CPU fan girişi çoklaması mümkün mü?

Ibrahim4141

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Xpg gammix 3000mhz 8x2
Ekran kartı
Asus dual rtx 2060
Anakart
Gigabyte b450m s2h
İşlemci
Amd ryzen 3600
Merhaba. Anakartım Gigabyte B450M S2, bir adet CPU fan 1 adet SYS fan girişi var kullandığım CPU soğutucu Arctic Freezer 34 e-sports Duo toplamda 7 adet Rainbow fanım var fakat SYS fana bağladığım zaman ışıklar yanmıyor. Molex bağlantısı yaptığım zamanda tam devirde dönüyor. Fan çoklayıcı CPU fan a bağladım CPU dahil 5 adet fan gücünü buradan alıyor bir problem yaşamadım. Bir adet daha fan çoklayıcı alıp kalan 2 fanıda CPU fandan beslesem sıkıntı yaşar mıyım? Ya da SATA veya Molex'den güç alan fan çoklayıcı alsam hızlarını ayarlayabilir miyim?

Dosya Ekleri

• IMG_6533.jpeg
    IMG_6533.jpeg
    147,2 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_6553.png
    IMG_6553.png
    207,8 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_6554.png
    IMG_6554.png
    290,8 KB · Görüntüleme: 9
PWM çoklayıcı ile 4 pin fan devirleri kontrol edilebiliyor. Fanlar 3 pin ise bu mümkün değil.

Zira bendeki fanlar 3 pin, çoklayıcı aldım ama DC kontrol açık olmasına rağmen tam devirde dönüyor.

Şimdi bana hangisini öneriyorsun hangisiyle fanlarımın hızını kontrol edebilirim tam hızda çalışmasını istemiyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_6554.png
    IMG_6554.png
    290,8 KB · Görüntüleme: 2
  • IMG_6555.png
    IMG_6555.png
    257,4 KB · Görüntüleme: 2
İkisi de iş görür. İlki gücü SATA bağlantısından alıyor. Diğeri Molex portundan.
PSU çıkışında boşta SATA güç kablosu var mı?
Varsa bunu ilk görseldekine takacaksınız. Yine görseldeki kabloyu anakart CHA girişine takacaksınız. Diğer portlara da fanları.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada kullanılan ürün sizin paylaştığınız ilk görseldeki ile aynı. Farkı, bu kutulu.

Son düzenleme:
Evet var merak ettiğim şey ben bu fanları aldım kasamda güzel ışık versin diye ama bu SATA çoklayıcı aldığımda direkt Molex'ten bağladığım gibi tam devir çalışacaksa almamın bir mantığı yok ayrıca CPU fandan çokladığımda 3 pinle bağladım ve ışıkları sorunsuz yandı ve tam devir dönmedi bunu alıp hem SATA'dan güç alsam bir de diğer ucunu CPU fan a taksam tam devirdemi döner yoksa kendisi ayarlar mı onu merak ettim.

Çoklayıcıyı CPU fan üzerinden bağladığımda 2 adet işlemci fanı 3 adet kasa fanı çalışırken hiçbir problem olmadı kalan 2 adet fan Molex'den güç almakta boşta 35 derece CPU burner testinde maksimum 60 derece gördüm yaklaşık 35 dakika çalıştırdım.

İkisi de iş görür. İlki gücü SATA bağlantısından alıyor. Diğeri Molex portundan.
PSU çıkışında boşta SATA güç kablosu var mı?
Varsa bunu ilk görseldekine takacaksınız. Yine görseldeki kabloyu anakart cha girişine takacaksınız. Diğer portlara da fanları.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada kullanılan ürün sizin paylaştığınız ilk görseldeki ile aynı. Farkı, bu kutulu.

Bir bakar mısın?

Son düzenleme:
Direkt Molex'ten bağladığım gibi tam devir çalışacaksa almamın bir mantığı yok

Hayır hocam. PWM çoklayıcı ile hangi sokete takarsanız takın fan kontrolü yapabilirsiniz. Kasa fanlarınız kaç pinli?

Bu tip çoklayıcılar gücü PSU'dan aldığı için anakarta yük binmez.

Hayır hocam. PWM çoklayıcı ile hangi sokete takarsanız takın fan kontrolü yapabilirsiniz. Kasa fanlarınız kaç pinli?

Bildiğim kadarıyla 3 pin girişi var bir de Molex.
Siparişi verdim bir de şey soracaktım bu SATA'dan güç alan çoklayıcının PWM kablosunu CPU'ya taksam tüm fanları bu çoklayıcıya taksam işlemci dahil problem olur mu?

Bildiğim kadarıyla 3 pin girişi var bir de Molex.
Siparişi verdim bir de şey soracaktım bu SATA'dan güç alan çoklayıcının PWM kablosunu CPU'ya taksam tüm fanları bu çoklayıcıya taksam işlemci dahil problem olur mu?
Hayır olmaz. İster CHA portuna isterseniz de CPU portuna takın sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı