Corsair Vengeance RGB Pro RAM ile sistem donuyor ve açılmıyor

thesunset

Hectopat
Yer
unknown
Dün ve bugün yine ikidir bu hata ile uğraşıyorum, RAM'ler birden arıza cıkartıyor. İlk olarak ekran donuyor, sonra bilgisayar acılmıyor. Fişi cekip RAM'ları yerinden cıkartıyorum birkaç deneme ile acılıyor. XMP Profili ile değil, manuel olarak RAM'leri kendi hızında çalıştırıyorum. Ama ona rağmen bu donmaların sebebi nedir anlayamadım. (XMP profili, AMD ile uyumlu çalışmıyor.)

RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz
ANAKART: MSI B450 Gaming Pro Carbon MAX Wi-fi
CPU: AMD R5 3600

20200804_015948.jpg

@thesunset Dragon center yüklü olduğu zaman biosta ne yaparsan yap geçersiz kalıyo bütün bios ayarların çünkü dragon center masaüstüne geldiğinde voltaj fan ayarları ekran görüntü renkleri mystic light ram frekanslarını otomatik olarak oyun odaklı çalıştırmak istiyo biosta ne yapıyorsan customize kısmında da onları uygulaman ve o ayarda kalman gerekli bilgisayarda eğer herşeyi ben yapacağım dersen dragoncentere silmen şart daha sonra biosta fixe mode ile ram oc yada işlemci oc işlemini sabit çalıştırman mümkün
@thesunset %16 işlemci kullanımında 56 derece fan hızın %86 oyun içerisinde yüksek kullanımda fan hızın %100 mü çalışıyor stock fanmı kullanıyorsun ?

Onlar önemli değil hocam onları çözerim ben stok fan var iken, SYSFAN'a ayar yapmıştım BIOS'dan şuan 34 eSports duo fan var üzerinde. Gaming Mode Kapalı olduğun da yine karışmak istemez her halde Dragon center?

@thesunset game mode açık olduğun da Windows u oyuna adapte ediyo grafik kartını bir miktar oc yapıyo işlemci voltajını auto da bırakıyo ama gerekenden fazla enerji aşılıyo.Kapalı olduğunda ise hiçbir şeye karışmıyo ancak customize ayarı seçmez isen eğer aynı şekilde bloke edip kafasına göre takılıyo customize ayarı biosta hangi ayarı nasıl girdi isen ona göre ayarlaki sistemin stabil çalısması için bu bilgileri kafadan atarak İnan yazmıyorum msi z390 tomahawk, mpg gaming pro carbon,h310m pro vdh , A pro ve gaming plus kullandım msi de çok application var bu yüzden bir çok olayda en doğrusunu biosta yapabiliyorsun asus’un All suite var ama msi kadar basit değil

Şimdi az önce şunu fark ettim Customize 'de Dram bilgileri ile, Dram zamanlamaları kısmında tCL değerinde bir değer farklılığı var, birinde 20 iken diğerinde 16. Bunu düzelttim kaldı ki, (Kırmızı halka içine aldığım değer. 20>16.) dünden beri de bir sorun yaşamadım yani şuan oldu ve ya olmadı diye bir şey diyemiyorum. Bir hafta içinde bir gözlem yapacağım bakayım RAM'la ilgili bir sorun çıkartacak mı. Gaming Modu kapalı kullanırım, açsam dahi Customize'de olan ayarlar BIOS'dakiler ile hemen hemen aynı şuan ona dikkat edeceğim.

Yardımda bulunan tüm arkadaşlara siz de dahil teşekkür ederim. 1 Hafta sonra bir yazı yazarım buraya bir sorun oldumu diye, yaptığım iki değişiklik oldu şimdilik; 1) Voltajı 1.36'dan, 1.35'e cektim. 2) Bu şuan yaptığım tCL ayarlaması.

Dosya Ekleri

• Adsızaa.jpg
    Adsızaa.jpg
    61,1 KB · Görüntüleme: 37
İnatla niye bios dan manüel girmiyorsunuz şu ayarları anlayamadım. MSİ Biosuna yabancıyım ve Biosunuzu göremediğim için ramleri nasıl gireceğinize yardım edemiyorum. Ama yeni bioslar artık çocuk oyuncağı çözebilirsiniz.

Ramleri xmp kaplıyken girmeme gerek yok dediniz. Bende asıl xmp kapalıyken var dedim.

Hala inatla size yardım etmeye çalışıyorum. Yazdığım değerleri bios girmediğinizi görüyorum.

Ayrıca yanlış almayın da bios ram gecikmesini giremiyorsunuz. Overclock yapma çabasına girmişsiniz.

Overclock bilgim yıllara dayanır. Dünya sıralamasına girme niyetim yoksa ramlere overclock yapmıyorum.

Ram overclock yapmak çok sağlıklı bir şey değildir ayrıca çok bir getirisi yok. Ram bir şey olmasa bile anakartı yıpratıyor. Neyse ben boşa konuşuyorum. Ne desem yine kendi bildiğinizi yapacaksınız. Yaşayın öğrenin arkadaşlar.

Konu alakasız ilerliyor, Adminler bir el atabilir mi.

Biri kendini haklı çıkartmak için 4 kanal desteklemediği için 3200mhz kullanamıyorsun der.
Ona cevap versen konu alakasız bir yere gidecek.

Bir bakıyorum daha sorun çözülmeden overclock yapmaya çalışıyorlar.

Bilgisayarı ilk açılışta ilk olarak yine ram hatası verdi sonra kendi kendine kapanıp açıldı.

Hangi değerleri doldurmak gerekiyor, 5, 6 değer var. Auto olan kısımdan mı değiştirmem gerekiyor.
Dram voltajı 1.35e cektim.

Onu ben söyledim hocam, kimseyi suçlayamam. Benim ki biraz düz mantık oldu o konuda. Çok anladığım mevzular değil bu BIOS olayları, ama alışıyorum.
İnatla niye bios dan manüel girmiyorsunuz şu ayarları anlayamadım. MSİ Biosuna yabancıyım ve Biosunuzu göremediğim için ramleri nasıl gireceğinize yardım edemiyorum. Ama yeni bioslar artık çocuk oyuncağı çözebilirsiniz.
Ustam benim inatlaştığım yok ki, bundan bir kaç sayfa geride yardım istedim sizden BIOS kısmında birden fazla değer var dedim hangisine hangi değeri yazmam gerekiyor dedim ben o kadar tam anlamıyorum dediniz, bir şey diyemedik tamam dedik.

Ramleri xmp kaplıyken girmeme gerek yok dediniz. Bende asıl xmp kapalıyken var dedim.
Tamam bende haklısınız dedim.
Ayrıca yanlış almayın da bios ram gecikmesini giremiyorsunuz. Overclock yapma çabasına girmişsiniz.
Hocam siz'de bilmiyorsunuz ben şuan hangi değeri nereye gireceğimi öğrendim ama henüz girmiş değilim yapacağım süreçi kontrol ediyorum az önce yine CS:GO 'da iken bir donma sorunu yaşadım ama düz PC'yi kullanınca her hangi bir sorun yok. Ayrıca RAM'a Overclock yaptığımı nereden cıkardınız?
Overclock bilgim yıllara dayanır.
Şu yukarıda bulunan mesajıma neden cevap veremediniz o halde onu anlayamadım, ben sizin iyi niyetinizi anlıyorum ama konuyu daha sonra bıraktınız.
Msi da nasıl ayarlanıyor tam anlamadım.
Ram overclock yapmak çok sağlıklı bir şey değildir ayrıca çok bir getirisi yok.
RAM'a OC yapmıyoruz hocam, öyle bir şey yok. Konuyu tam anlıyamamışsınız, diğer arkadaş da Dragon Center programının Gaming Modu açık olduğu takdirde RAM, işlemçi gibi değerleri oynatabildiğini söylüyor sadece.
Bir bakıyorum daha sorun çözülmeden overclock yapmaya çalışıyorlar.
Tekrar belirtiyorum, OC yapmıyoruz.

