CPU Sıcaklığı Boşta 80-90°C

Ozkang

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

İnternette video izlerken bile işlemci sıcaklığı 80-90'ı buluyor. Yük altındayken 95-96 bile oluyor, kapatıyorum o zamanda.

Core Temp ile ölçüyorum.

Sorun işlemci fanında mı olabilir? Fan çalışıyor 1 ayağı kırık sadece sorun yapar mı bu?

(Termal macunu var)

383584

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu değer anormal. Bilgisayarı tanıdığın bir tamirciye ya da garantisi varsa servise yollamanı öneririm. Fan çalışıyorsa bile yetmiyor demek ki, ek soğutucu almayı deneyebilirsin. Ayağı kırıksa mevcut olanı da değiştirmen lazım yoksa bu gidişle arkadaşlarınla mangala giderken, ateş yakmak için işlemciyi yanına alman gerekebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
ayağı kırık ise eğer soğutucunun işlemciye değen kısmının tam temas etmesini engellemiş olabilir veya soğutucunuz çok kirli olduğundan belki de soğutma yapamıyor olabilir.

Kırık sorun yapar tabi 🙂 Ufak bir yalpalamanın bile çok etkisi olabiliyo bazen. Belli ki eski bir PC, o yüzden sabitlenecek durumdaysa japon yapıştırıcı ile yapıştırabilirsin. Bir parçası komple yoksa bilemeyeceğim. Ama yapıştıracaksan sök ve ızgara dahil tüm bileşenlerden uzakta yap.

Eski laptopum da senin PC gibi ısınıyordu. Boşta 80, yük altında ise 95 dereceye kadar çıkıyordu. Çözmek için uyguladığım 2 çok basit adım oldu;
  • Termal macunu, kaliteli bir termal macun alıp yenilettim.
  • Laptopu tanıdığım bir servise gönderip temizlettirdim.
Bunları yaptıktan sonra boşta 45 derece, yük altında ise 60-65 dereceye kadar düştü. Yaptığım adımları sende yap işe yarayacaktır. Ek olarak işlemcin için yeni bir fan satın al, temassızlık yapıyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı