CPU ratio nedir?

CPU hız çarpanı gibi bir şey. Bus hızı 100 MHz ise 40x CPU Ratio değerine sahip bir işlemci, 4 GHz hızında çalışır.

Şimdi. İşlemcinizin hızını arttırırsanız voltajını da arttırmanız gerekiyor. Çünkü default voltajı arttırdığınız hıza yetmiyor. Ama tecrübeniz yoksa bu işe kalkışmayın. Fazla voltaj verirseniz işlemciniz yanar.

Şimdi. İşlemcinizin hızını arttırırsanız voltajını da arttırmanız gerekiyor. Çünkü default voltajı arttırdığınız hıza yetmiyor. Ama tecrübeniz yoksa bu işe kalkışmayın. Fazla voltaj verirseniz işlemciniz yanar.

Ugrasmayacağım zaten PSU kötü Everest'in 600'lük C4 :D
Ugrasmayacağım zaten PSU kötü Everest'in 600'lük C4 :D

Benchmark yapıyorum PC kapanıyor xd

CPU hız çarpanı gibi bir şey. Bus hızı 100 MHz ise 40x CPU Ratio değerine sahip bir işlemci, 4 GHz hızında çalışır.
Ben çok farklı bir soru sormak istiyorum, r7 7700x kullanıyorum ve boostlu clock'u 5.4 ghz (base'i 4.5). Bilgisayarım bir yük altında bile değilken 5000 ghz'lerde çalışıyor, gigabyte anakart kullanıyorum ve gcc (gigabyte control center) üzerinden undervolt yapmak istiyorum. Yapmak mantıklı mı? CPU base clock dediğiniz bende de 100 ve şu anda 45 ratio var yani base clock 4.5 ghz.

Geri
Yukarı