CPU fan hızı ayarlama

Daha fazla  
Gigabyte GA-MA790XT-UD4p modeli anakartımda CPU fanı gereksiz şekilde hızlı çalışıyor PC'yi açarken bile acayip bağırıyor. Testere gibi oluyor yeni bir fan alacağım ama alana kadar bu sesi çekemiyorum. BIOS'tan düşürme yolu var mıdır? Bu hızı PC'yi ağır işlerde değil ders ve interent işlerinde kullanıyorum. CPU 2 3 iken bile PC uçak motoru gibi nasıl hızı düşürürüm? Speed fan ile düşrdüm ama her PC açtığımda ayarı yapmam gerek. BIOS'tan düşürme yolu nedir acaba?

Dosya Ekleri

• b1.jpg
    b1.jpg
    124,1 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG_20210421_004859.jpg
    IMG_20210421_004859.jpg
    276,8 KB · Görüntüleme: 55
Sıcaklıklar nasıl, sıcaklıklar çok yüksekse bu yüzden olabilir. diğer türlü bilmiyorum ancak fanı çok düşürürseniz bilgisayar aniden sıcaklık yüzünden kapanabilir.

Eğer CPU için fanı kısıtlı seçenekler sunuluyorsa ayarlardan Choose a Power Plan / Güç Planı Aeçin ayarını Power saver/Tasarruf moduna alırsanız belki de daha az güç çektiği için daha yavaş döner. Ben özellikle geceleri sistem CPU Boost hızlarını kullanmasın diye bu şekilde önlem alabiliyorum.

Eğer CPU için fanı kısıtlı seçenekler sunuluyorsa ayarlardan Choose a Power Plan / Güç Planı Aeçin ayarını Power saver/Tasarruf moduna alırsanız belki de daha az güç çektiği için daha yavaş döner. Ben özellikle geceleri sistem CPU Boost hızlarını kullanmasın diye bu şekilde önlem alabiliyorum.
ama bilgisayr açılırkende aynı şekilde uçak gibi dual boot oalrak linux kurmak istiyorum o şekilde yapsam bi fayda olmaz çünkü speed fan da o şekilde yapmışım ha dediğin gibi
Sıcaklıklar nasıl, sıcaklıklar çok yüksekse bu yüzden olabilir. diğer türlü bilmiyorum ancak fanı çok düşürürseniz bilgisayar aniden sıcaklık yüzünden kapanabilir.
fanı düşürdüm spped fan ile ama zarar olmadı ayrıca diyorum fazla yüklenmem diye ve sıcaklık bakımından bi problem olmadı
Lütfen Yardımcı olur musunuz?
Yokmu bilen birisi yahu

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı