Corsair Spec-01 ve Hyper 212 Evo uyumu

Sıcaklık değerleri normal, fan ihtiyacın yok ve stock soğutun iyi soğutuyor, ayrı bir işlemci soğutucuya bile gerek yok. İlla ki ekleyeceğim dersen , siz bilirsiniz. Üst tarafa kasanın içine üfleyecek şekilde takmamalısınız. Isınan hava yükselir ve yukarı taraftan dışarı atılır, öyle yaparsanız sıcak hava kasa içerisinde kalır. Ön tarafa 1 adet akasa viper 12CM daha ekleyebilirsin, üst kısma da ekleyebilirsin. Yalnız benim için önemli olan kasaya giren hava miktarı ile dışarı atılabilen birbirine çok yakın olması şart değil, yakın olmasıdır. Kasaya giren hava miktarı, dışarı atılandan fazla olursa, kasa içerisinde sirkülasyon sorunu kaçınılmazdır. Kasa fanı olarak yüksek hava basınçlı kasa fanına gerek yok, yüksek hava basınçlı fanları radyatör soğutma, işlemci soğutucularında tavsiye ediyorum, bu fanlara örnek noctua nf serisi, corsair sp120 serisidir. Kasa fanı olarak aslında büyük fan kullanmak daha iyi. Benim kasadaki fan konfigürasyonu 2*14CM ön panel, 2*14 üst panel, 1*12 egsoz fan şeklinde olup kasaya giren hava 165 CFM, dışarı atılan hava 192 CFM. Bu durumda kasa içerisinde sıcak hava birikmemiş olup sağlıklı bir şeklide dışarı atılmaktadır. Not: Kasa içerisindeki havanın dışarı atılması için kullanılan fanların CFM değerinin yüksek olması tavsiyemdir. Akasa fanlar iyidir.

Son düzenleme:
Pekala eğer fan alırsam kasanın üst tarafındaki diğer 120mm'lik yere içeri üfleyecek şekilde monte etmeyi düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz ? Sizleri yorduysam kusura bakmayın :) (Son sorumdu) Teşekkürler.
Kurallarda bizi yormanın yasak olduğunu belirten bir madde yok, istediğin kadar yorabilirsin :)
Bu sıcaklık değerleri söz konusuyken fan almana pek bir ihtiyaç yok açıkçası. Yinede alacak olursan 14CM al ve ön panele yerleştir. Büyük fan aynı CFM oranını daha düşük dB yani ses seviyelerinde sunacaktır.

Üst panele 12CM fan alacak olursan da dışarı hava vermesi gerekir çünkü ısınan hava maddenin yapısı gereği yükselir. Kasa fanlarının amacı GPU veya CPU'yu soğutmak değildir, amacı farklıdır ancak dolaylı olarak bu işlem birimlerinin soğutulmasını da sağlarlar. Kasa içi hava sirkülasyonunu sağlamak, CPU - GPU soğutucularına aktif olarak serin hava akışı sağlamaktır ; Kasa fanlarının görevi.

Bu yüzden her bulduğumuz fanı işlemciye veya ekran kartına doğru üfletirsek amaçsız olur, faydasız olur.

Kurallarda bizi yormanın yasak olduğunu belirten bir madde yok, istediğin kadar yorabilirsin :)
Bu sıcaklık değerleri söz konusuyken fan almana pek bir ihtiyaç yok açıkçası. Yinede alacak olursan 14CM al ve ön panele yerleştir. Büyük fan aynı CFM oranını daha düşük dB yani ses seviyelerinde sunacaktır.

Üst panele 12CM fan alacak olursan da dışarı hava vermesi gerekir çünkü ısınan hava maddenin yapısı gereği yükselir. Kasa fanlarının amacı GPU veya CPU'yu soğutmak değildir, amacı farklıdır ancak dolaylı olarak bu işlem birimlerinin soğutulmasını da sağlarlar. Kasa içi hava sirkülasyonunu sağlamak, CPU - GPU soğutucularına aktif olarak serin hava akışı sağlamaktır ; Kasa fanlarının görevi.

Bu yüzden her bulduğumuz fanı işlemciye veya ekran kartına doğru üfletirsek amaçsız olur, faydasız olur.
Dediklerinizi anladım hocam, hava akışını eşit şekilde sağlamamız gerek. Alınmasına gerek yok diyorsunuz hocam ancak ancak alasım var. :) Şuan arkada egzos fan var dışarı atıyor, Biraz kalitesiz gibi ancak idare eder dark markası, Üstte bi tane 12cm akasa viper fan var içeri üflüyor, Ön tarafta'da kasa ile gelen bir fan var. ön üst tarafta kasa ile gelen fan bulunuyor, sizin dediğiniz benim alacağım 14 cm lik fanı onun yerine takıp bi alta tarafına kasa ile gelen fanı taksam daha iyi olabilir sanırsam ne düşünüyorsunuz ? heralde o da içeri üflüyor. Sizin dediğiniz bu şekilde sanırsam 14 cm ön tarafa içeri üfleyecek şekilde monte etmek, vede üst tarafa yeni alacağım 12 cm egzos görevinde monte etmek. :) Umarım anlatabilmişimdir. :)

Sıcaklık değerleri normal, fan ihtiyacın yok ve stock soğutun iyi soğutuyor, ayrı bir işlemci soğutucuya bile gerek yok. İlla ki ekleyeceğim dersen , siz bilirsiniz. Üst tarafa kasanın içine üfleyecek şekilde takmamalısınız. Isınan hava yükselir ve yukarı taraftan dışarı atılır, öyle yaparsanız sıcak hava kasa içerisinde kalır. Ön tarafa 1 adet akasa viper 12CM daha ekleyebilirsin, üst kısma da ekleyebilirsin. Yalnız benim için önemli olan kasaya giren hava miktarı ile dışarı atılabilen birbirine çok yakın olması şart değil, yakın olmasıdır. Kasaya giren hava miktarı, dışarı atılandan fazla olursa, kasa içerisinde sirkülasyon sorunu kaçınılmazdır. Kasa fanı olarak yüksek hava basınçlı kasa fanına gerek yok, yüksek hava basınçlı fanları radyatör soğutma, işlemci soğutucularında tavsiye ediyorum, bu fanlara örnek noctua nf serisi, corsair sp120 serisidir. Kasa fanı olarak aslında büyük fan kullanmak daha iyi. Benim kasadaki fan konfigürasyonu 2*14CM ön panel, 2*14 üst panel, 1*12 egsoz fan şeklinde olup kasaya giren hava 165 CFM, dışarı atılan hava 192 CFM. Bu durumda kasa içerisinde sıcak hava birikmemiş olup sağlıklı bir şeklide dışarı atılmaktadır. Not: Kasa içerisindeki havanın dışarı atılması için kullanılan fanların CFM değerinin yüksek olması tavsiyemdir. Akasa fanlar iyidir.
Üst tarafa @BilgisayarKurdu adlı hocamızın dediği gibi 12cm fanı egzos görevi olarak takıcağım ve yine ön tarafa 14 cm fan alıp içeri üfleteceğim. Umarım denge sağlanmış olur.

Dediklerinizi anladım hocam, hava akışını eşit şekilde sağlamamız gerek. Alınmasına gerek yok diyorsunuz hocam ancak ancak alasım var. :) Şuan arkada egzos fan var dışarı atıyor, Biraz kalitesiz gibi ancak idare eder dark markası, Üstte bi tane 12cm akasa viper fan var içeri üflüyor, Ön tarafta'da kasa ile gelen bir fan var. ön üst tarafta kasa ile gelen fan bulunuyor, sizin dediğiniz benim alacağım 14 cm lik fanı onun yerine takıp bi alta tarafına kasa ile gelen fanı taksam daha iyi olabilir sanırsam ne düşünüyorsunuz ? heralde o da içeri üflüyor. Sizin dediğiniz bu şekilde sanırsam 14 cm ön tarafa içeri üfleyecek şekilde monte etmek vede üst tarafa yeni alacapım 12 cm egzos görevinde monte etmek :) Umarım anlatabilmişimdir. :)

Üst tarafa @BilgisayarKurdu adlı hocamızın dediği gibi 12cm fanı egzos görevi olarak takıcağım ve yine ön tarafa 14 cm fan alıp içeri üfleteceğim. Umarım denge sağlanmış olur.
Evet yani ön taraf fanlar ve kasanın altında fan yeri varsa o fanda içeri hava üfleyecek, kasanın üst kısmındakiler ve arkasındaki dışarı atacak. Fanların CFM ( fanın hava üfleme kapasitesi, kabiliyeti ya da değeri) static pressure ( fanın uyguladığı hava basıncı) değerleri kutusunun üzerinde yazar, ya da internetten bakabilirsin. Bu değerleri hesaplayıp nereye hangi fanı takacağını belirleyebilirsin, ya da hangi fanın sana uygun olacağını. Ancak kasa fanlarında hava üfleme değeri, hava basınç değerinden daha önemlidir. Dediğim gibi hava presi, basıncı yüksek fanlar radyatörler ve işlemci soğutucuları için daha verimlidir.

