CPU Kullanımı 100% olunca sistem saçmalıyor

Makaleler
10
Yer
İstanbul Avrupa
Daha fazla  
Meslek
Frontend Developer
Bilgisayar özellikleri:
  • i5 7400
  • B250G Anakart Asus ROG Strix
  • GTX 1060 6GB
  • 16GB RAM
  • 120GB SSD
  • 1TB HDD

Özelliklerini belirttiğim sistemde, bazı oyunlarda ve durumlarda CPU kullanımı 100% olduğunda kulaklıktan "dııızzt" şeklinde bir ses geliyor arka planda çalışan discord gibi uygulamlarda kopmalar gerçekleşiyor tekrar girip çıkmak gerekiyor. AIDA64 Stres Testinde herhangi thorttling veyahut bahsettiğim sorun gerçekleşmiyor. Bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir çözümü nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ben işlemci yetersiz kaldığını düşünmüyorum. O işlemci güçsüz bi işlemci değil hem de forumda bir arkadaş önermişti Technopat geçtiğimiz yıl i5 6400 ile topladı benzeri sistemi sıkıntısızdı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde bilgisayar teknolojilerinde epeyce gelişmeler oldu, Ryzen serileri ile birlikte masaüstü platformunda, 8 çekirdekli işlemcilerle karşılaştık ve sonrasında, Intel önce Coffe Lake serisi ile 6 çekirdekli işlemcileri çıkardı ve geçtiğimiz aylarda da 8 çekirdekli işlemcisini gördük. Bu sırada bir çok oyun daha fazla çekirdek kullanımına göre optimize edildi ki bu da 4 çekirdek 4 iş parçacığı olan işlemcileri bir anda orta sınıf işlemcilerden giriş seviyesi işlemcilere dönüştürdü. 2018 yıl sonu itibari ile, Özellikle işlemci gücüne ihtiyaç duyulan oyunlarda, arka plandaki programların çalışabilmesi için işlemci üzerinde yeterli alan kalmayabilir. Oynan oyunlarda görüntü kalitesini yüksek tutmak, FPS sınırlamak vb. başka ayarlar ile çözüm olabilir.

Benim oyunda işlemcim tamamını kullanıyor ayrıca arkada internet açık youtube'dan müzik dinliyorum. Nasıl oluyor bilmiyorum ama oyunda takılma olmuyor ve kulaklıktan cızırtı da çıkmıyor. Nedeni bu olsa bende de olurdu.

Ben işlemcinin darboğaz yaptığını düşünüyorum, eski sistemim de i5 7400 ve GTX 1060 6 GB'dı ve darboğaz sorunu yaşıyordum.

Işlemci darboğazı değil daha çok Psu coil whine'a benziyor. Ses ve enerji kablolarının birbirine temas etmediğinden emin olup deneyin bir de.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı