CPU kullanımı %100 olunca bilgisayar kilitleniyor

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 2B
S

Silinen üye 164587

Ziyaretçi
Merhabalar, sistemim:
  • Asus Dual GTX1060 3GB OC Edition.
  • Intel I5 7400.
  • 1x 420 GB SanDisk Ultra SSD 1x WD Blue 1TB HDD.
  • MSI Z270 Gaming M3 anakart.
  • Razer Blackwidow Chroma v2 klavye, Razer Deathadder Elite fare.
  • Silverstone SST ST50F ES230 500W 80+ PSU
  • Windows 10 1809 (IS 17763.253)
Sistemimde bu bileşenleri kullanıyorum. İşlemci kullanımım çok arttığı zaman %90 %100 gibi ekran kartım da %100 kullanımdayken oluyor. Sistem aniden donuyor, ses gidiyor, kısa bir süre sonra (max. 2 saniye) kendine geliyor ve Windows bir JACK takıldı diye uyarı veriyor. Anladığım kadarıyla sistem kitlendikten sonra kendine geldiğinde kulaklığı tekrar takmışım gibi oluyor. Bu kitlenmenin sebebi nedir? Nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci ekran kartına darboğaz yapıyor sorun bu işlemcinin tamamen kitlenmesinin sebebi de darboğaz sırasında yeterli voltajı alamıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. İşlemciye voltaj vererek bunu çözebilirsin sanırım.

İşlemci ekran kartına darboğaz yapıyor sorun bu işlemcinin tamamen kitlenmesinin sebebi de darboğaz sırasında yeterli voltajı alamıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. İşlemciye voltaj vererek bunu çözebilirsin sanırım.
I5 7400 darboğaz yapmaz diyorlar. İşlemci K değil voltaj verilebilir mi ki? Darboğaz ise I5 7500 ile dar boğaz olur mu?

i5 7400 nasıl GTX 1060'a darboğaz yapabiliyor?
Aslında yapmaması gerekiyor işlemci değerleri vs bakıldığında yapmaması gerektiğini gösteriyor ancak Youtube da birkaç video izledim ve kullanıcılar aynı şekilde şikayette bulunmuşlar. BF1 oynayanların çoğunda var hatta bu sorun. Belki kronik bir rahatsızlık olabilir bu işlemcilerde bilemiyorum.
I5 7400 darboğaz yapmaz diyorlar. İşlemci K değil voltaj verilebilir mi ki? Darboğaz ise I5 7500 ile dar boğaz olur mu?
K serisi değilse OC yapamazsınız ancak voltaj verebilirsiniz bu da rahat çalışmasını sağlayabilir diye düşündüm sadece.

Aslında yapmaması gerekiyor işlemci değerleri vs bakıldığında yapmaması gerektiğini gösteriyor ancak Youtube da birkaç video izledim ve kullanıcılar aynı şekilde şikayette bulunmuşlar. BF1 oynayanların çoğunda var hatta bu sorun. Belki kronik bir rahatsızlık olabilir bu işlemcilerde bilemiyorum.

K serisi değilse OC yapamazsınız ancak voltaj verebilirsiniz bu da rahat çalışmasını sağlayabilir diye düşündüm sadece.
Peki voltaj nasıl veriliyor? İşlemciye bir zararı olur mu?
I5 7500 ile de denedim aynı olay var. Bu voltaj verme vs. hakkında bilgisi olan var mı ? BIOS ta buldum da neyi değiştireceğim hakkında fikrim yok
Ekran kartı kullanılmıyorkende yapıyor bu durumu. Acaba Windowstan kaynaklı olabilir mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı