Corsair Vengeance 2400MHz 2x8 RAM'lere overclock yapmak

YavuzKyr

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar dostlarım elimde APU bir sistem var ve MHz değerleri ne kadar yukarıda olursa FPS'im de aynı oranda artacağı için overclock yapmayı düşünüyorum. Elimde Corsair Vengeance 2400MHz 2x8 RAM'ler var. RAM OC'sinden pek bir şey anlamıyorum o yüzden detaylıca yazarsanız sevinirim. En fazla kaç MHz'e ve voltaj değerine çıkmalıyım? CL değerini arttırmak zorunda kalır mıyım?
Sistem özelliklerim:
-ASUS Prime B450M-K
-AMD Ryzen 3 2200G.
-Corsair Vengeance 2400MHz 2x8 RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı RAM'den daha önce kullanmıştım. Stok voltajı 1.2v onun ve BIOS'dan XMP açarak 2800Mhz'e kadar başka ayar yapmadan çıkabilirsin. Daha üzerine OC istiyorsan yine aynı sayfada altta DRAM voltage kısmı olacak onu 1.35v yapman gerekiyor. Bu şekilde de 3200Mhz olarak 5-6 ay kullanmıştım ama ne kadar fazla OC o kadar risk oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynı RAM'den daha önce kullanmıştım. Stok voltajı 1.2v onun ve BIOS'dan XMP açarak 2800Mhz'e kadar başka ayar yapmadan çıkabilirsin. Daha üzerine OC istiyorsan yine aynı sayfada altta DRAM voltage kısmı olacak onu 1.35v yapman gerekiyor. Bu şekilde de 3200Mhz olarak 5-6 ay kullanmıştım ama ne kadar fazla OC o kadar risk oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
D.O.C.P. ayarı var bende ve zaten o otomatik 2400MHz için ayarlıyor manuel ayarlamak gerekiyor bu yüzden.

D.O.C.P. ayarı var bende ve zaten o otomatik 2400MHz için ayarlıyor manuel ayarlamak gerekiyor bu yüzden.

Evet o da aynı ayar oluyor Intel ve AMD'ler ismi farklı yalnızca diye hatırlıyorum. Video atmıştım oradaki gibi Advanced Settings'ten Ai Tweaker'a giriyorsun. D.O.C.P sekmesinden 2800Mhz yapıp kaydedip çıkarsan bir sorun olmayacaktır örneğin.

Evet o da aynı ayar oluyor Intel ve AMD'ler ismi farklı yalnızca diye hatırlıyorum. Video atmıştım oradaki gibi Advanced Settings'ten Ai Tweaker'a giriyorsun. D.O.C.P sekmesinden 2800Mhz yapıp kaydedip çıkarsan bir sorun olmayacaktır örneğin.
3000MHz seviyesine çıkar mı peki ?

Çıkar ilk mesajımda demiştim DRAM Voltage kısmını 1.35v yaptığımda 3200Mhz'de kullanmıştım. 1.2v olarak çıkmamıştı, sistem kendisini 2-3 kere yeniden başlatıp BIOS resetlemişti.
Umarım BIOS sıfırlamak zorunda kalmam. Teşekkürler şimdiden.

Umarım BIOS sıfırlamak zorunda kalmam. Teşekkürler şimdiden.

Voltaj değiştirmeden 2800Mhz üzerini denersen büyük ihtimalle sıfırlar kendisini ama bunun sisteme bir zararı yok. Voltajı 1.35v yapar 3000'e öyle çıkarsan garanti olur. Güzel RAM onlar 800Mhz aşırtmayı kaldırmıştı tabii yine de risklerin farkında olmak lazım.

Voltaj değiştirmeden 2800MHz üzerini denersen büyük ihtimalle sıfırlar kendisini ama bunun sisteme bir zararı yok. Voltajı 1.35v yapar 3000'e öyle çıkarsan garanti olur. Güzel RAM onlar 800MHz aşırtmayı kaldırmıştı tabii yine de risklerin farkında olmak lazım.

1.35voltajda 3200'i denedim olmadı. D.O.C.P.'yi açıp denedim 2800'i mavi ekran verdi. Şu an bol keseden 1.40 verdim 2800 için şimdilik sıkıntı yok gibi.

Geri
Yukarı