COVID-19 aşısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

10 dolar olarak satsalar alışı 75TL. Taşıma masrafı 15TL. Etti 90. Devlet kendi karını koyar. 100TL. 1 tanede devlete hediye. 200TL olur fiyatı.

Putin aşıya inanılmaz bir şekilde güvence vermiş. Hatta çoğu kaynağa göre kendi kızında bile denemiş. Bu haberleri duyan canım halkımız 300 TL bile verir.
Covid'e yardımcı olabilir fakat birkaç sene sonra başımıza ne çıkaracağı bilinmez. Birşeye yararı olur fakat diğerine zararı olur, benim fikrim bu yönde ki TV deki doktor da aynısını söyledi.

Evet henüz ilacın/aşının yan etkisi bilinmiyor. Genel olarak bir başarı sağlandığı biliniyor. Seri üretime geçilmesi en az 1 sene sürecek deniliyor. Bu süre içerisinde yan etkileri ölçülecek.

Putin aşıya inanılmaz bir şekilde güvence vermiş. Hatta çoğu kaynağa göre kendi kızında bile denemiş. Bu haberleri duyan canım halkımız 300 TL bile verir.
Aşının 10 dolar olup ülkemizde 200-300 lira olması neredeyse imkansız. Ki olsa da bence çok yüksek bir fiyat değil aşı için.

Rusya'ya güvenmiyorum, ilk başlarda biz virüsü bitirdik demişlerdi ama sonrasında gerçek ortaya çıktığında en yüksek vakaya sahip ülkeler arasına girmişlerdi :).

Bu konu da çok haklısınız Rusya çok fazla güven veren bir ülke değil :) Ticari bir çıkar savaşı da olabilir bu. Sonuçta karşısında Amerika gibi bir ülke var. Aşıdan ciddi para kazanabilirler.
Aşının 10 dolar olup ülkemizde 200-300 lira olması neredeyse imkansız.

300 TL abartı bir rakam fakat 100 TL normal bir fiyat olabilir. Şuan normal bir ağrı kesicili serum bile en kötü özel hastanede 100 TL civarında.
TRT Haber'de 2021 Mart-Nisan gibi piyasaya gireceğinden bahsediliyordu.

Evet geçenlerde bende öyle gördüm. Ekim ayında hasta sayısında büyük bir patlama bekleniyor dünya genelinde. Bu sayı baz alınarak aşı geliştirilirse süre daha erkene çekilebilir.

Ben aşının para ile satılacağını düşünmüyorum devlet ücretsiz yapar gibime geliyor.

Ben para ile satılacağını şuradan yola çıkarak söylüyorum. Koronavirüs testleri bile şuan paralı. Hemde duyduğum kadarıyla 300 - 400 TL arası bir paraya tekabül ediyormuş. Bunu karşılamayan devlet tedavisini karşılayacağını düşünmüyorum.

Aşı hangi ülkeden çıkarsa çıksın bunu ticari bir fırsat olarak değerlendireceklerdir.

Bana da öyle geliyor. Ama para ile satılırsa da aşırı fazla bir fiyata satılacağını zannetmem.

Şuan dünyada yaklaşık 70 ülke aşı için ARGE çalışmaları yürütüyor. Bunun amacı tamamen rant sağlamak. İlk bulan kazanır yarışına girmişler.

Yeni konular

Geri
Yukarı