Son düzenleme:
Giren - çıkan havanın eşit olması gibi bir zorunluluk yok, havayı dışarı veren 3 adet fan olduktan sonra içerideki boşluğu doldurmak için kendiliğinden hava girişi sağlanacaktır zaten kasaya, içeri hava veren fanlar yalnızca kolaylaştırır bu işlemi.

Bunlar önemsiz detaylar, sana bir şey kazandırmaz. Düzgün bir soğutucun olsa tek bir egzoz fanı bile fazla sana :) Ben yıllardır test edip gördüğüm sonuçları söylüyorum sana, yerinde olsam fanlara masraf etmezdim boş yere. SSD sahibi değilsen koş bir SSD al mesela? Çok daha faydasını görürsün.

Giren - çıkan havanın eşit olması gibi bir zorunluluk yok, havayı dışarı veren 3 adet fan olduktan sonra içerideki boşluğu doldurmak için kendiliğinden hava girişi sağlanacaktır zaten kasaya, içeri hava veren fanlar yalnızca kolaylaştırır bu işlemi.

Bunlar önemsiz detaylar, sana bir şey kazandırmaz. Düzgün bir soğutucun olsa tek bir egzoz fanı bile fazla sana :) Ben yıllardır test edip gördüğüm sonuçları söylüyorum sana, yerinde olsam fanlara masraf etmezdim boş yere. SSD sahibi değilsen koş bir SSD al mesela? Çok daha faydasını görürsün.
Yani o sizin görüşünüz, ben içeri giren havanın ,dışarı atılandan daha çok olmasından dolayı sirkülasyon karmaşasından dolayı sıcaklık problemi yaşayan çok kullanıcı gördüm. Muhalefet olsun diye söylemiyorum, SSD çok olmazsa olmaz değil. WD velociraptor HDD kullanıyorum, bilgisayar açılışında ve arka plan hizmetlerinin kullanıma hazır hale getirmesinde SSD ile arasında 8 saniyelik fark olup, kullandığım programlarda aralarında çok abartılıcak fark yok.

Hocam planladığım şekilde de zaten eşit olmuyor. Bakınız ;

Bu arada ssd sahibi olmadığımı nasıl anladınız ? Vay be. Ancak ssd'ler cidden pahalılaştı durumlar malum dolar yükselişte, ondan öncesinde ram almayı düşünüyorum, Ram'im 8 gb bi tane daha 8 almayı düşünüyorum :) Bu arada fan konusunda gerek olmadığını söylediniz peki işlemcinin stok soğutucusu yeterlimidir size göre ? overclock yapmayacağım. Fan konusunuda dediğiniz gibi düşüneceğim.

Son düzenleme:
Hocam planladığım şekilde de zaten eşit olmuyor. Bakınız ;

Bu arada ssd sahibi olmadığımı nasıl anladınız ? Vay be. Ancak ssd'ler cidden pahalılaştı durumlar malum dolar yükselişte, ondan öncesinde ram almayı düşünüyorum, Ram'im 8 gb bi tane daha 8 almayı düşünüyorum :) Bu arada fan konusunda gerek olmadığını söylediniz peki işlemcinin stok soğutucusu yeterlimidir size göre ? overclock yapmayacağım. Fan konusunuda dediğiniz gibi düşüneceğim.
Hocam kasanın tepesindeki, üst kısmındaki fanların ikisi de dışarı atacak. kasanın üzt kısmındaki fanlar içeri üflememeli, havayı dışarı atacak. Sizin gösterdiğinizde biri içeri üflüyor, biri dışarı, öyle olmaz, ikiside dışarı üfleyecek.

Hocam kasanın tepesindeki, üst kısmındaki fanların ikisi de dışarı atacak. kasanın üzt kısmındaki fanlar içeri üflememeli, havayı dışarı atacak. Sizin gösterdiğinizde biri içeri üflüyor, biri dışarı, öyle olmaz, ikiside dışarı üfleyecek.
Ne demek istediğinizi anladım hocam. Bana diyorsun ki şu anda eğer alacak isen üstteki 2 tane 120mm fanda dışarı üfleyecek arkadaki fan ile beraber egzos görevi görecek. önede bir tane 14cm fan alarak içeriye üfleyecek şekilde ön tarafda içeriye üfleyen iki fan kullanırsın. ve bu durumda 211 cfm dışarı, 165 cfm içeri oluyor, tanımlamanıza uyuyor. Sanırsam demek istediğiniz buydu. Bu arada şayet ki almadım şu anda üstteki ve öndeki içeri üflerken sadece arkadaki egzos görevi görüyor. Şuan ki akış uygun mudur yani ? Teşekkürler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı