CPU fanının hızını düşürme

4 pinli ustam. Kontrol ettim CPU FAN1 de görüldüğü gibi. Eski stok fanımı taktım. Yüksüz 1000 yük altında 2000 RPM bununla idare edicez bi müddet.
Edit: 100 TL ye kadar önerebileceğiniz sessiz ve güçlü bi LGA 775 fan var mı? @Silinen üye

Şimdi hangi fanı alırsan al, yine sesli çalışır çünkü sinyal hep son hızda dön diye emir veriyor. Sizin kontrol problemi var. CPU sıcaklıkları ne derecede. Speed Fan ile kontrol ediyor olabilmeniz lazım.

Eski kullandığım fanımı taktığım zaman 1000 - 1500 RPM arasi gidip geliyor. Ve ses kesiliyor. Yine rahatsız edici ama en azından yeni aldığım fana kıyasla çok daha iyi.

Yeni fanda RPM değişmiyor. Şöyle ama max yükte 36 37 oluyor. Manuel PC Healths BIOS tan minimum 40C de fan ayarı var. Mesela 40 C gelince %12.5, %25, %50 fanın RPM hızı. Mesela 4000 RPM de dönüyorsa 40 C de %50 devreye girse 2000 RPM de dönecek.Ve bende manuel olarakta ayarlayamıyorum. @Silinen üye

O 40 derece arttırılmıyor mu? 50-60 yap.

Speed Fan ile bir deneyin. Olmazsa SYS_FAN'ı bir dene bir ihtimal. O da olmadı Molex bağlantısı varsa, uçlarını kes sarı kabloya fanın artısını bağla, kırmızı kabloya fanın eksisini. Aynı hızda sürekli çalışır. 7V gider.

40 tan başlayıp 80 C ye kadar var. Speedfan dan yapamadım bi türlü. Dayanılmaz bi sesi var. Gerek kalmadı aslında hevesimde kaçtı. AMD ZEN APU ları bekliyorum. Sistemi yenileyeceğim zaten. Idare etsin stok fan 3-4 ay. Sonrası kısmet. Bu arada yardımların için teşekkür ederim.

Arkadaşlar özür dilerim. Sabote etmiş gibi olmasın da konu açtım cevap gelmedi. Benim anakarttaki fan girişleri 4 pin ama kasa fanlarım üç pin. Taksam çalışır mı? Çalışırsa da verimli olur mu?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı