CPU benchmark testleri neyi ifade ediyor?

dedekorkutt

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. i7 12700h (14 çekirdek) ve i5 12500h (12 çekirdek) arasında yaklaşık 1K Single Core ve 3-4 k multi Core Cinebench skor farkı var. Ansys'de işlemci çekirdeğini kullanan ağır analizler yaparken ya da render alırken buradaki Single Core ve multi Core hangisi önemli? Bir de bu değerlerin gerçekteki karşılığı nedir? Mesela 20 dakika süren bir render ya da anlalizde i7 i5'ten 10 dakika daha önce render alıyor - analizi tamamlıyor gibi? Çünkü eğer 1 2 dk gibi göz ardı edilebilecek bir miktar ise göz ardı edip başka bir laptopa yöneleceğim. Eğer 10 dk gibi göz ardı edilemeyecek bir analiz süresi kısaltıyor ise i7 alıp geçeceğim. Beni aydınlatabilecek birisi var mı acaba?

Not: +%30 Cinebench skoru olması %30 daha erken render alır - analiz yapar demek mi oluyor ya da hangi benchmark testi bunu söylüyor bana?

Render genelde çok çekirdek performansına bağlıdır. Bunu kendin de test edebilirsin. Cinebench kullanabilirsin mesela. İki işlemci de kaç puan aldı bakarsın. Ya da BMW CPU testi yapıp süreyi karşılaştır.

Render genelde çok çekirdek performansına bağlıdır. Bunu kendin de test edebilirsin. Cinebench kullanabilirsin mesela. İki işlemci de kaç puan aldı bakarsın. Ya da BMW CPU testi yapıp süreyi karşılaştır.

Şu an elimde bilgisayarlar yok ki sadece internette yapılmış testlere bakıyorum. Ona göre karşılaştırıyorum. Fakat süreye dair hiçbir şey bulamadım. Hep puan yazıyorlar. Baktığım skorlar şu şekilde süreye etkilerinin şu an çok önemi var benim için.

Dosya Ekleri

• 1663790117872.png
    1663790117872.png
    36,3 KB · Görüntüleme: 94

Yeni konular

Geri
Yukarı