CPU %100 kullanırken GPU %70 olması darboğaz mı?

ixeni

Centipat
Oyun oynarken özellikle sistemi zorlayacak oyunlar oynuyorum, yani GPU ve CPU'nun yüksek sıcaklıklara çıkması normal tabii ki ama son zamanlarda oyunu açıp oynamaya başladığım sırada değerlere baktığımda GPU %70 iken CPU sürekli bir şekilde %100 ya da %97-98 falan. Yani bu civarlarda seyrediyor sürekli. Bir darboğaz söz konusu mu bu durumda? Varsa da nasıl düzeltebilirim? Çünkü Laptop kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynarken özellikle sistemi zorlayacak oyunlar oynuyorum, yani GPU ve CPU'nun yüksek sıcaklıklara çıkması normal tabii ki ama son zamanlarda oyunu açıp oynamaya başladığım sırada değerlere baktığımda GPU %70 iken CPU sürekli bir şekilde %100 ya da %97-98 falan. Yani bu civarlarda seyrediyor sürekli. Bir darboğaz söz konusu mu bu durumda? Varsa da nasıl düzeltebilirim? Çünkü Laptop kullanıyorum.
Darboğaz söz konusu. Ayarları yükseltip yükü ekran kartına bindirebilirsiniz. En basit çözümü işlemcinin değişimidir oda laptoplarda genel olarak mümkün değil.

Windows 10'da benim de yaşadığım bir durum bu. Debloat yaparsan kullanım düşecektir diye düşünüyorum, linkini de şöyle bırakayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, normal şartlarda GPU kullanımının (özellikle ağır oyunlarda) %98-99 arasında bir değerde olmasını bekleriz. CPU kullanımının da buna bağlı olarak %70-80 arasında olması bizim için yeterlidir.

Ancak sizde tam tersi, yani CPU maksimum frekansta çalışmasına rağmen GPU'ya yeterli beslemeyi yapamıyor. Bu da tahmin ettiğiniz gibi darboğaz yaratıyor.

Çözüm olarak grafik ayarlarını kademeli şekilde artırarak yükü CPU'dan GPU'ya aktarmalısınız.

İşlemci ekran kartınıza yetişemiyor önerim ilerlemeli oyunlar oynuyorsanız V-Sync açarak FPS'i tutabilirsiniz bu da çözüm olur. Laptop olmasa işlemci değiştirin diyecektim.

Oyun oynarken özellikle sistemi zorlayacak oyunlar oynuyorum, yani GPU ve CPU'nun yüksek sıcaklıklara çıkması normal tabii ki ama son zamanlarda oyunu açıp oynamaya başladığım sırada değerlere baktığımda GPU %70 iken CPU sürekli bir şekilde %100 ya da %97-98 falan. Yani bu civarlarda seyrediyor sürekli. Bir darboğaz söz konusu mu bu durumda? Varsa da nasıl düzeltebilirim? Çünkü laptop kullanıyorum.

Darboğaz söz konusu grafikleri 1 tık yükseltebilir veya çözünürlüğünüzü yükseltebilirsiniz.

Laptoplarda darboğaz olması pek muhtemel değil. Çünkü GPU soğutulması oldukça zor bir birim. Bu nedenle işlemciye oranla her daim güçsüz GPU tercih edilir. Başka bir sorun vardır diye düşünüyorum.
Özellikleri yazarsanız daha net anlaşılır.

Laptopun özellikleri neler? Biri sorduğunda darboğaz olduğunu belirten bir referansımız olur belirtirseniz sevinirim.
Darboğazı azaltmak için grafik ayarlarını ve çözünürlüğü yükseltebilirsiniz.

Laptoplarda darboğaz olması pek muhtemel değil. Çünkü GPU soğutulması oldukça zor bir birim. Bu nedenle işlemciye oranla her daim güçsüz GPU tercih edilir. Başka bir sorun vardır diye düşünüyorum.
Özellikleri yazarsanız daha net anlaşılır.

İNTEL CORE İ5 9300H CPU @ 2.40 GHz (CPUs)
Nvidia GTX 1050
16 gb ram
genel olarak bunlar özellikleri laptobun

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı