COVID-19 aşısı, aşı olmayan evdeki kişilere hastalık bulaştırır mı?

Single_factor

Hectopat
Annem için yarına aşı randevusu aldım. Aşı olunduğu taktirde aşı olan kişinin Covid testinin pozitif çıktığını söylemişti bana burada tanıdığım bir eczacı.
Bu bilginin doğru olduğunu var sayarsak; Annem aşı olması durumunda evdeki diğer kişilere virüs bulaştırır mı?
Tecrübesi olan, aşı olan biri ile aynı evi paylaşanlar bu konudaki izlenimlerini bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, bulaştırmaz. Bu düşünce "aşılar ilk önce hastalığın zayıf bir versiyonunu insana verir, insan o hastalığı kolayca yenip bağışıklık oluşturur" yargısından dolayı doğuyor. Her aşı böyle çalışmaz, korona aşısı da böyle değil.

Aşılarda genelde enjekte edilen şey zayıflatılmış veya ölü virüstür. Ondan öyle söylemiş olabilir.

1616962451237.png

Hayır, bulaştırmaz. Bu düşünce "aşılar ilk önce hastalığın zayıf bir versiyonunu insana verir, insan o hastalığı kolayca yenip bağışıklık oluşturur" yargısından dolayı doğuyor. Her aşı böyle çalışmaz, korona aşısı da böyle değil.
Korona nasıl çalışıyor? Yüzeysel bilgiler geziyor internette detaylı bir şey bulamadım.

Toparlayalım o zaman;

- Bu aşının içinde zayıflatılmış mikrop var mı? Yok mu?
- Yoksa, aşı olan birinin testi neden pozitif çıkıyor?
- Varsa, bulaşmaz mı?
- 65 yaş üstü olup, 60 yaşında olan eşlere ve 80 yaş üstü aşı olan kişiler ile aynı evde yaşayanlara da aşı yapılıyor olmasının sebebi nedir?

Son düzenleme:
- Bu aşının içinde zayıflatılmış mikrop var mı? Yok mu?
Zayıflatılmış değil pasif aşı var. Ölü virüs var.
- Yoksa, aşı olan birinin testi neden pozitif çıkıyor?
Aşı olanlara da virüs bulaşabiliyor. Aktifliği %100 değil hiçbir aşının. Antikor tam kazandığında bulaşması düşük oluyor.
- Varsa, bulaşmaz mı?
Bulaşmış kişi başkasınına bulaştırabilir.
- 65 yaş üstü olup, 60 yaşında olan eşlere ve 80 yaş üstü aşı olan kişiler ile aynı evde yaşayanlara da aşı yapılıyor olmasının sebebi nedir?
Yaş grupları yakın olduğu ve aynı ortamı devamlı paylaştıklarından yapılıyor. Bir yandan da hızlı aşılama sağlamak için geri yaşları hızlandırmak için yapılıyor.

Geri
Yukarı