Youtube var arkadaşım yap bakalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Daha önce belirtiğim değerleri gireceksiniz. Çok zor bir şey değil.

Bilmediğimden değil görmediğim bir şeyi anlatmak zor. Yine sorun yaşarsan anlatırım. Artık videosunu buldum.

Yaptım bakalım, tekrar ne sonuç elde edeceğiz görelim. Bundan 1 saat önce CS:GO'da bir kere dondu oyun kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Bakalım tekrar edecek mi.

Az önce mavi ekran hatası aldım sanırım şu idi: system_thread_exception_not_handled @Seran87

Son düzenleme:
Başka çareniz kalmadı beta olan bios sürümünüzün açıklaması aşağıda

AMD AGESA ComboAm4PI 1.0.0.6

Size söz verdiğimiz gibi bu ay başında büyük ölçüde overclock edilmiş DRAM'ın (> DDR4-2667) istikrarına yardımcı olmak için yeni bir AGESA (v1.0.0.6) beta testine başladık. Şu anda, testin indirilebilecek sürüm adayı ve / veya üretim BIOS'larına geçebileceği noktaya gelmiş bulunuyoruz. Anakart satıcınızın KG / test uygulamalarına bağlı olarak, bu koda dayalı tam BIOS'lar anakartınız için Haziran ayı ortalarından başlamak üzere kullanılabilir olabilir. Bununla birlikte, zaten kamuya açık betaları olan bazı GIGABYTE GA-AX370-Gaming5 ve ASUS Crosshair VI gibi anakartlar olduğu için bazı müşteriler zaten şanslı olabilirler.

Hafıza İçin Sonraki Neler
AGESA 1.0.0.6 resmi olarak, özellikle endüstri standardı JEDEC spesifikasyonlarını (örneğin 2667'den daha hızlı, manuel hızaşırtma veya XMP2 profilleri) uymayan bellekler için DRAM'ın uyumluluğunu ve güvenilirliğini artırabilecek 26 yeni parametre ekler.

Aşağıdaki tablo tüm yeni parametreleri açıklamakta ve yaptıkları hakkında birkaç söz sunmaktadır. Bunun hız aşırtma topraklarından olduğunu göz önünde bulundurarak, bu parametrelerin manuel veya otomatik olarak kontrol edilmesi DDR4-3200 modüllerini kullanmanız biraz daha kolay olmalı - veya yeteneğiniz varsa daha hızlı olmalı!

Bu Beta bios senin sorunu büyük ihtimalle çözecek çünkü açıklama girilmiş. Sorun yaşadığın için beta sürücüyü kurmanın mahsuru yok. Yanında bir sürü özellikle geliyor. Senin sorununla alakalı kısımları yazdım. Sadece bios güncelleyince sorun ortadan kalkacaktır. Direk ddr 3200 modülleri demişler.

Evet bak bu güzel oldu bence de. Ben beta olduğu için güncellememiştim bios'u oysaki ilaçım beta sürümdeymiş. Az önce de memory management hatası aldım ayrıca, şimdi güncellemesini yapacağım bios'un. Tüm ayarlarım gidecek ama tekrar bir ayar yapacağız artık. MSI baya bir kullanıcı problemi yaşamış ki buna bir güncelleme getirmiş belli ki.

Güncellemeyi yaptım ve direk X.M.P profilini etkinleştirdim, olacaksa böyle olacaktır diye, o da beni kırmayıp tek sefer de oldu gerçekten. Şuanlık bir sorun teşkil etmedi, ileri süreçte eder etmez bilmiyorum bir hafta içinde bir sorun çıkmazsa tamam demektir. Normal de BIOS güncelleme yapmazdım muhtemelen beta diye, açıklaması ile gösterince sayende hallettik gibi bu konuyu. Teşekkür ederim dostum, ve diğer tüm arkadaşlara. @Seran87

Son düzenleme:

Geri
Yukarı