ML fanlara göre düşük. Ayrıca 4 pinli değil 3 pinli bağlantısı var fanların.

Fanların aydınlatma demosu:

Technopat incelemesi:

Sorularınız varsa sorabilirsiniz, iyi sosyaller. :)

bu güzel hediyesinden dolayı @Yararsız Üye'a teşekkür ederim.

Hocam öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Sorunumu yazmışsınız ama emin olmak için sormak istedim. Benim iCUE 465X kasam var ve ön tarafında dahili olarak -sanıyorum ki- LL120 RGB fanlar takılı. Arka ve üst taraflara SP120 RGB Pro fan almak istiyorum. Ama aklıma takılan şey şu;
Kasamın kablo toplama yerinde dahili olarak Hub ile birlikte geldi ve ön taraftaki 3 fanım buna bağlı. Ben SP120 RGB Pro fanları alır ve şuanki fanlarımın bağlı olduğu Hub'a bağlarsam bir sorun yaşar mıyım?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı