CPU kullanımı oyunlarda düşük görünüyor

İşletim sistemi
Windows 11

Probhett

Decapat
Daha fazla  
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
256 GB SSD, 1 TB HDD
Ekran kartı
1650Tİ
İşlemci
i5-10300H
Selamlar,
Bu aralar Warzone oynuyorum ve işlemci kullanımı %50-60 civarında seyrediyor, şimdi Cyberpunk'a girdim onda da aynı şekilde %50-60 civarında kullanıyor. Ekran kartı neredeyse %100 kullanıyor sürekli ama işlemci hep 50-60 civarlarında. İşlemci ısısı da 80-90 arasında ama daha çok 85 civarı, anlık nadir 91-92 atıyor ama genelde 85 civarı seyrediyor. İşlemcinin bu kadar az kullanılması normal mi? İşlemcinin tam kapasite veya şimdikinden daha yüksek kullanıma ulaşması için bir şeyler yapabilir miyim?
Örneğin Cyberpunk performans testinden görsel.

1645821428545.png

Dosya Ekleri

• 1645821653219.png
    1645821653219.png
    225 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
Normaldir hocam, daha güçsüz bir işlemci takarsanız kullanım miktarı artacaktır Gpu'ya yetişebilmek için. Şuanki işlemciniz %50 kullanım sağlayarak Gpu'yu besleyebiliyor demektir.

Cyberpunk 2077 oyun grafik ayarlarınız da önemli. Bu şekilde mantık yürütemeyiz.
Örnek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani tahminimce bu kişi grafikleri sizden bi tık daha zorlamış gibi görünüyor.

Grafikleri direk lowda oynuyorum, normalden az fps aliyorum sanirim o da single channel ile alakali. Anladigim kadariyla bu duzeyde islemci kullanimi normal bir durum. Ben mantik olarak daha yuksek kapasite calismasi gerekir, daha yuksek performans alirim, burada bir sikinti vardir diye dusunmustum ama sikinti yok anladigim kadariyla

Asıl GPU kullanımı düşük olursa sorun olur. Senin durum normal.

Hemen neden böyle ezber ve net bir şeymiş gibi cevaplar vermezseniz olmaz di mi ? CPU throttling problemi hakkında bir fikriniz yok mesela. En azından normal değil deseniz olabilirdi. Ama böyle GPU kullanımı düşük olursa sorun olur. Senin durum normal (çünkü işlemci GPU göre göre düşük olmalı mantığı) olmuyor. Arkadaşın işlemci frekansı gördüğüm kadarı ile 4.2Ghz olarak çalışıyor, ama bu işlemcinin default boost CPU clock hızı 4.5Ghz'dir. Belki sorunu CPU sıcaklığı ile alakalıdır ? Yani o kullanım GPU'ya göre düşük olduğu zaman normal mi oluyor ? Her neyse, normal gibi duruyor ama şöyle ucu açık şekilde ve özellikle net şekilde belirtmeler yapmayın bence :)

Hemen neden böyle ezber ve net bir şeymiş gibi cevaplar vermezseniz olmaz di mi ? CPU throttling problemi hakkında bir fikriniz yok mesela. En azından normal değil deseniz olabilirdi. Ama böyle GPU kullanımı düşük olursa sorun olur. Senin durum normal (çünkü işlemci GPU göre göre düşük olmalı mantığı) olmuyor. Arkadaşın işlemci frekansı gördüğüm kadarı ile 4.2Ghz olarak çalışıyor, ama bu işlemcinin default boost CPU clock hızı 4.5Ghz'dir. Belki sorunu CPU sıcaklığı ile alakalıdır ? Yani o kullanım GPU'ya göre düşük olduğu zaman normal mi oluyor ? Her neyse, normal gibi duruyor ama şöyle ucu açık şekilde ve özellikle net şekilde belirtmeler yapmayın bence :)
Peki throttle vs sorun var gibi mi duruyor yoksa herkes sıkıntı olmadığı konusunda hemfikir mi 😄

Peki throttle vs sorun var gibi mi duruyor yoksa herkes sıkıntı olmadığı konusunda hemfikir mi 😄

Sıkıntı yok gibi duruyor. Ama burada bir konu açmışsınız. Birileri size bodozlama "CPU ekran kartı kullanımına göre düşük olmalı bu normal." deyip geçmiş. Bu konu kapandı diyelim, ilerde bir gün benzer bir problem yaşadığınızı varsayalım. O zaman sorununuz benzer ama bu sefer işlemci çok ısındığı için frekans düşürmesinden kaynaklı olabilir, sizin de aklınızdan bu kaçabilir, ya da bilginiz de olmayabilir. Daha önce de benzer bir sorun yaşadığınızı hatırlayabilirsiniz, ve size birilerinin "CPU ekran kartı kullanımına göre düşük olmalı bu normal" dediği aklına gelebilir. Sonra yine konu açma gereksinimi duyabilirsiniz fln fln. Yani ben kimileri için yanlış bilgi veriyor demek istemedim tam olarak, sadece bir şey söylerken hem kendi düşünsün, ya da en azından "sorun yok" desin, ya da sorunun olmadığına/olduğuna dair bir kaynak versin :) Böylece her şey eksiksiz olur. Siz de daha çok bilinçlenmiş olursunuz. Bence her açılan çözüm arayan konulara, yok diyerek kestirmek olmaz. Tabii genelde herkes sadece direkt çözüm odaklı olduğu için, bir başkaları da çözüm için böyle cevaplar veriyor. Beni yanlış anlamayın ama sizin bu sorununuzu anlamanız için yapmanız gereken şey çok basitti. Aynı sistemi kullanan bir başka kullanıcının değerlerine bakmak en basit yöntem olurdu. Tabii her şeyi bilmek zorunda değilsiniz. Demem o ki, daha fazla bir şey bilmek iyidir. Ama herkes de her şeyi bilmek istemez, bu onun tercihidir. Benim de merak etmediğim tonca şeyler var. Ama bilgisayar konusunu irdelemek hoşuma gidiyor. Ve bilgisayarı ilgilendiren tüm şeyleri de merak etmem mesela :D Neyse, sorununuz CPU sıcaklığından dolayı frekans düşürmesi de değil gibi, ama ekran görüntüsü olduğu için bunu da bilemeyiz :) Merak ederseniz eğer oyun oynarken frekans değerini gözlemleyin. Sıcaklığın bazen çok yüksek olduğunu da belirtmiştiniz. Benim aklım oraya da gitti ilk başta. 91-92 derece işlemci sıcaklığı frekans sorunu yaratabilecek bir değer, bildiğim kadarı ile...

NOT: Bu arada "CPU ekran kartına göre düşük olmalı, eğer GPU işlemciye göre düşük olursa sorun vardır" demek isteyen arkadaşlara şunu hatırlatalım;

Her oyunda GPU işlemciye göre yük altında kalmaz. Örnek CS:GO işlemci odaklı bir oyundur. Çünkü gecikme süresine, inputlag'a önem veren bir oyun motoruna sahiptir. İşlemciyi ön planda tutmalıdır. Bizzat kendi deneyimimden örnek vereyim. Intel 8600K + RTX 2060 ekran kartı olan bir sistemimde CPU kullanımım bu ekran kartına göre daha yüksekti. Şu an Ryzen 5 5600X + RX 6500XT ekran kartım var, ve durum aynı. Demek ki bu arkadaşın verdiği bilgi eksiktir, ilerde bir gün kafa karıştırabilir.

CS:GO oynayanlar yüksek/üst düzey sistem olmasına rağmen neden grafik ayarlarını ve çözünürlüğü düşürür? Çünkü grafik ve kalitesi düşürüldüğü zaman oyunun motoru yükü daha çok işlemciye yükler. Bu durumda bahsettiğim gecikme ve inputlag daha aza çekilmiş olur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı