CPU Power Limit Throttling

lorde

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
15-DA0035NT model HP diz üstü bilgisayar kullanmaktayım. Intel extrem tunning utility üzerinden kontrol ettiğimde sürekli olarak bir Power limit throttling var oyunlarda vs FPS düşmesi olmasına sebep oluyor. Sıcaklıklar aman aman yüksekte değil, 70 75 arası falan. Throttle stop programından falan ayarlamalar yaptım. İnternetteki extrem tunning videolarını izledim yaptım fakat çözüm yolu bulamadım. 2 3 kez temiz kurulum yaptım, yok. Bunun çözümü ne olabilir? Bu normal olmamalı hiçbir türlü oyun vs oynatmıyor.
CPU I5-8250U
8 GB RAM
GPU MX130
1TB Toshiba HDD
16 GB Intel Optane Memory M10 series
Win 10 Pro orijinal
BIOS ınsyde f. 23

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-02-20 233043.png
    Ek Açıklama 2020-02-20 233043.png
    16,9 KB · Görüntüleme: 702
Şimdi Nvidia GPU aktifkenki işlemci değerlerine bakıyorum her şey çok iyi gözüküyor. Takılmanın olduğu oyundaki değerler bunlar mı? Eğer söylediğin gibi sorun power limit ise, takılma olduğu anda işlemci, sınırına gelip frekans düşürecek. Bunu gözlemleyebilir misin? Eğer öyle ise çözüm buluruz sıkıntı değil.

Şimdi Nvidia GPU aktifkenki işlemci değerlerine bakıyorum her şey çok iyi gözüküyor. Takılmanın olduğu oyundaki değerler bunlar mı? Eğer söylediğin gibi sorun power limit ise, takılma olduğu anda işlemci, sınırına gelip frekans düşürecek. Bunu gözlemleyebilir misin? Eğer öyle ise çözüm buluruz sıkıntı değil.
işlemci 3 den 1 e yada daha altına inme durumları yaşamıyor genel olarak 3 se 2.9 2.8 olup 3 felan oluyor fps oynama yapmasa bile ekranda kasmalara oluyor ayrıntılı tekrar da bakabilirim.

işlemci 3 den 1 e yada daha altına inme durumları yaşamıyor genel olarak 3 se 2.9 2.8 olup 3 felan oluyor fps oynama yapmasa bile ekranda kasmalara oluyor ayrıntılı tekrar da bakabilirim.
Eğer böyle ise CPU sorunun sebebi olmayabilir. Ekran kartı kullanımı ve frekans değerlerini kontrol etmelisin. Bir de oyunu yüksek FPS'lerde ve düşük ayarlarda oynamak yerine 60 veya 30 FPS kitleyerek dene.
İşlemci kullanımı %100 oluyorsa takılma olabilir.

İşlemcinin TDP'si 15 Watt olduğu için bir süre sonra kendini 15 Watt'a kitleyecek. Normalde TDP limitini kaldırmak mümkün ancak çoğu üretici bu ayarı BIOS'dan kitliyor. Siz istediğiniz değeri ayarlasanız bile yine 15 Watt limitli. Casper Nirvana A450'de de i5-8250U vardı ve TDP limiti kaldırılabiliyordu, 40 Watt'a kadar çıkarmıştım 😁 İşlemci frekansının dalgalanması da gayet normal. Oyunda anlık takılmalar vs. de bence işlemciden kaynaklanıyor. Bende de i5-8250U lu bir Aspire 5 var onda da arada gecikmeler vs. oluyor thottlestop ben de kullanıyorum ama pek faydasını göremedim. Ne de olsa bunlar oyun için tasarlanmış bilgisayarlar değiller.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı