Çözüldü CPU fanı aniden durdu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Babaxdbaba

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, 2 gün önce yeni bir sistem topladım. Her şey normal bir şekilde çalışırken dün, oyunda CPU fanı aniden durdu. CPU sıcaklığı 60 derecenin altını görmüyor. AIDA64 ile stress test yaptım, sabit 94 derecedydi. Ne yapabilirim?
Sistem özellikleri:
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 AF.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
Ekran kartı: MSI RX570 GAMING X.
RAM: Corsair vengance 8 GB 3000MHz.
Soğutucu: AMD Wraith Stealth stok soğutucu.
PSU: Xigmatek EN40711 600W 80+ güç kaynağı.

Son düzenleme:
Çözüm
CPU fanını anakart üzerindeki CPU_FAN portundan söküp SYS1_FAN portuna bağladım. Sorun çözüldü ama CPU fanını sistem fanı üzerinde çalışmasının bir sakıncası var mı uzun kullanımda? Bir de ileride kasaya ekstra fan bağlamak istersem ne yapabilirim. Teşekkürler şimdiden.

BIOS ayarlar üzerinden SYS1_FAN'ın CPU sıcaklığına göre fanı kontrol etmesini sağlarsanız sorun kalmaz. Fanı çoğaltmak isterseniz Y kablolar mevcut. CPU fanını bağladığınız portun haricinde bir port varsa oraya bağlayabilirsiniz çoklayıcılar ile. Onuda yapamazsanız PSU'dan çıkış alabilir harici bir kontrolcü ile kontrol edebilirsiniz. PWM sinyal ile çalışan 4 pinli fanlar ile PSU'dan güç alıp CPU sıcaklığı ile hızlarını kontrol etmekte mümkün.
CPU soğutucu blokunu ve fanını düzgünce yerleştirdin mi kontrol et fan bağlantı soketinden çıkarıp tekrar tak belki tam oturtamamış olabilirsin ardından BIOS'a gir load optimize dafaults seçeneğini seçip kaydet yeniden başlat bir daha bak sonuçlara.

CPU fanını başka bir girişe takmayı denediniz mi?

CPU fanını anakart üzerindeki CPU_FAN portundan söküp SYS1_FAN portuna bağladım. Sorun çözüldü ama CPU fanını sistem fanı üzerinde çalışmasının bir sakıncası var mı uzun kullanımda? Bir de ileride kasaya ekstra fan bağlamak istersem ne yapabilirim. Teşekkürler şimdiden.

BIOS ayarlar üzerinden SYS1_FAN'ın CPU sıcaklığına göre fanı kontrol etmesini sağlarsanız sorun kalmaz. Fanı çoğaltmak isterseniz Y kablolar mevcut. CPU fanını bağladığınız portun haricinde bir port varsa oraya bağlayabilirsiniz çoklayıcılar ile. Onuda yapamazsanız PSU'dan çıkış alabilir harici bir kontrolcü ile kontrol edebilirsiniz. PWM sinyal ile çalışan 4 pinli fanlar ile PSU'dan güç alıp CPU sıcaklığı ile hızlarını kontrol etmekte mümkün.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı