CPU/GPU Kullanımı Dengesizliği

Daha fazla  
Yakın zaman önce Fx 6300 işlemcime Dark freezer x120 aldım çok şaşırtıcı bir derecede ben odada terlerken işlemci 35 dereceyi geçmiyor. Kasa içindeki hava akımını da sağladım. Buna güvenerek anakartın overclock özelliğini kullanarak sistemi boostladım. Büyük bir fark oldu. Hele işlemci uçuyor.Ancak oyunlarda işlemci %50 olurken GPU %90 %100 lere kadar dayanıyor. Üç sorum var.
1.Anakart overclockunda GPU boostlanıyor mu ? Sadece GPU overclockunu durdurabiliyor muyum ?
2.GPU kullanımının çok üst seviyelere çıkması ekran kartının hızlı eskimesine sebep olur mu ?
3.Bu işlemciyle hangi ekran kartını önerirsiniz.(Sistemi gelecek yaz yenileyeceğim ekran kartı elimde bulunsun)
20190608_115900.jpg
20190608_004540.jpg

Yakın zaman önce Fx 6300 işlemcime Dark freezer x120 aldım çok şaşırtıcı bir derecede ben odada terlerken işlemci 35 dereceyi geçmiyor. Kasa içindeki hava akımını da sağladım. Buna güvenerek anakartın overclock özelliğini kullanarak sistemi boostladım. Büyük bir fark oldu. Hele işlemci uçuyor.Ancak oyunlarda işlemci %50 olurken GPU %90 %100 lere kadar dayanıyor. Üç sorum var.
1.Anakart overclockunda GPU boostlanıyor mu ? Sadece GPU overclockunu durdurabiliyor muyum ?
2.GPU kullanımının çok üst seviyelere çıkması ekran kartının hızlı eskimesine sebep olur mu ?
3.Bu işlemciyle hangi ekran kartını önerirsiniz.(Sistemi gelecek yaz yenileyeceğim ekran kartı elimde bulunsun)Eki Görüntüle 402100Eki Görüntüle 402099
Hocam ekran kartı kullanımı yüksek olması işlemci kullanımı daha düşük olması darboğaz olmuyor tam tersi ekran kartını rahatça beslediğinin göstergesi herhangi bir sorun yok ortada drop yemiyor iseniz.

1. Soruna gelecek olursak anakart üzerinden ekran kartına overclock yapamazsın diye biliyorum ancak kendi programı ile veya Msi After Burner ile yapılabilir.
2. Sorun ise ekran kartına hız aşırtma yapıldığı için haliyle gereğinden fazla güç tüketeceği için olması gerektiğinden fazla yük altına gireceği için ömrünü kısaltabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı