CPU ve GPU kullanımının birbirine yakın olması darboğaz mıdır?

Talha Karakaya

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oynarken oyundaki değerlerim görseldeki gibi. Bu CPU Usage ve GPU Usage değerlerinin %90'ın üstünde olmaması darboğaz göstergesi değildir değil mi? Genelde oyunlar %95-99 aralığında CPU ve GPU kullanıyorlar diye biliyorum. CPU ve GPU'nun kullanım değerlerinin birbirine yakın olması darboğaz olmadığı anlamına geliyor sanırım değil mi?

Şimdiden dönüşleriniz için teşekkür, iyi günler herkese.

Dosya Ekleri

• IMG_7537.jpg
    IMG_7537.jpg
    469,6 KB · Görüntüleme: 81
Attığınız görselde darboğaz olduğuna dair bir şey yok, Ama sürekli ikisi de %90 üzerinde ve yüksek sıcaklıkta çalışıyorsa problem yaratabilir. Laptoplar için kronik bir sorun.

İki oranda kendi içinde değerlendirilmeli. İki donanımın da %delik olarak kullanımlarını görüyoruz. Ama şu bir gerçek ki boşta değil de oyunda GPU'nun %100e yakın kullanılması gerekiyor. CPU için aynı şey geçerli değil. Bu görseldeki duruma göre. İşlemcin darboğaz yapıyor. Yani GPU'yu besleme konusunda sıkıntıları var. Donanımlar hakkında bilgi verir misin?

Hayır değildir.
Alt çekirdeklere de bakmak gerekir ancak olmadığını düşünüyorum.
Zaten FPS oyunları işlemci ağırlıklıdır.
Ekran kartının daha fazla kullanılmasına gerek olmadığı için bu şekilde.

Fps sabit mi?
Grafikleri düşürmenize rağmen fps artmıyor ve GPU kullanımı düşüyorsa darboğaz söz konusudur.
FPS sabit ise ekran kartı daha yüksek oranda çalışmasına gerek olmadığı için düşük kullanım sunuyor da olabilir.

İki oranda kendi içinde değerlendirilmeli. İki donanımın da %delik olarak kullanımlarını görüyoruz. Ama şu bir gerçek ki boşta değil de oyunda GPU'nun %100e yakın kullanılması gerekiyor. CPU için aynı şey geçerli değil. Bu görseldeki duruma göre. İşlemcin darboğaz yapıyor. Yani GPU'yu besleme konusunda sıkıntıları var. Donanımlar hakkında bilgi verir misin?
İşlemci olarak Ryzen 5 3600X , ekran kartı olarak Gigabyte RTX 2070 Super OC , memory Gskill Trident Z Neo 2x8 3200Mhz kullanıyorum anakartımda MSI B350 Tomahawk

Fps sabit mi?
Grafikleri düşürmenize rağmen fps artmıyor ve GPU kullanımı düşüyorsa darboğaz söz konusudur.
FPS sabit ise ekran kartı daha yüksek oranda çalışmasına gerek olmadığı için düşük kullanım sunuyor da olabilir.
Düşük ayarlara çekerek oynuyorum oyunu 2K da yüksek FPS almak için yüksek ayarlara çıkarıp kontrol etmedim değerleri açıkcası.

GPU tam kapasitede çalışmıyor nasıl darboğaz yok?
İkisinin değerleri birbirine yakınsa dar boğaz olmuyordur diye biliyorum ama dediğiniz gibiyse ayarları yükseltmemde fayda olacaktır oyunda.

Attığınız görselde darboğaz olduğuna dair bir şey yok, Ama sürekli ikisi de %90 üzerinde ve yüksek sıcaklıkta çalışıyorsa problem yaratabilir. Laptoplar için kronik bir sorun.
Notebook değil kasada bu değerler.

İkisinin değerleri birbirine yakınsa darboğaz olmuyordur diye biliyorum ama dediğiniz gibiyse ayarları yükseltmemde fayda olacaktır oyunda.

Öyle bir şey yok. İşlemci kullanımını es geçelim. Oyunda GPU %100 kullanımı varsa ekran kartı tam kapasitesini kullanıyor anlamına geliyor. %95-100 GPU, %80 CPU diyelim bu kullanımlara bakarsak darboğaz yok diyebiliriz. CPU kullanımının bir alakası yok.

Öyle bir şey yok. İşlemci kullanımını es geçelim. Oyunda GPU %100 kullanımı varsa ekran kartı tam kapasitesini kullanıyor anlamına geliyor. %95-100 GPU, %80 CPU diyelim bu kullanımlara bakarsak darboğaz yok diyebiliriz. CPU kullanımının bir alakası yok.
O zaman benim GPU Usage'ı yüksek seviyede kullanacak hale getirmem lazım düşük ayarlarda değilde yüksek ayarlara getirmem lazım daha yüksek FPS alabilmem için anladığım kadarıyla.

Yeni konular

Geri
Yukarı