COVID-19 ne zaman bitecek?

elon_muskk

Hectopat
Düşünüyorum da bu pandemi ne zaman bitecek? Dışarıda maskesiz ne zaman dolaşabileceğiz? Sevdiklerimizle veya arkadaşlarımızla dışarda ne zaman özgürce, sosyal mesafeye dikkat etmeden veya "Acaba şu adamda korona var mı? Daha demin öksürdü." gibi düşünceleri düşünmeden dolaşacağız? Bunları düşünürken derin düşüncelere dalıyorum... Bir bakıyorsun haberlere; insanlar ölüyor, koronanın insanlar üzerindeki yeni etkileri bulunuyor, hastalığın bulaşma yolları keşfediliyor, virüsün mutasyona uğraması gibi şeyler... Wordmeter diye bir site var, arada bakıyorum, Google pencereme sabitledim, Amerika'da günlük 90 bin, 100 bin, 110 bin vaka var... Vay be diyor insan.

Bu konuyu yazarken Wordmeter sitesini yenilediğimde toplam vaka sayısı 20-30 bin artmış. :D :/

Ve tekrardan şu anda günlük en fazla ölüm rekoru kırıldı "9.205".

Çok anormal zamanlardan geçiyoruz. Acaba büyüdüğümüzde bu korona illetini çocuklarımıza, torunlarımıza nasıl anlatacağız? "Bak yavrum, sene 2020, dışarı maskeyle çıkıyorduk, sosyal mesafeye dikkat ediyorduk, her yerde dezenfektan bulunuyordu ki kendimizi mikroplardan koruyabilelim." :D

Cidden soruyorum abilerim ve ablalarım (Sanırım benden küçük yoktur :D). Bu COVID-19 ne zaman "tamamen" bitecek?

Dosya Ekleri

• eee.PNG
    eee.PNG
    5 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bitmesi için en 2-3 yıl var. Hatta belki de hiç bitmeyecek, tıpkı grip gibi hayatımızın bir parçası olacak.

@292941 eğer hiç bitmez ve hayatımızın bir parçası olursa işimiz zor. Ya da basit mantık; "ölen ölsün, kalan sağlar bizimdir" kafasıyla haraket edeceğiz.

Bitmeyecek. İlerde "grip" gibi sıradanlaşmış, aşı ile önlem alınan bir problem olacak sadece. Artık hayatımızın bir parçası.

Ortalama bir tahminle 2 yıl içinde uygulanabilirlik açısından olumlu bir aşı geliştirip önümüzdeki 3 yıl içinde biteceğini düşünüyorum. Tabi bu 3 yıl çok kötü geçecek. Ben bayağı kişinin öleceğini düşünüyorum.

Arkadaşlar gelin açıklıyorum.
Bizim ilk önce fizik kurallarını (?) çiğneyip bir zaman makinesi yapmamız gerek. Hadi diyelim ki yaptık bu da çok fazla enerji isteyebilir ki bence isteyecektir. Hazırlıklı olmak amacıyla Güneş'e Dyson Küre'si kuruyoruz. Daha sonra bu enerjiyi Dünya'ya aktarıp makineyi 10 yıl sonrasına ayarlayalım ki garanti olsun 3 5 yılda bitmeyebilir. Tabii bir de bunun geri dönmesi var onu nasıl yapacağız derseniz birisi yeni konu açsın orada tartışalım.

Toplumun buyuk orani ( %75+) bagisiklik kazanmadan ( hastaligi gecirerek ya da asilanarak ) gecmeyecek. Viral oldugu icin mutasyona ugrayip yeniden enfekte etme olasiligi da devam edecek. Yanlis bilmiyorsam hastaligi birden fazla defa gecirmek mumkun. Grip gibi.

Ebola, Domuz gribi gibi eradike olmayan fakat yeni vaka goruntulenme frekansi azalan bir seye donusecek. Uzunca sure bizlerle olacagini dusunuyorum, cunku enfekte olan her hastayi yataga dusurmuyor, millet gezip bulastirmaya devam ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı