CPU çekirdeklerinin oyunlardaki önemi

Single Thread performansi ile olculur oyun performansi, su tablodaki en iyi islemciler en iyi oyun islemcileri:
https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Çekirdek sayisi, ancak ve ancak tek cekirdek performansi belirli bir seviyenin uzerindeyse anlamli.

O da hangi oyunu oynayacagina, oyun oynarken yayin yapip yapmayacagina, hangi DX versiyonunu kullandigina gore degisir.
Bu tür sitelere güvenmenizi tavsiye etmem. Zira 4. Nesil bir i3 nasıl oluyor da Ryzen 7 2700X'ten daha iyi oluyormuş?
Ek Açıklama.png

Bir kere ben işlemci kullanımını söylemedim, performansını söyledim. Dediğin şey sadece darboğazda etki ediyor hatta onda bile İntel önde. R5 2600 ile RTX 2080 al yine de işlemci %100 kullanmıyor, o zaman işlemcinin 12 çekirdek olması ne işe yarayacak? Ayrıca Ryzen'e laf ettiğim yok güçlü işlemciler ama oyun performansına baktığında açık ara İntel önde.

İntel'e karşı İntel'e geldiğinde ise örnek olarak, İ7 9700K ile 8700K verilebilir. İ7 9700K 8 çekirdek, İ7 8700K ise 12 ama biri sanal biri gerçek. Sanal ile gerçeğin arasında şöyle bi fark var; 2 sanal 1 gerçeğe eşit diye biliriz ama duruma göre gerçek geçebilir. Fazladan ise İ7 4790K ya da 6700K ile 8600K farkına bakabiliriz. 8600K biraz daha iyi çünkü tek çekirdeği fazla, biri 8 sanal biri 6 gerçek.

Dediğin saçma bence biraz, kullanımda gerçekler daha çok kullanıldığı için öyle gözüküyor.(Sanallar daha az kullanıldığı için)
Benchmark uygulamalarında arada çok ciddi fark var ancak oyunlarda bu farkı sık sık göremiyoruz dx12 güzel entegre edilemiyor,edilmiyor veya ettirilmiyor.Sniper Elite 4 mesela bu konudaki en iyi oyun ancak onunda benchmarkını bulamadım.Gelecekte oyunlarda günümüze oranla çok ciddi farklar görebiliriz.

Attığın videoyu kendin izledin mi acaba? Cpu kullanımına bakarsan anlatmaya çalıştığım şeyi görürsün.5-10 fps fark için hem düşük performans veren işlemciyi alacaksın hemde 1-2 yıl sonra cpu kullanımım %100 oluyor ilk aldığımda 5-10 fps fark attığım işlemci 80fps verirken ben 50fps alıyorum diye ağlayacaksın.
Ryzen vs İntel desen neyse de 8700K ile 9600K arasında tek çekirdek performansı olarak fark çok az zaten.
O nedenle 8700K her türlü daha üstün ama ryzenlerin tek çekirdek gücü %20 daha düşük oluyor.
7600K 4 çekirdek 4 izlek ama oyunlarda önde. İki işlemciye OC yapın farkı daha çok açıyor 7600K oyunlarda.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu tür sitelere güvenmenizi tavsiye etmem. Zira 4. Nesil bir i3 nasıl oluyor da Ryzen 7 2700X'ten daha iyi oluyormuş? Eki Görüntüle 380663

Daha iyi oldugunu gostermiyor, single thread performansinin daha iyi oldugunu gosteriyor.

Yapilan sentetik testlere gore degiskenlik gosterebilir, surada da benzer sonuclar var.

Processor Benchmarks - Geekbench Browser

Ryzen in 2000 serisi islemcileri intel'in 4. nesil islemcileri ayarindalar asagi yukari tek cekirdek performansi konusunda. Hesapta yanlislik yok.

i3 ile i7 arasinda zaten tek cekirdek performansi konusunda cok fark olmuyor, cekirdek sayisi ve clock speed farki oluyor.
Arkadaş yanlış attı galiba. Site Fiyat performası karşılaştırmalarına ait.
Yo gayet de dogru attim, Ryzen in tek cekirdek performansi Intel'in 4-5. nesil tek cekirdek performansi ayarinda.

Bunda kotu bir sey yok, Intel zaten her yeni nesilde %10 ancak arttiriyor bu performansi. Anakart soketi degistirmesi de cabasi.

Ama gercek bu. Merak eden arastirabilir.

Ryzen vs İntel desen neyse de 8700K ile 9600K arasında tek çekirdek performansı olarak fark çok az zaten.
O nedenle 8700K her türlü daha üstün ama ryzenlerin tek çekirdek gücü %20 daha düşük oluyor.
7600K 4 çekirdek 4 izlek ama oyunlarda önde. İki işlemciye OC yapın farkı daha çok açıyor 7600K oyunlarda.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Video fazla taraflı yapılmış. R5 2600 bile AC Origins, Watch Dogs 2 ve Witcher 3 gibi çoklu çekirdek kullanan oyunlarda fark atıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı