COVID-19 belirtileri en kısa ne zaman kendini gösterir?

morbid4605

Decapat
Arkadaşlar anneanem 72 yaşında. 3gün önce Ankara'dan fethiyeye özel araba ile seyahat ediyor. Ankara'da kaldığı yerde kimse ile temas kurmadı ve ev içinde dezenfekte olarak yaşadı. Bugün fethiyede hastaneye kaldırıldı. Halsizlik ve ateş şikayeti ile hastaneye gitti. Doktorlar covid-19a yakalanmıştır muhtemelen dendi ve hastaneye yatırıldı. Sizce covid en kısa ne kadar sürede bulaşır ve septomlarını gösterir. Malum yaşlı ve kronik sağlık sorunları var. Sizce covid olmuş ise atlatabilir mi? Özel olarak aşı yaptırılabiliyor mu? Yardım edenlerden Allah razı olsun.

Belirtilerin genelde 2 günde ortaya ciktigi söylenmis. En fazla ise 14 gün sürebiliyormus.

Onun disinda ise virüsün, vücutta günden güne gösterdigi belirtileri siralamislar.

Sitelerde verilen bilgiler üc asagi bes yukari aynilar.

Anneannenize acil sifalar dilerim. Umarim tez zamanda iyilesir.

Özel olarak aşı yaptırılabiliyor mu?

Bu konu hakkinda bir bilgim yok ama, en garanti bilgiyi hekimlerden alabilirsiniz.

Hastalığı geçiren birisi olarak söylüyorum yaklaşık 3 ay önce salı günü arkadaşımla sigara içmişmiştik perşembe gecesi arkadaşım koku ve tat almama şikayetiyle hastaneye gittiğinde testi pozitif çıkmıştı bende herhangi bir belirti yoktu ancak işimi sağlama almak için cuma günü teste girdim benim de testim pozitif çıkmıştı. Doktorlar bana ortalama 2 ile 4 gün içinde belirtileri oluyor demişti ve testimin pozitif çıkmasından 2 gün sonra koku ve tat almama sorunu yaşamıştım. Şimdiden geçmiş olsun

Hastalığı geçiren birisi olarak söylüyorum yaklaşık 3 ay önce salı günü arkadaşımla sigara içmişmiştik perşembe gecesi arkadaşım koku ve tat almama şikayetiyle hastaneye gittiğinde testi pozitif çıkmıştı bende herhangi bir belirti yoktu ancak işimi sağlama almak için cuma günü teste girdim benim de testim pozitif çıkmıştı. Doktorlar bana ortalama 2 ile 4 gün içinde belirtileri oluyor demişti ve testimin pozitif çıkmasından 2 gün sonra koku ve tat almama sorunu yaşamıştım. Şimdiden geçmiş olsun

Merhabalar. İyileşmiş birisine denk gelmişken bir kaç soru sormak istiyorum. Birincil kaynaktan cevap almak şu günlerde biraz daha önemli. Herkesin hastalığa karşı vücut tepkisi farklı elbette ama aşağıdaki sorulara cevap verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

1- Tedavi süreciniz nasıldı? Tedavide ne tür ilaçlar kullanıldı? Doktor veya başka sağlık çalışanları ile karantina boyunca nasıl iletişim kurdunuz?

2- Belirtiler ne zaman ortadan kalktı? Testi negatif çıktıktan (iyileştikten) sonra 2 hafta boyunca tad alma duyusunun yerine gelmediğini belirten insanlar var.

Merhabalar. İyileşmiş birisine denk gelmişken bir kaç soru sormak istiyorum. Birincil kaynaktan cevap almak şu günlerde biraz daha önemli. Herkesin hastalığa karşı vücut tepkisi farklı elbette ama aşağıdaki sorulara cevap verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

1- Tedavi süreciniz nasıldı? Tedavide ne tür ilaçlar kullanıldı? Doktor veya başka sağlık çalışanları ile karantina boyunca nasıl iletişim kurdunuz?

2- Belirtiler ne zaman ortadan kalktı? Testi negatif çıktıktan (iyileştikten) sonra 2 hafta boyunca tad alma duyusunun yerine gelmediğini belirten insanlar var.
1 hastalığı askerdeyken geçirmiştim kyk yurdunda karantinaya alındım testimin pozitif çıktığı günden itibaren hergün bitane antibiyotik kullandım (4 gün boyunca) ve 15 gün Karantina günüm boyunca sağlık çalışanları her sabah odama gelip kan sulandırıcı iğne yapıyorlardı ve bana karşı oldukça iyimser yaklaşıyorlardı
2 12. Veya 13. Gün belirtilerin kalktığını hatırlıyorum. Evet bende Duyduklarıma pek inanamamıştım ama 1 2 ay kadar tat veya koku almada problem yaşayanlar oluyormuş.

Arkadaşlar anneanem 72 yaşında. 3gün önce Ankara'dan fethiyeye özel araba ile seyahat ediyor. Ankara'da kaldığı yerde kimse ile temas kurmadı ve ev içinde dezenfekte olarak yaşadı. Bugün fethiyede hastaneye kaldırıldı. Halsizlik ve ateş şikayeti ile hastaneye gitti. Doktorlar covid-19a yakalanmıştır muhtemelen dendi ve hastaneye yatırıldı. Sizce covid en kısa ne kadar sürede bulaşır ve septomlarını gösterir. Malum yaşlı ve kronik sağlık sorunları var. Sizce covid olmuş ise atlatabilir mi? Özel olarak aşı yaptırılabiliyor mu? Yardım edenlerden Allah razı olsun.
İlk 2-10 gün arası göstermesi lazım nadir durumlar hariç. Bol C vitamini ağırlıklı beslenir ve düzenli besin alırsanız grip gibi 14 günde geçirirsiniz. Geçmiş olsun teyzeme. Bol bol limonlu su içsin. Su için 10 parça limon koyup bekleyin sonra için. Bizimkiler öyle yaptı.

Belirtilerin genelde 2 günde ortaya ciktigi söylenmis. En fazla ise 14 gün sürebiliyormus.

Onun disinda ise virüsün, vücutta günden güne gösterdigi belirtileri siralamislar.

Sitelerde verilen bilgiler üc asagi bes yukari aynilar.

Anneannenize acil sifalar dilerim. Umarim tez zamanda iyilesir.

Bu konu hakkinda bir bilgim yok ama, en garanti bilgiyi hekimlerden alabilirsiniz.
Bildiğim kadarıyla virüs vücutta 49 güne kadar kalabiliyor Almanyadaki bir adamla öğrenmişlerdi bunu ve şöyle bir durum var virüse yakalandıktan saatler sonra da etkilerini hissetmeye hasta olmaya başlayabilirsiniz hiç farkında bile olmadan atlatadabilirsiniz tamamen bünyeyle, vücut direncinizle alakalı bazı kişiler hiç belirti göstermeden atkatabiliyor.

Yaklaşık 2-3 hafta önce karantinadan çıkmış biri olarak deneyimlerimi aktarmak isterim.
İlaç olarak Favirapiravir adlı ilacı kullandık. İlk gün 8 sonraki günler 3'er tane içildi bu ilaç. Doktor ile görüşmede aile hekiminiz kendi telefon numarasını bırakıyor ve sizi günlük olarak arıyorlar. Aynı şekil Sağlık Bakanlığı'ndan arıyorlar. Tedavi süreci bizde çok rahat geçti. 3. gün doktorun demesine göre en ağır geçen günlerden biri. 3. günü rahat atlattıktan sonra artık bitişe yaklaştığımızı söylemişti. Kendinizi rahatsız ettiğiniz zaman sağlık bakanlığını veya aile hekimini arayıp test yaptırabiliyorsunuz. Testi kapınızda sürüntü testi yapıp gidiyorlar. Ek olarak eklemeyi unuttum günlük C vitamini ve D vitamini almamızı önermişti doktor.
2- Belirtiler ne zaman ortadan kalktı? Testi negatif çıktıktan (iyileştikten) sonra 2 hafta boyunca tat alma duyusunun yerine gelmediğini belirten insanlar var.
Hastalığı ailemde ben hariç herkes geçirdi. Yaklaşık 3 hafta olmasına rağmen hala tat alma duyusunda eksiklikler olduğunu söylüyorlar. Koku olarak bir sıkıntı çekmiyorlar.

Geri
Yukarı