CPU over voltage error hatası nasıl çözülür?

Kagan3496

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar uzun uzun yazmak istemiyorum önceki kullandığım anakart garantiye gitti 1 haftaya garantiden çıkar dediler bende eski anakartımı taktım ve bu sonuçla karşılaştım sorun nedir işlemciyi söktüm tekrar termal macunladım çözülmedi yardım edin resim ektedir 😕

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    140,8 KB · Görüntüleme: 137
CPU fanını tak ve anakartının biosunu sıfırla.

CPU fanını tak ve anakartının biosunu sıfırla.

Maalesef bir işe yaramadı fan mı bozuk diye fanı çıkarıp farklı bir fan taktım hala aynı hatayı alıyorum 3 ü de var ama sisteme giriyorum windowsu kapanmadan takılmadan rahatça kullanıyorum oyunlarımıda oynuyorum önce ki anakartım aorus B450 elite v2 idi secure boot açmak için CSM yi kapadım bişeyler yaptım bios çöktümü silindi mi bozuldu mu anlamadım ama soft brick diye kronik bir sıkıntısı varmış ondan oldu acaba onunla ilgili bir sorun mu var şuan ki anakart asus prime a320M-f ?

İşlemci soğutucunun fanının kablosunu, CPU_FAN kısmına taktığından emin misin? Sys_fan ya da cha_fan kısmına takarsan bios kabul etmez. Hangi yöntemle sıfırladın BIOS'u? Eski anakartında yaptığın değişiklik bu anakartını nasıl etkilesin?

En sondaki "BIOS pili" yöntemini dene.

İşlemci soğutucunun fanının kablosunu, CPU_FAN kısmına taktığından emin misin? Hangi yöntemle sıfırladın BIOS'u? Eski anakartında yaptığın değişiklik bu anakartını nasıl etkilesin?

En sondaki "BIOS pili" yöntemini dene.
onuda denedim bios pilini çıkardım 5 dakka bekledim cmos yok sanırım bu anakartta baktım ama bir çözüme ulaşamadım , kimileri kısa devreden usblerden olur diyor her şeyi çıkardım yine aynı anakartın aynası var acaba aynayıda düzgün taktım diyelim ki oradan kısa devre yaptı bu hataları verir mi bilemiyorum çok saçma bir durum içindeymişim gibi hissediyorum :D

PSU kablosunu prizden çıkarıp PC kapalıyken, güç tuşuna 30 saniye basılı tutup sonra 5-10 kez bas çek yapıp açmayı dene. Bu statik elektriği boşaltır.

Anakartın yükseltme ayaklarını yanlış takmış olabilir misin kasa üzerine? Yani deliğe denk gelmeyen bir yükseltme ayağı takılı unutulmuş olabilir mi?

PSU kablosunu prizden çıkarıp PC kapalıyken, güç tuşuna 30 saniye basılı tutup sonra 5-10 kez bas çek yapıp açmayı dene. Bu statik elektriği boşaltır.

Anakartın yükseltme ayaklarını yanlış takmış olabilir misin kasa üzerine? Yani deliğe denk gelmeyen bir yükseltme ayağı takılı unutulmuş olabilir mi?
bilmiyorum sanırım komple anakartı dışarı çıkarıp tek tek tekrar toplayacağım inşallah düzelir umarım işlemcimde bir sorun yoktur :/

@Amanita merhaba sistemi komple söktüm ve kasada ki psuyu sök tak yapmamak için eski bir psumu test için kullandım ve hiç bir hatayı almadım sonra diğer psuyu kurcalarken şöyle bir vaziyet ile karşılaştım sanırım sorunun kaynağı kısa devre falan değil size sorunu direkt resim olarak paylaşacağım büyük dertler açmadan başıma fark ettim bide hala garantisi var psunun garantiye yollasam kabul ederler mi kasti değil sonuçta jumper bile kayıp nereye gittiği belli değil sök çıkarda olmuş 😊

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    86,7 KB · Görüntüleme: 126
  • image.jpg
    image.jpg
    98,7 KB · Görüntüleme: 117
Son düzenleme:
Eğer bahsettiğiniz 24pin güç kablosundaki eksik pin ise o normal bir durum. Eğer kablosunda bir sorun varsa dediğiniz gibi ondan olabilir.

Tabii diğer PSU ile sorun yaşamadıysan kendi PSU'unda sorun olduğu kesin.

Eğer bahsettiğiniz 24pin güç kablosundaki eksik pin ise o normal bir durum. Eğer kablosunda bir sorun varsa dediğiniz gibi ondan olabilir.

Tabii diğer PSU ile sorun yaşamadıysan kendi PSU'unda sorun olduğu kesin.
Maalesef iki farklı psuda denedim kablosu çıkık olan psuda o Hatay’ı alıyorum jumperi bulabilirsem kasada tekrar içine oturtacağım inşallah bulurum ve uğraşmam 😅👍

Yeni konular

Geri
Yukarı