CPU fanı ve ekran kartı fanı çok ses çıkarıyor

Kezib

Hectopat
Herkese merhaba bu gün fark ettim. Bilgisayar kasamdan aşırı derece fazla ses geliyordu. Sesi dikkatlice dinlediğimde ise CPU fanı ile ekran kartı fanı arasında bir ses duydum. Ses daha çok ekran kartı tarafından geliyordu. Anlamadığım taraf kasanın ana kartın takılı olduğu yüzeye dokunduğum anda ses kesiliyor. Sizce ne yapabilirim?
Artık çıldırma noktasına geldim. Çok rahatsız etmiyor. Beni rahatsız eden taraf bilgisayarıma bir şey olacak mı korkusu. Sizce bu sistemime zarar verebilir mi?
Mesela CS:GO oyununda oyunda rekabetçi maçda 220 FPS alırken (trrr) diye bir ses çıkarmaya başlıyor. Ama bu öyle uzun değil 1-2 saniye gelip gidiyor. Sonra yine geliyor.

Bunu yapacağım. Peki bu dediğiniz titreşim benim PC'me zarar verir mi? Yani CS:GO oyununda 63 FPS sabitlemek zorunda kalıyorum.
Basit bir şey gibi duruyor, anlattığınıza göre fan dönünce başlayan hareket gevşek ya da ucu ucuna karta değen bir yeri tetikliyor gibi.
Öyleyse sesten başka sıkıntısı olmaz.

Basit bir şey gibi duruyor, anlattığınıza göre fan dönünce başlayan hareket gevşek ya da ucu ucuna karta değen bir yeri tetikliyor gibi.

Tamamdır. Cidden çok teşekkür ederim.

Bir de bu ses sadece kullanım yüzdesi artınca oluyor. Fakat anlamadığım kullanım yüzdesi 60 sabit 200 FPS'de. Sıcaklık ise 57 derecede. Ben 63'e sabitleyince ses kesiliyor.

Tamamdır. Cidden çok teşekkür ederim.

Bir de bu ses sadece kullanım yüzdesi artınca oluyor. Fakat anlamadığım kullanım yüzdesi 60 sabit 200 FPS'de. Sıcaklık ise 57 derecede. Ben 63'e sabitleyince ses kesiliyor.
Sesin belirli bir titreşim aralığında olması beklenir zaten.
Düşük devirde ya da yüksek devirde ses olmasa da ara devirlerin birinde ses olabilir.
Yada düşük devirde ses olur, devir arttıkça ses kesilir.
Gayet doğal yani, meraklanma.

Yeni konular

Geri
Yukarı