CPU Hızı Sürekli Değişiyor

Onur_Doğan19

Hectopat
Laptobumu güç seçeneklerinden bir kaç gün önce değerleri ile oynadım ve CPU hızında değişmeler oldu.

Önceden 3,45 GHz idi "Driver Turbo Booster Planı" denilen bir şey vardı ama o planda cihaz en az 60C - en çok 90C oluyordu, cihaz çok ısınıyordu 3-4 dakika boyunca sonra soğuyordu ama yinede sıcaklık yüksekti.

O güç planını silip "Dengeli Plan" üzerinde değişiklik yaparak onu kullanıyorum şuan sıcaklık 45-50 arasında boştayken.

Sıcaklık sorununu hallettim ama CPU değerlerini görselde verdim, bu şekilde kullanmam işlemci verimi açısından nasıl olur sizce ? Herhangi bir verimsizliğe sebep olur mu bu şekilde düşmeler veya hareketlenmeler.

0,82.JPG
2,73.JPG
0,82.JPG
2,73.JPG
3,45.JPG
0,82.JPG
2,73.JPG
3,45.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Olması gereken de bu zaten. Prizdeyken en düşük işlemci kullanımı %5, en yüksek işlemci kullanımı %100 olmalı. Cihazın 10 derece daha düşük çalışmasını istiyorsan en yüksek işlemci kullanımını %99 yaparak turbo boostu devre dışı bırakabilirsin. Ben de böyle kullanıyorum. Cihazın boştayken düşük güçte çalışıp daha az ısınacak. Oyuna girdiğinde ise otomatik olarak güçlü çalışacak. CPU hızının sürekli değişmesi normal. İşlemci kullanımına göre artıyor veya azalıyor.

Olması gereken de bu zaten. Prizdeyken en düşük işlemci kullanımı %5, en yüksek işlemci kullanımı %100 olmalı. Cihazın 10 derece daha düşük çalışmasını istiyorsan en yüksek işlemci kullanımını %99 yaparak turbo boostu devre dışı bırakabilirsin. Ben de böyle kullanıyorum. Cihazın boştayken düşük güçte çalışıp daha az ısınacak. Oyuna girdiğinde ise otomatik olarak güçlü çalışacak. CPU hızının sürekli değişmesi normal. İşlemci kullanımına göre artıyor veya azalıyor.
Cevap için teşekkür ederim, ama kendinizin veya başkasının benim özelliklerime yakın cihaz ortalama ısısını biliyo musunuz, ben 45-50C iyi diyorum ama 10C daha az ısınması 35-40C civarı eder böyle bir cihaz var mı ? Oda sıcaklığı zaten ortalama 35C :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı