RAM'lere Manuel Overclock Yapmak

crydqqr

Hectopat
Merhabalar. RAM'ler 2133 Mhz'de calisiyor. Asil hizlari 3000 Mhz. Bunu manuel ayarlamak istiyorum cunku DOCP modunu acinca bilgisayar sapitiyor.

Kullandigim anakart ve anakart arayuzu aynen bu sekilde: Link

RAM'leri yakmayalim, tecrubeli biri yardim ederse sevinirim 😀

Zor bir şey değil. Kutuda yazan CL değerlerini yani 16-20-20-39 gibi sayıları DRAM Timing bölümünden yukarıdan aşağı doğru gir. Frekansı 3000 yap, kutuda yazan voltajı da DRAM Voltage bölümüne gir.

Sistemin Ryzen mi?

Hocam sistemim Ryzen hatta ilk mesajda link de bıraktım BIOS arayüzüm aynen o şekilde. DRAM Timing'i ayarlamasam ve başka hiçbir şeye dokunmadan sadece voltajı 1.4 yapsam ve hızı da kendi hızları olan 3000'e çeksem sorun olur mu?

Yani zaten bunlar 3000 hızında RAM'ler ama 2133'te çalışıyor. Baska hiçbir ayara dokunmak istemiyorum. Eğer mümkünse böyle bir şey tabii.

Bir de kutuda yazan voltajdan kastınız de hocam? RAM'lerin üstünde 1.35v yazıyor voltaj onu diyorsanız? RAM'lerim de şu Link

DRAM voltage değerini 1.35V yapıp dene. DRAM Timing'i yani CL'yi ayarlamasan da olur, otomatik halleder anakart.

Yine olmazsa NB/SOC Voltage değerini 1.1V yap.

Yine olmazsa DRAM Voltage değerin 1.4V yap.

Sıralamaya göre tek tek dene.

DRAM voltage değerini 1.35V yapıp dene. DRAM Timing'i yani CL'yi ayarlamasan da olur, otomatik halleder anakart.

tamam hocam hemen deniyorum simdi inaallah yakmam hicbir seyi :D

hocam peki bugune kadar DOCP modu RAM'leri hep 2933 yaptı. Ben manual ayarlarken 2933 mü yapmalıyım 3000 mi yapmalıyım sizce?

Yeni konular

Geri
Yukarı