İşlemci sıcaklığı 80-90 dereceden inmiyor

AliOzkara42

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Core İ5-6200U
Amd Radeon R5 M330
8GB Ram
Arkadaşlar geçen günlerde CPU mining gibi bir olay gördüm bir haftalığına denek istedim ne gibi bir sorun olabilir ki niyetinde ama mining hızını maksimuma çektiğimde büyük bir fan bağırtısı duymaya başladım bende CPU sıcaklığını kontrol etmek istedim AIDA64, hardwaremonitör ve MSI Afterburner gibi programlardan inceledim işlemci sıcaklığı 80-90 derecelerde dolaşıyordu şaşırdım çünkü ilk defa bu kadar yüksek bir sıcaklık görmüştüm hemen miningi durdurdum boşta iken 40-50 civarı dolaşıyor kalorifere yakın bir konumda bilgisayar ama kalorifer aman aman bir sıcaklığı yok hatta neredeyse soğuk bir etkisi yoktur dedim ama termal macun kirlilik gibi sorunları ortadan kaldırdım termal macun yeniledim kasanın tozunuda aldım artık hiçbir şey 90 dereceleri görmemizi sağlayamazdı ama mining maksimum güçte açıkken yine aynı sıcaklıklarda dolaşıyordu şaşırdım forumlarda gezinmeye bir çözüm bulmaya çalıştım olay mining değil işlemci ağır yükteyken bu kadar ısmasıydı bir çözüm bulmalıydım ama yok bulamıyorum yardımınıza ihtiyacım var gerçekten.
(Stok fan mevcut, 4,5 yıllık bir kasa kendisi) sizce normal mi?
Fanı takarken zorlandım ama şu an bir oynama yok tam oturmuş anlamına gelir bu da fandan tutup anakartı bile taşıyabilirim o derece sıkı ve termal macunuda ince bir katman sürdüm patatesi ketçaba batırır gibi bolca koymadım.

Dosya Ekleri

• Ekran 2.PNG
    Ekran 2.PNG
    11,8 KB · Görüntüleme: 78
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    6,3 KB · Görüntüleme: 69
  • Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    10,3 KB · Görüntüleme: 58
Öncelikle cevabınız için teşekkürler fakat daha dün yeniledim evet daha verimli olduğu söylenebilir ama şimdi açıp silip yeniden sürmenin bir mantığı yoktur değil mi şu an boşta maksimum 40 dereceyi görüyorum lakin fotoğraftaki gibi bir sorunum var 4ve5 100 derece olma imkanı yoktur diye düşünüyorum ama neden böyle gösteriyor her iki programda.

Eki Görüntüle 931095
Görüntüleri yeni tarayabildim. Evet, gerçekten çok saçma. :) Dip dibe olan çekirdeklerin biri 104 biri 36 derece olabilir mi? Bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası. Fanınız ne durumda? Yüksek ısı yüzünden aşırı dönüyor mu?
"ama şimdi açıp silip yeniden sürmenin bir mantığı yoktur değil mi"
Eğer fanlar deli gibi dönmüyorsa tekrar sürmenize gerek yok. Yalnız bir şeyler yolunda gitmiyorsa açıp tekrar sürün. Abartısız 80 dereceden inmeyen işlemcim bir gün arayla sürdüğüm termal macun sonucunda 36 dereceyi gördü. Benim de pek inanasım gelmedi ama oldu. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı