Cougar Aqua 360 sıvı soğutma doğru konumda mı?

inantiryaki

Femtopat
İyi akşamlar ince hesap üzerinden PC toplama sihirbazı üzerinden oluşturduğum kasam da ücretsiz montaj desteği aldım sıvı soğutma ön tarafa aşağıdaki resimde konumlandırılmış.
Bu hali bir sorun teşkil eder mi? Ömrü vs kısılma olur mu?

WhatsApp Image 2023-03-27 at 21.25.04 (1).jpeg

1MSI PRO B650M-A WIFI DDR5 6400(OC) HDMI MATX AM5
232GB KINGST FR DDR5 5600MT/s CL36 KF556C36BBEK2-32
3AMD RYZEN 9 7900X 4.70GHZ 76MB AM5 BOX
4MSI GEFORCE RTX 4070 TI VENTUS 3X 12G OC
5ZALMAN ZM750-GVII 750W 80+ 120MM PSU
6MSI MPG GUNGNIR 110R USB 3.2 Temperli Cam ATX Mid-Tower Gaming (Oyuncu) Kasa
7COUGAR AQUA 360 RGB SIVI SOĞUTMA CGR-AQUA 360

Sistem de bu.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-03-27 at 21.25.04.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-27 at 21.25.04.jpeg
    138,2 KB · Görüntüleme: 171
  • WhatsApp Image 2023-03-27 at 21.25.03.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-27 at 21.25.03.jpeg
    157 KB · Görüntüleme: 164
Ön tarafa takılmış. Sıkıntı gözükmüyor.

Bununla ilgili PC hocasının videosunu izlersen bilgi edinebilirsin.

Ona baktım ömrü kısalıyor diye yorumu var ama başka kimseler bu konu hakkında böyle bir söylemi yok yabancı forumlarda uyumludur şeklinde konular var bir de burada sormak istedim teşekkürler.

Ön tarafa takılmış. Sıkıntı gözükmüyor.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam genelde toplama sihirbazı ile toplanan sistemler pahalı oluyor. Kaça almıştınız?

Çok araştırdım belki tek tek farklı sitelerden alsaydım 500 ile 750 TL arası daha uygun olacaktı o zamanlar 4070 Ti yeni stoklara gelmişti RAM, anakart ve ekran kartında ekstra indirim ile 45 bin TL geldi bu kasa bazı hazır sistemlerde RAM 16 olup işlemciden kısık halinde daha uygun vardı ama hep kendim seçip dizmek istedim bu şekilde bir kasa çıktı tek sorun Cougar marka RGB ile MSI kendi RGB arada sapıtıyor onu düşünemedim :)

Ömür kısaltması gibi bir şey duymadım.

Ben radyatörü kasanın arkasındaki egzoz çıkışına bağlıyordum (120mm olduğu için arkaya da oluyor). Kasanın üst kısmında yeri yoktu ve boru girişleri üst kısma olmuyordu mecbur aşağı konumlanacak şekilde takıyordum. Yaklaşık 2 sene içerisinde pompa kısmında tıkırtı sesleri gelmeye başladı. Bu konu ile alakalı yabancı üzerinde çok çalışılmış profesyonel bir video var (aşağıya koydum). Ayrıca Türkçe olarak Pchocası videosu var. Yabancı videoda bazı pozisyonlarda köpükcükler oluştuğunu gösteriyor. Yeni kasa aldım ve üst kısma taktım, eskiden en kötü senaryoda (kötünün de kötüsü) kullanıyormuşum şu an hem işlemci ısım düştü hem de tıkırtılar gitti, sadece fan sorunum var onunda konuyla alakası yok.
Sanırım resimde anladığım kadarıyla senin radyatör 380mm ve üst kısmı 240mmlik gibi. Ama önemli olan bence radyatördeki giriş boruların pompadan daha yüksek seviyede olması olduğundan sıkıntı yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben radyatörü kasanın arkasındaki egzoz çıkışına bağlıyordum (120mm olduğu için arkaya da oluyor). Kasanın üst kısmında yeri yoktu ve boru girişleri üst kısma olmuyordu mecbur aşağı konumlanacak şekilde takıyordum. Yaklaşık 2 sene içerisinde pompa kısmında tıkırtı sesleri gelmeye başladı. Bu konu ile alakalı yabancı üzerinde çok çalışılmış profesyonel bir video var (aşağıya koydum). Ayrıca Türkçe olarak Pchocası videosu var. Yabancı videoda bazı pozisyonlarda köpükcükler oluştuğunu gösteriyor. Yeni kasa aldım ve üst kısma taktım, eskiden en kötü senaryoda (kötünün de kötüsü) kullanıyormuşum şu an hem işlemci ısım düştü hem de tıkırtılar gitti, sadece fan sorunum var onunda konuyla alakası yok.
Sanırım resimde anladığım kadarıyla senin radyatör 380mm ve üst kısmı 240mmlik gibi. Ama önemli olan bence radyatördeki giriş boruların pompadan daha yüksek seviyede olması olduğundan sıkıntı yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Anladığım kadarıyla sorun yok gibi teşekkürler.

Merhaba aynı sıvı soğutma bende var öyle takildiysa sakın yerini değiştirme. İlginç bir soğutucu en ufak sarsintida hava mı yapıyor baloncuk mu çözemedim. Benim 6 ay sonra performans 10 derece düştü. Serviste sorun yok dendi 2 seneye yaklaştı şu an pompa arızalandı. Eminim servis bir bahane bulacaktır, heves kurbanı oldum sıvı soğutma macerası da son buldu hava soğutmaya devam.

Geri
Yukarı