Çözüldü CPU güç kablosunu takınca PC çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Boksir

Centipat
Sistemimi yenilemeye karar vermiştim ve kendime yeni anakart, işlemci ve RAM aldım. Kurulumu yaparken kabloların ve bütün parçaların doğru yere takıldığından emin olmak için 5 kere kontrol ettim orada bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ancak CPU güç 8 pin kablosunu taktığımda sistem hiçbir şekilde çalışmıyor. Çıkardığımda ise PSU'ya sadece anakart bağlı iken sistem çalışıyor ve fanlar dönüyor. Daha ilk kurulumda böyle bir sorunla karşılaşmak beni şaşırttı, ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Sistem:
  • AMD Ryzen 5 3600X işemci(yeni aldığım)
  • MSI 450 Gaming Plus Max anakart(yeni aldığım)
  • Corsair Vengeance 3000MHz 2x8 16 GB RAM(yeni aldığım)
  • MSI Gaming X NVIDIA GTX 1660 Ti 6 GB ekran kartı(eskiden vardı sıkıntısız çalışıyordu)
  • Cooler Master V750 750W+80 Plus Gold PSU (eskiden vardı sıkıntısız çalışıyordu)
Konu ile alakalı bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CPU'yu dogru taktıgından emin misin ben yanlış taktıgımda çalışmıyordu :D.

Kontrol etmiştim tekrar baktım doğru takılmış bir sorun yok orada.
Power tuşunun anakarta giden pinin iyi oturduğundan emin misiniz? Daha önce arkadaşıma topladığımız kasada biz de böyle bir sorun yaşamıştık.

Evet eminim. Zaten PSU'ya sadece anakart bağlı iken sistem çalışmaya başlıyor fanlar dönüyor, CPU 8 pin güç kablosunu taktıktan sonra hiçbir şey olmuyor.
Sorunu çözdük arkadaşlar. Yanlış kabloyu anakarta takıyormuşuz, kabloyu değiştirince düzeldi sistem güzel bir şekilde çalışıyor. Cevap veren herkese teşekkür ederim :)
Power tuşunun anakarta giden pinin iyi oturduğundan emin misiniz? Daha önce arkadaşıma topladığımız kasada biz de böyle bir sorun yaşamıştık.

CPU'yu dogru taktıgından emin misin ben yanlış taktıgımda çalışmıyordu :D.

Kontrol etmiştim tekrar baktım doğru takılmış bir sorun yok orada.

Evet eminim. Zaten PSU'ya sadece anakart bağlı iken sistem çalışmaya başlıyor fanlar dönüyor, CPU 8 pin güç kablosunu taktıktan sonra hiçbir şey olmuyor.
Sorunu çözdük arkadaşlar. Yanlış kabloyu anakarta takıyormuşuz, kabloyu değiştirince düzeldi sistem güzel bir şekilde çalışıyor. Cevap veren herkese teşekkür ederim :)

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı