CPU kullanımının %100 olması darboğaz mıdır?

Wortexn1

Zeptopat
Daha fazla  
GPU 100'de yuz bunda sıkıntı yok ama CPU'nun 100'de yuz kullanılması darbogaz demek mı oluyor? Sistemım darbogaz yapmaya acık bır sıstem de.

Sıkboğaz oluyor (!). Şaka bir yana,
GPU'nun daha fazla performans verebilecek durumu olmadığı için darboğaz sayılmaz, fakat CPU yükünden dolayı takılma, donma yaşıyorsanız grafik ayarlarını yükseltebilirsiniz.

İşlemci (oyuna bağlı tek ya da çoklu çekirdek) eğer %100 ise ve GPU %100'e ulaşmıyorsa işlemcinin gücünün ekran kartını beslemeye yetmemesine darboğaz diyoruz. İkisi de %100 ise ideale yakın sistem ve oyun diyebiliriz, dalgalanmaları hiç saymazsak kusursuz denge olur. Ancak dalgalanmasız mümkün olmadığı için grafiklerin biraz düştüğü ortamların hepsi senin için darboğaz diyebiliriz, bu yüzden en azından %10 az kullanılması sağlıklı olur. Ayrıca grafikleri düşük ve işlemci ağırlıklı oyunların hepsinden darboğaz yiyeceğin gerçeği de var.

Yine de biz işlemcinin GPU'dan bariz güçlü olmasını isteriz, sebebi ise basit. CPU'nun değil de GPU'nun sınırlayıcı etken olmasını istiyoruz, çünkü CPU tüm bilgisayarla ilgilenirken GPU sadece oyun performansımızı etkiliyor.
Tabii bunu oyun oynarken diyorum, şimdi kendini çok zeki sanan biri çıkıp render da var diye not ediyorum.
Böylece sistem stabilitesini de CPU belirliyor, devamlılığını sağlıyor.

Sistem özelliklerini belirtin.

RX590 Nitro4+ ıslemci Intel Pentium G4400 12 GB RAM

Sistem bilgilerini ve %100 kullanıldığı zamandan bir veri görüntüsü atarsan daha iyi olur.

Normalde GT 1030 ve Pentium G4400 kullanıyordum sıkıntı yoktu sonra ekran kartını degıstıkten sonra bu sorunu yasamaya başladım ikisi de %100 calısıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı